V spomin trem slikarjem
Na njihovi rojstni hiši na Poti v Skale so v petek odkrili spominsko ploščo, s katero so trajno zaznamovali spomin na tri slikarje iz rodbine Sedejev: Maksima, Janeza in Pavla.
Žiri – Spominsko ploščo akademskemu slikarju Maksimu Sedeju ter ljubiteljskima slikarjema Janezu in Pavletu Sedeju so odkrili na pobudo Viktorja Žaklja, ki se je na podoben način letos februarja poklonil še enemu žirovskemu slikarju, Jožetu Peternelju Mausarju. »To počnem, ker tako prispevamo h kultiviranju kraja. Moramo častiti to, kar imamo,« je ob odkritju plošče Sedejem poudaril Žakelj. Verjame, da bodo Žiri, ki so tudi njegov rojstni kraj, po tej plati bogatejše, zato bo v sodelovanju z žirovskim gospodarstvom nadaljeval postavljanje obeležij znamenitim Žirovcem.
»Današnji slavljenci odslikavajo vitalnost in ustvarjalnost teh krajev,« je zbrane še nagovoril Viktor Žakelj. Od vseh treh slikarjev, ki so se jih spomnili s spominsko ploščo, je imel akademsko izobrazbo le Maksim Sedej. »Mnogi zato zmotno menijo, da je imel velik vpliv na leto dni mlajšega brata, a Janez je bil likovni samorastnik.« Slikarstvu se je zapisal tudi Janezov sin Pavle Sedej, ki je po besedah Viktorja Žaklja v nekih elementih nadaljeval očetovo tradicijo. Maksima Sedeja prištevajo med najvidnejše slovenske slikarje dvajsetega stoletja in ga opisujejo kot »likovnega poeta intimnega sveta, zlasti svoje lastne družine«. Janez Sedej se je najprej izučil za čevljarja, a se je kasneje uveljavil kot likovno izjemno nadarjeni samouk in so ga sprejeli tudi v stanovsko Društvo slovenskih likovnih umetnikov. Pavle Sedej je bil prav tako likovni samouk, slikati se je naučil pri očetu Janezu.
Po odkritju plošče na njihovi rojstni hiši so se slikarjev spomnili še s posebno razstavo njihovih umetniških del, ki so jo odprli v galeriji DPD Svobode v Žireh.