Rdeč alarm vremenarjev
Opozorila vremenoslovcev, ki so zaradi močnega vetra in naraslih voda v začetku tedna izdali rdeč alarm za večji del Slovenije, so se v veliki meri uresničila. Gasilci so imeli polne roke dela povsod po državi.
Napovedi vremenoslovcev o skupni količini padavin so se uresničile, pihal je tudi močan veter, k sreči pa pretok Drave, ki je hidrologe močno skrbel, ni dosegel napovedanega obsega. Tudi zato, ker so na avstrijski strani zapornice začeli dvigovati pravočasno ter s tem regulirati pretok vode.
Če se napovedi o dvigu gladine Drave niso do konca uresničile, pa so se napovedi o količini padavin. Največ dežja v 24 urah je do 7. ure zjutraj padlo v Bovcu (165 milimetrov), Ilirski Bistrici (157 milimetrov) in na Zelenici (151 milimetrov). Po podatkih Arsa je bil najmočnejši sunek vetra izmerjen na Kredarici s 161 kilometri na uro. V nižinah so močnejše sunke vetra, od 90 do 100 kilometrov na uro, izmerili v Bovcu, na Letališču Portorož, na boji v Piranskem zalivu, v Kopru, v Ilirski Bistrici in v Podnanosu.
Največ škode so hudourniške vode povzročile na Gorenjskem, posledice močnega vetra pa so odstranjevali po večjem delu države.
Policija išče novega generalnega direktorja
Na začetku oktobra je vlada s položaja generalnega direktorja policije razrešila Simona Veličkega, za vršilko dolžnosti pa so imenovali dosedanjo namestnico generalnega direktorja Tatjano Bobnar. V začetku tedna je ministrstvo za notranje zadeve objavilo razpis za generalnega direktorja policije. Poleg življenjepisa in ustreznih dokazil morajo kandidati ob prijavi predložiti tudi vizijo prednostnih nalog policije z vsebinsko opredelitvijo in okvirno časovnico uresničevanja te vizije. Kandidati se lahko prijavijo do 9. novembra.
Pahor s predsednikom vrhovnega sodišča
Minuli teden je v javnosti završalo zaradi obvestila, ki ga je vrhovno sodišče objavilo glede odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v zvezi z zadevo Pro Plus. ESČP z argumentacijo ob razsodbi, da država podjetju Pro Plus ni zagotovila pravice do poštenega sojenja, ni prepričalo vrhovnega sodišča. Obvestilo so v javni izjavi obsodili pravni strokovnjaki, ki so vrhovnemu sodišču očitali samovoljno ravnanje. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v ponedeljek sprejel predsednika vrhovnega sodišča Damijana Florjančiča, ki mu je pojasnil svoj pogled v zvezi z zadevo ter ga obvestil o nadaljnjih korakih za odpravo nesporazuma glede spoštovanja odločitev ESČP. Pahor je odločitev pozdravil, saj odpravlja dvome o spoštovanju odločb sodišč.
Stoletnica Narodne vlade SHS
Na ljubljanski pravni fakulteti so odkrili obeležje, s katerim so zaznamovali stoto obletnico imenovanja Narodne vlade SHS. Večina slovenskega naroda je med razpadanjem habsburške monarhije za kratek čas zaživela v Državi SHS. Ustanovljena je bila 29. oktobra 1918 in je obstajala do združitve s Kraljevino Srbijo v Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev 1. decembra 1918. Kot je pojasnil dekan fakultete Grega Strban, gre za prvo slovensko vlado, ki je bila potrjena v stavbi, kjer je danes fakulteta. Obeležje sta slavnostno odkrila Strban in predsednik republike Borut Pahor.
Dogodek predstavlja tudi simbolični začetek praznovanja stoletnice pravne fakultete. Odkritju obeležja bo namreč sledila še vrsta dogodkov.
Ugrabljeni slovenski kapitan prispel domov
Slovenski poveljnik švicarske tovorne ladje MV Glarus, ki je bil med septembra ugrabljenimi pomorščaki, je v torek prispel v Slovenijo. V izjavi za javnost se je zahvalil vsem, ki so sodelovali pri reševanju, svojim bližnjim in javnosti. »Še posebej bi se rad zahvalil protiterorističnemu oddelku slovenske kriminalistične policije, predvsem policijskim pogajalcem, ženi in bratu,« je poudaril poveljnik, ki želi ostati neimenovan. Zahvalil se je tudi javnosti za profesionalnost in potrpežljivost v zadnjem mesecu. Dodal je, da je zdrav, a psihično zelo utrujen. Ladjo MV Glarus, ki je v lasti švicarskega podjetja Massoel Shipping, so septembra oboroženi storilci napadli med krajema Lagos in Port Harcourt ob delti reke Niger, približno 45 navtičnih milj jugozahodno od otoka Bonny Island. Poleg državljana Slovenije je kriminalna združba ugrabila še sedem filipinskih državljanov in po enega državljana Romunije, Ukrajine, Hrvaške ter BiH.
Unicef: Slovenija na desetem mestu
Slovenija se je glede na raziskavo o enakosti v izobraževanju otrok v 41 gospodarsko najrazvitejših državah sveta, ki jo je opravil Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef), uvrstila na deseto mesto.