Po priložnosti na nove trge
Vodstvo Alpine si je v okviru programa prestrukturiranja, ki ga zdaj v celoti vodijo v dogovoru s socialnimi partnerji, za cilj zastavilo dvig produktivnosti in učinkovitosti ter razvoj novih izdelkov, da bi zmanjšali odvisnost športnega programa od zime.
Žiri – Na področju maloprodaje skupaj z mrežo v nekdanjih republikah Jugoslavije sicer letos presegajo načrt, zaradi preteklih slabih zim pa imajo težave na programu športa, ker so izdelki osredotočeni na zimo, je pojasnil Bojan Gantar, ki je aprila na vrhu Alpine zamenjal Barbaro Vtič Vraničar. Izjema je le treking obutev, dodaja Gantar, pri kateri jim prodaja raste tudi na hrvaškem trgu. Zato bodo na področju športne obutve poskušali izkoristiti priložnosti na novih trgih. »Ta čas smo močni v Skandinaviji in delno severni Ameriki, dodatne priložnosti pa vidimo v Rusiji in zahodni Evropi, ob bližajočih se olimpijskih igrah na Kitajskem pa se dogovarjamo tudi o vstopu na kitajski trg,« je razložil Gantar. A tudi na novih trgih ostajajo odvisni od zime, je opozoril, zato iščejo tržne niše na športnem programu z nadgradnjo obstoječe športne obutve.
V matičnem podjetju v Žireh Alpina ta čas zaposluje okrog 350 ljudi, do konca leta naj bi njihovo število zmanjšali za 45, prihodnje leto pa še za 15. »Vse, kar bomo naredili, poteka v dogovoru s socialnimi partnerji v podjetju. Trudili se bomo, da bomo večji del zmanjšanja zaposlenih izpeljali po tako imenovanih mehkih metodah,« je pojasnil Gantar. Poskušali bodo optimizirati število zaposlenih po vseh oddelkih, tudi v razvoju, ki je sicer po Gantarjevem prepričanju med najbolj ključnimi v podjetju, saj je v njem nakopičeno ogromno znanja. »Ob tem pa nam na nekaterih področjih drastično manjka kompetenc, predvsem na prodaji, zato bomo tam celo dodatno zaposlovali.« Celotna skupina Alpina zaposluje okrog 1400 ljudi, a v obratih v tujini po Gantarjevih besedah število zaposlenih prilagajajo glede na sezono. Letos so zaprli tovarno v Romuniji in proizvodnjo preselili v Bosno in Hercegovino, nadaljnjih zapiranj lokacij pa sedanji plan prestrukturiranja ne predvideva, je razložil Gantar in dodal, da pa ni izključeno, da bi del proizvodnje, ki so ga iz Romunije preselili v Bosno in Hercegovino, prenesli celo v Žiri. V preteklih mesecih so temeljito pregledali vse njihove proizvodne lokacije ter preverili njihovo izkoriščenost in doseganje produktivnosti. »Na osnovi rezultatov bomo videli, na katerih lokacijah bomo postavili ključne kompetence.« Poudaril je, da se bodo povsod usmerili v dvig učinkovitosti in produktivnosti ter dodatno izboljšanje kakovosti. Načrt prestrukturiranja, je še dodal Gantar, v prihodnjih dveh letih predvideva tudi dva milijona evrov investicij, predvsem v tehnologije, pa tudi produkte.