Skrbimo za zdrave kosti
O osteoporozi se precej govori že kar nekaj časa. Včasih je veljala za bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi, danes pa vemo, da imajo lahko težave tudi mlajše ženske in tudi moški. Osteoporoza je bolezen, pri kateri se začne kostna gostota postopoma zmanjševati – to je običajen degenerativni pojav v procesu staranja. Poznamo različne stopnje osteoporoze, pri najhujši obliki so lahko kosti tako krhke, da se zlomijo že ob močnejšem udarcu. Najpogosteje pride do zloma vretenca, kolka ali roke tik nad zapestjem, pri najstarejši populaciji je lahko taka poškodba usodna. Osteoporozo je možno preprečiti – poskrbimo torej za zdravje svojih kosti.
Tvorba kosti traja nekje do tridesetega leta starosti, ko dosežemo največjo kostno maso. Na razvoj kosti vplivajo naša genetska predispozicija, kvalitetna prehrana (raznolika, uravnotežena, z veliko minerali in vitamini), redna telesna aktivnost ter zdrav način življenja. Po tridesetem letu začneta mišična in kostna masa postopoma upadati. K osteoporozi so bolj nagnjene ženske, starejši, tisti, ki imajo bolezen v družini, in tisti, ki so zelo drobne konstitucije ali nizke telesne teže. Drugi dejavniki, ki vplivajo na njen nastanek, so še: kajenje, čezmerno uživanje kofeina in alkohola, telesna neaktivnost, pomanjkanje kalcija in vitamina D ter uživanje nekaterih zdravil.
Dobra novica je, da se kosti vse življenje neprestano obnavljajo, zato ni nikoli prepozno, da začnete misliti na svoje zdravje in kosti. Opustite slabe življenjske navade (kajenje, čezmerno uživanje alkohola), uživajte zadostne količine kalcija in vitamina D – za nasvet vprašajte svojega zdravnika ali farmacevta, in poskrbite za dovolj gibanja. Gibanje ima ogromno pozitivnih učinkov na telo: ohranja gibljivost, moč ter splošno kondicijo, skrbi za zdrav srčno-žilni sistem in zmanjšuje možnost za nastanek najrazličnejših bolezni, pomaga ohranjati primerno telesno težo, zagotavlja boljše fizično in psihično počutje in s tem kakovostnejše in lepše življenje.
Telesna dejavnost je pomembna za gradnjo in vzdrževanje močnih kosti in mišic vse življenje. Kosti se podobno kot mišice odzovejo na telesno vadbo tako, da postanejo močnejše in gostejše. Za močne kosti so ključne predvsem tiste dejavnosti, pri katerih kosti in mišice delujejo proti težnosti – torej tek, hoja, hoja v hrib, ples, igre z žogo. Zelo pomembne so tudi vaje z dodatnim bremenom – se pravi vaje z utežmi ali vaje na napravah za fitnes. Telesna aktivnost mora biti del vsakdanjika. Pri že izraženi osteoporozi se je treba izogibati aktivnostim z veliko možnostjo padca in vajam, ki zahtevajo močne ali sunkovite gibe oziroma povzročajo pretiran napor v določenem delu telesa.
Pravočasno preverite svojo kostno gostoto in storite vse, da jo ohranjate!