Kakšen zrak diha Škofja Loka
Poročilo o varstvu zraka v občini Škofja Loka kaže, da v Škofji Loki dihajo dober zrak, vsi pa se s tem ne bi strinjali. Na Godešiču jih skrbijo podatki z njihove merilne postaje.
Škofja Loka – Najbolj odmevna tema na septembrski seji občinskega sveta je bilo poročilo o izvajanju varstva zraka v občini. Ukrepe izvajajo že več let, leta 2014 so sprejeli program varstva zraka in določili kazalnike, ki jih redno spremljajo, vzpostavili so tudi kataster onesnaževalcev in podjetja v občini zavezali k poročanju. Konec minulega leta so namestili merilce na petih točkah, ki merijo kakovost zraka. Njihovo delovanje je do konca leta še poskusno. Poleti pa so prebivalci Godešiča večkrat opozorili na povečane vrednosti onesnaženja, ki so precej odstopale od izmerjenih na ostalih merilnih postajah, in zahtevali resno obravnavo. Zanjo so imeli priložnost na seji občinskega sveta, ki so se je tokrat udeležili tudi Mojca Klemenčič Lipovec iz podjetja Marbo okolje, Rajko Kacin, dobavitelj merilnih postaj, in Tomaž Lanišek, direktor podjetja Knauf Insulation, ki mu krajani Godešiča pripisujejo največjo krivdo za onesnaženost zraka.
Poročilo kaže, da v Škofji Loki dihajo dober zrak, enako tudi rezultati merilnih postaj. Na Godešiču pa so vrednosti trdih delcev v zraku zlasti to poletje večkrat narasle, kar je vznemirilo prebivalce in so na občinsko upravo naslovili več ogorčenih sporočil. Z odgovori niso bili zadovoljni, tudi na seji občinskega sveta so poudarjali, da komunikacija z občine ni bila primerna in da so ostali brez ustreznih pojasnil. Onesnaženost v dnevnem povprečju ni presegala mejnih vrednosti, so zatrdili na občini. Ko pa se je na merilni postaji pokazalo povečanje, so posumili, da bi bilo lahko z napravo nekaj narobe. V avgustovskem neurju je merilnik zadelo podrto drevo in ga premaknilo v drugo smer, zato so se odločili preveriti, ali podatki držijo, in merilno napravo poslali na preverjanje na ARSO in namestili novo. Ali na Godešiču dihajo slabši zrak kot na drugih delih občine prav zaradi podjetja Knauf, kakor zatrjuje svetnik Komunalno ekološke liste Rolando Krajnik, pa Mojca Klemenčič Lipovec iz podjetja Marbo okolje pojasnjuje, da zgolj na osnovi podatkov z merilnikov ni mogoče določiti, kdo onesnaženje povzroča, gre zgolj za podatke o stanju kakovosti zraka. Sicer pa bodo meritve spremljali še naprej in tudi ukrepali. Tomaž Lanišek iz Knaufa je zavrnil očitke in dejal, da so izpuste z namestitvijo filtrov že sedaj precej zmanjšali, s končano rekonstrukcijo proizvodne linije pa jih bodo še bolj, pa tudi sicer so ves čas pod vrednostmi, ki jih predpisuje zakonodaja. Na zahtevo prebivalcev Godešiča, ki menijo, da izpusti povzročajo večjo obolevnost ljudi na njihovem območju, so za poročilo o meritvah kakovosti zunanjega zraka v občini pridobili tudi informacijo iz škofjeloškega zdravstvenega doma. Tam v zadnjih mesecih niso zaznali povečanega obiska pacientov zaradi težav z dihali, prav tako bi težko dokazali, da na tem območju ljudje bolj kot drugje obolevajo zaradi slabše kakovosti zraka. Zdravstveni dom tudi ne zbira podatkov glede na prebivališče bolnikov, glede na majhno število prebivalcev pa bi statistično odklone tudi pri načrtnem zbiranju podatkov zelo težko ugotovili.