Škofjeloška kulturna jesen
Komaj so se končale prireditve Pisana Loka, že se napovedujejo novi kulturni dogodki: začetek (letos jubilejnega) Kristalnega in otroškega glasbenega abonmaja, Mala Groharjeva slikarska kolonija in Evropski dnevi kulturne dediščine.
Škofja Loka – Kulturni dogodki, za katere se po besedah župana Mihe Ješeta med drugim dogovarjajo tudi z ambasadami, se vrstijo ves čas. Med stalnice, ki letos zaokrožujejo prvo desetletje, pa sodi glasbeni Kristalni abonma, ki se bo letos začel 17. oktobra s koncertom Vite Mavrič, sledilo pa bo še šest koncertov uglednih glasbenih ustvarjalcev.
Jubilejni glasbeni abonma
»Vodilo programa je raznolikost, Kristalni abonma ponuja vse od džeza in šansona do stare glasbe, namenjen je kar najširši publiki, ob tem pa ne opušča vrhunskih kriterijev kakovosti,« o Kristalnem abonmaju pove Janez Jocif, eden od članov selektorskega odbora. Vpis abonmaja poteka od 11. do 16. septembra za dosedanje in od 18. do 30. septembra za nove abonente. Jocif dodaja, da so ceno abonmaja ob jubilejnem letu razpolovili, tudi po zaslugi večjega števila sponzorjev. V tem času bodo vpisovali tudi najmlajše za vsakoletni otroški abonma, kjer se predstave začenjajo 20. oktobra. Ob sobotnih dopoldnevih se bo do aprila zvrstilo sedem predstav, sodelujejo tudi domači izvajalci, je povedala Jana Fojkar, ki na Občini Škofja Loka koordinira prireditve.
Kjer preteklost sreča prihodnost
Otrokom pa je namenjena tudi Mala Groharjeva slikarska kolonija. Prva se je na pobudo Lojzeta Malovrha in treh škofjeloških organizacij zgodila leta 1968, obiskovali so jo mladi slikarji iz vse tedanje Jugoslavije, po letu 1989 pa je zaradi finančnih težav zamrla. Obnovili so jo leta 1995 in je v naslednjih letih prerasla v gorenjsko srečanje. Vsako leto se odzove do 40 šol s po tremi mladimi likovniki in mentorjem, ki en dan preživijo v Škofji Loki in slikajo njene motive. Izdelke razstavijo in najlepše uvrstijo v katalog. Letošnja kolonija (po besedah Agate Pavlovec sodi med najstarejše v nekdanjem jugoslovanskem prostoru) bo 28. septembra, do 10. oktobra pa bodo dela v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine razstavljena v Sokolskem domu.
Dnevi evropske kulturne dediščine bodo letos potekali od 22. septembra do 6. oktobra. V Škofji Loki v njih sodeluje 17 organizatorjev, ki bodo pripravili dvajset dogodkov, uvodni bo razstava Odsevi preteklosti v Gimnaziji Škofja Loka, otvoritveni pa etnološka prireditev Praznik prosa 22. septembra na Mestnem trgu. V šolah bodo pripravili projektni teden. Dnevi evropske kulturne dediščine, ki se lepo vključujejo v letošnje mednarodno leto kulture, potekajo pod geslom Kjer preteklost sreča prihodnost. Velik poudarek bo ob tem namenjen dediščini tekstilne industrije ne Škofjeloškem, med drugim bo 4. oktobra dan industrijske kulture v Škofji Loki, ko bodo pripravili tudi okroglo mizo Industrijska dediščina kot priložnost za lokalni razvoj, je povedala Kati Sekirnik iz Rokodelskega centra Duo. V Škofji Loki, kjer je industrijski kompleks nekdanjega Šeširja letos dobil novega lastnika, se z njim in s tehničnim muzejem dogovarjajo za oživitev Šeširjeve dediščine, pa je ob tem dejal župan Miha Ješe.