Uradni kandidat za mandatarja Marjan Šarec pri predsedniku države Borutu Pahorju / Foto: Daniel Novakovič/STA

Šarec kandidat za mandatarja

Stranke LMŠ, SMC, SD, DeSUS in SAB so s 43 podpisi poslancev vložile v državni zbor kandidaturo Marjana Šarca za mandatarja za sestavo nove vlade. Rok za vlaganje kandidatur se izteče danes.

Kranj – Državni zbor bo o kandidaturi glasoval pre­dvidoma prihodnji petek, 17. avgusta. Triinštirideset poslanskih glasov, kolikor jih je bilo dovolj za vložitev kandidature, pa ne bo zadoščalo za izvolitev Marjana Šarca. Ker potrebuje najmanj 46 glasov, se o podpori pogovarja tudi s stranko Levica, ki je prejšnji teden sicer zavrnila sodelovanje v vladni koaliciji in na podlagi osnutka koalicijske pogodbe obljubila podporo morebitni manjšinski vladi. Odločitev pa je stranka preverjala na internem referendumu, ki se je iztekel v sredo opolnoči.

Medtem pa se tudi v Stranki Alenke Bratušek (SAB) pojavljajo pomisleki o sodelovanju v manjšinski vladi, kjer (podobno kot Levica) ne izključujejo možnosti projektnega sodelovanja, razmišljajo celo o tem, da v vlado ne bi dali svojih ministrov. Po navedbah generalnega sekretarja stranke SAB Jerneja Pavliča bo o vstopu v vlado odločal svet stranke po Šarčevi izvolitvi.

V sredo je Marjana Šarca na pogovor sprejel predsednik države Borut Pahor. Kot vemo, je predsednik v prvem krogu za mandatarja predlagal relativnega zmagovalca volitev Janeza Janšo, medtem ko Šarec kandidira s poslanskimi glasovi. O uradno vloženi kandidaturi s podpisi poslancev je kandidat za predsednika vlade Šarec na sestanku osebno seznanil predsednika republike. Pahor in Šarec sta se ob tej priložnosti pogovarjala o nadaljnjih postopkih za oblikovanje nove vlade. Če bodo poslanci o mandatarju odločili na seji državnega zbora prihodnji petek, bo moral Šarec do 1. septembra vložiti listo ministrskih kandidatov. Po vložitvi kandidatur za ministre je v prvem septembrskem tednu predvidena njihova predstavitev matičnim odborom, glasovanje o listi kandidatov pa je predvideno sredi septembra. Če bo Šarec prihodnji teden v parlamentu dobil potrebno podporo, bo postal predsednik trinajste slovenske vlade.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Povprečna zamuda pri plačilih se zmanjšuje

Ljubljana – Bonitetna hiša I, d. o. o., iz Ljubljane, ki ima v svoji bazi več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je bila marca povprečna zamuda pri plačanih računih devetnajst dni in da se je t...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 13. september 2016 / 13:45

To pa je ljubezen

Kranj – Narava se včasih prav prijetno poigra – ti dve zaljubljeni jabolki sta zrasli na jablani na vrtu Martina Leskovarja s Kokrice.

Nasveti / torek, 13. september 2016 / 13:40

Predolgo zamolčani!

Leta 1945 so umorili zakonca Hribar. Leta 2010 je Drago Jančar napisal knjigo o zadnjih lastnikih gradu Strmol. Leta 2015 se je predsednik države opravičil za to grozodejstvo. Letos so v Gorenjskem...

Razvedrilo / torek, 13. september 2016 / 13:39

Dvojno slavje pri Žlebedrovih

Mama Angela je minulo soboto praznovala stoletnico, edina hčerka Danica in zet Tone pa zlato poroko, zato bi takšno dvojno praznovanje morda sodilo celo v Guinnessovo knjigo rekordov.

Šport / torek, 13. september 2016 / 13:37

Na derbiju poraz Jeseničanov

Na petkovem prijateljskem derbiju med ekipama HDD SIJ Acroni Jesenice in HDD Telemach Olimpija so slavili Ljubljančani.

Kultura / torek, 13. september 2016 / 13:37

Retorte iz bohinjske livarne

V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici so v petek odprli razstavo z naslovom Plavž svete Heme, kot v ustnem izročilu domačinov velja ime za livarno železa, ki je v 17. stoletju delovala pri Nomenj...