Na Grintovec več kot dvesto tekačev
Kralj in kraljica nedeljskega teka na najvišji vrh Kamniško-Savinjskih Alp sta postala Nejc Kuhar in Mojca Koligar.
S skoraj dva tisoč metri višinske razlike na desetkilometrski poti tek na Grintovec velja za eno najtežjih gorskih tekaških preizkušenj.
Kamniška Bistrica – Vsaka odlična športna prireditev se zaključi z dežjem, je bilo slišati v nedeljo v Kamniški Bistrici, ko je dež namočil obiskovalce in tekmovalce na zaključni podelitvi medalj najboljšim tekačem, ki so se pomerili v ekstremnem gorskem teku na Grintovec. Besede so seveda merile na primerjavo s sklepnim delom nedavno končanega svetovnega prvenstva v nogometu, ko je najboljše nogometaše na podelitvi medalj pral hud naliv.
Primerjava z mundialom nikakor ni neumestna. Tek na Grintovec, ki ga že skoraj dve desetletji organizira Klub gorskih tekačev Papež, namreč velja za eno najtežjih gorskih tekaških preizkušenj nasploh. Na skoraj desetkilometrski progi s startom v Kamniški Bistrici in ciljem na Grintovcu morajo tekači premagati kar 1959 višinskih metrov. Težak izziv je tudi letos privabil več kot dvesto tekačev iz 12 držav. Zmagovalec Nejc Kuhar je s progo opravil v dobri uri in 25 minutah, v ženski konkurenci pa se je z nazivom kraljice Grintovca okitila Mojca Koligar, ki je za izziv potrebovala dobrih 14 minut več. Za primerjavo: planinci za nekoliko krajšo pot lahko porabijo tudi pet ur in več.
Drugi in tretji med moškimi sta bila Luka Mihelič in Timotej Bečan, v ženski konkurenci pa sta na stopničke stopili še Barbara Trunkelj in Barbara Belušič. Vsi najboljši v moški konkurenci in zmagovalka v ženski, zastopajo barve domačega kluba, zato je bilo veselje po koncu tekme še toliko večje, še posebno ob uspehih ostalih domačih tekmovalcev, ki so se prav tako odlično odrezali.
Rezultati najboljših bi se utegnili še nekoliko bolj približati rekordu proge, ki znaša skoraj deset minut manj od časa, ki ga je postavil Kuhar, če deževje v noči pred tekmo v vročem dnevu ne bi povzročilo prevelike vlage v gozdnatem delu proge, kar je tekmovalcem pobralo še nekaj dodatne moči na že tako težki trasi. Kljub temu je bil vodja tekmovanja Dušan Papež z razpletom izjemno zadovoljen.
»Ob dolgoletnih izkušnjah in z ekipo, na katero se lahko stoodstotno zanesemo, je rezultat pričakovano dober,« je povedal Papež, ki je skupaj z družino in ob pomoči sponzorjev ter približno dvestotih prostovoljcev že 19. organiziral tekmovanje, ki tudi zaradi odlične organizacije odmeva v tujini. A kot je razkril Papež, motor tekmovanja, se klub počasi poslavlja od organizacije teka. »Naslednje leto bomo pripravili že dvajseti Tek na Grintovec in ob tem mejniku tudi zaključili organiziranje tega teka. Mislim, da smo v teh letih pokazali, kaj se da narediti, zato priložnost dajemo še komu drugemu. Komurkoli, ki se bo lotil organizacije, pa bomo seveda pomagali z vsem srcem in znanjem,« je sklenil Dušan Papež.