Kreativnice v čast tekstilni dediščini
Mesec dni so v Škofji Loki odprte Kreativnice, prostor ustvarjanja, razstavljanja in ohranjanja bogate tradicije tekstilne industrije in rokodelstva. Ta prostor na Spodnjem trgu, kjer je bilo v preteklosti največ obrtniškega prebivalstva, radi obiskujejo domačini in turisti.
Kreativnice so nastale v projektu InduCult 2, ki ga v mednarodnem partnerstvu (desetih partnerjev iz osmih držav) izvaja Regionalna razvojna agencija BSC Kranj. Kreativnice v sodelovanju z agencijo in z Občino Škofja Loka upravlja Razvojna agencija Sora, Rokodelski center Duo.
Škofja Loka – Ker traja še poskusno obdobje, tukajšnje ustvarjalke z Lili Panjtar na čelu še težko ocenijo, kako so ga obiskovalci sprejeli. Sodeč po zanimanju, ki ga pritegnejo s prikazom različnih tekstilnih tehnik, zelo dobro, meni Lili Panjtar. Sprejemajo tako naključne obiskovalce kot tudi vodene skupine, kot so denimo sobotna turistična vodenja po starodavnem mestu, pričakujejo tudi otroke, ki v okviru Društva prijateljev mladine preživljajo aktivne počitnice pod naslovom Dobimo se ob pol desetih. Najpomembneje je, da lokalni prostori, ki se ukvarjajo s kulturno dediščino in ustvarjalnostjo (Rokodelski center DUO Škofja Loka, Kreativnice, atelje Amuse in drugi) pripovedujejo isto zgodbo o Škofji Loki, njeni ustvarjalnosti in tradiciji. Tako obiskovalce iz enega prostora napotijo v drugega in ponudba se dopolnjuje.
Kreativnice so ustvarjalni prostor za sedem loških rokodelk, ki ustvarjajo s tekstilom: poleg Lili Panjtar, ki se ukvarja s tekstilnim, grafičnim in produktnim oblikovanjem, še Anja Musek, Nina Vastl, Darja Rant, Ladka Peneš ter Anka Pintar in Mojca Pretnar. Vsaka od njih ima sicer tudi svoj prostor ustvarjanja, a v Kreativnicah ga družno delijo z obiskovalci. Na dan našega obiska je v Kreativnicah še Ladka Peneš, ki barva tekstil in volno z rastlinami. Tako kot je njeno delo zanimivo za obiskovalce, tudi druge rokodelke pokažejo svoje tehnike ustvarjanja s tekstilom. S klobučarstvom so Kreativnice še prav posebej tesno povezane. Njihovi prostori so namreč tik ob nekdanji tovarni klobukov Šešir, razstavljajo nekaj klobukov iz njihove zapuščine, obiskovalcem pa pokažejo tudi film o procesu izdelave klobukov v tovarni. Na majhnih modelih jim pokažejo tudi del procesa izdelave klobukov. Namen Kreativnic je tudi prenašanje rokodelskega znanja na mlajše generacije, pa tudi spoznanj o industrijski in obrtni tradiciji na Škofjeloškem.
»Delamo sodobne izdelke z znanjem, ki smo ga podedovali. Tega želimo nadgrajevati in ga dvigniti na višjo raven,« poudarja Lili Panjtar. Svoj ustvarjalni prostor pa bi radi obogatili tudi z zgodbami. Že ob odprtju so povabili ljudi, naj prihajajo in pripovedujejo. In res so se nekateri že oglasili, po besedah sogovornice tudi nekdanji zaposleni v Šeširju. Njihovo znanje in spomini o tovarni klobukov Šešir so neprecenljivi, zato je prav, da se ohranijo, prav kakor predmeti iz njene proizvodnje, ki se po stečaju na žalost polagoma izgubljajo. V Kreativnice prihaja vsak dan veliko domačih in tujih obiskovalcev. Zdaj so ustvarjalke na dobrih 40 kvadratnih metrih še utesnjene, saj tu delajo, razstavljajo in se obenem srečujejo z ljudmi. V prihodnje pa računajo, da bodo pridobili še dodaten prostor, kot je v idejnem načrtu Kreativnic tudi predvideno. V njem bodo uredile delavnico, ki je nujno potrebna za izvajanje zastavljenega programa. To bo prostor z večjimi delovnimi površinami za nemoteno in kontinuirano delo, ki bo za razstavno-prodajnim prostorom, približno tako tako je bilo pri obrtnikih na Spodnjem trgu že nekdaj: spredaj je bil prostor za stranke, zadaj delavnica. Kot pravi Lili Panjtar, pa se zdaj po potrebi njihova dejavnost razširi tudi na zunanji prostor, zlasti ko skupaj ustvarjajo s svojimi obiskovalci.
»Lokacija je zelo dobra. Želimo si, da bi kdo zraven nas še videl priložnost, da z ustvarjalnostjo obogati življenje mesta. In da se s to ponudbo povežeta Spodnji in Mestni trg,« še doda sobesednica.