Marjan Batagelj s soprogo na eni od prireditev v družbi jezerskega župana Jurija Rebolja s soprogo / Foto: Tina Dokl

Kjer je največje doživetje narava

Na Jezerskem že leto dni poteka obnova hotela Planinka, ki ga je lansko pomlad kupil Marjan Batagelj, predsednik uprave družbe Postojnska jama. Najpomembnejše je, da s kapitalom ne prinašaš v prostor nečesa tujega, pač pa delaš v skladu z lokalno dediščino, je v pogovoru razkril eno svojih načel.

Na Jezerskem z zanimanjem opazujemo, kako obnavljate hotel Planinka, ki ste ga kupili pred dobrim letom dni. Kako napreduje obnova hotela in kolikšna sredstva ste vložili vanjo?

»Obnova poteka po načrtih. Projekt je zelo zahteven, saj veliko razmišljamo o gostih, ki bodo prihajali na Jezersko, in kako jim to čudovito pokrajino in ljudi prikazati v najbolj avtentični obliki. V obnovo pa smo vložili od 2,5 do tri milijone evrov.«

Kako bo videti obnovljeni hotel, kaj posebnega prinaša?

»Jezersko nima dovolj zmogljivosti, da bi vanj sodili veliki hotelski kompleksi, zato bo tudi hotel Planinka ostal v sedanjih okvirih brez bazenov in podobnih dodatkov. Na Jezerskem je narava največje doživetje, ne pa sama hotelska nastanitev. Najlepše občutke daje narava: gore, vode in z njimi povezana doživetja. Planinka bo tako luksuzen butični hotel, ki se v največji možni meri ravna po jezerskem okolju in izraža pristnost tamkajšnje okolice. Tudi ureditev sob izhaja iz lokalnih posebnosti in sobe bodo tudi poimenovane po rastlinah in živalih, značilnih za Jezersko. Moje načelo je, da ko prideš investirat v neko okolje, ne smeš s kapitalom vriniti nekega tujka, ki tja ne sodi. Vedno delam tako, da v največji možni meri ohranjam naravo in spoštujem kulturno dediščino, šege in navade ljudi.«

Kdaj predvidevate, da bo do dela končana, hotel pa odprt za goste?

»Pričakujem, da bo projekt končan septembra ali oktobra, takrat načrtujemo tudi poskusno obratovanje. Spomladi 2019 pa začnemo na polno.«

Kakšnih gostov se nadejate?

»Pričakujemo dobro situirane goste, takšne, ki bodo pripravljeni plačati nekaj več za posebna doživetja, ki jih ponuja Jezersko; goste, ki bežijo od mestnega vrveža v naravo, so telesno aktivni in v stiku z naravo in tamkajšnjimi doživetji iščejo tudi psihično razbremenitev. Kot vemo, je bila v preteklosti na Jezerskem očesna bolnišnica, ljudje so tja hoditi iskat tudi duševni mir, in tem načelom nameravamo slediti tudi mi. V neposredni okolici hotela so odkrite tri izredno močne pozitivne energetske točke in tudi na tem bomo gradili svojo prepoznavnost. Kot vidite, gre v vseh pogledih za zelo poseben hotel.«

Kako vas sprejemajo domačini? Kako se vi počutite med njimi, pogosto vas namreč videvamo na njihovih dogodkih?

»Nikoli ne investiram tja, kjer se ne počutim dobro. Ko sem v preteklosti obiskoval Jezersko, sem ga začutil in v tem okolju se zelo dobro počutim. Tudi med ljudmi, s katerimi se družim in z veseljem z ženo obiskujva njihove prireditve. Tako domačine najbolje spoznaš, se z njimi povežeš in so ti dragocen vir informacij. Čeprav Jezerjani o sebi pravijo, da se ne razumejo med seboj, jaz osebno nimam takega vtisa. Ravno njihove prireditve dokazujejo, kako homogeni so in medgeneracijsko povezani. Domačini, med katerimi bodo tudi vodniki za naše goste po Jezerskem, so mi tudi povedali za najlepše poti in kotičke v njihovem kraju. Jaz pa jim lahko povem kaj o turizmu, kako ga razvijati, in tako je naš odnos vzajemen. Največja njihova prednost – kar so tudi sami spoznali in ne čudi me, da so bili prvi sprejeti v mednarodno mrežo Gorniških vasi – je ravno dejstvo, da so ohranili neokrnjeno naravo. Taki kraji so redkost, jim dopovedujem tudi sam vsa leta, kar prihajam na Jezersko. Sodobni trendi turizma pa gradijo prav na umiku iz civilizacije in iskanju skritih in nepokvarjenih kotičkov, kakršno je tudi Jezersko. Kot majhno, butično, povezano z naravo ga prepoznavam kot lep primer, o kakršnih govori nacionalna strategija razvoja turizma. Na Jezerskem se včasih jezijo nad kmeti, češ da ne dovoljujejo tega ali onega posega in zavirajo razvoj, jaz pa pravim: veseli bodite, da je tako, saj vam je ravno to ohranilo Jezersko tako lepo, kot je.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Takšnih stečajev ne bo več

Pot kranjskega Tekstilindusa, ki ga je marsikdo že odpisal, pa vendar se stečajni postopek vleče od leta 1991, se zaključuje.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sreda, 30. julij 2014 / 11:29

Iskanje alpinistov neuspešno

Kamniška alpinista Aleš Holc in Peter Mežnar ostajata pogrešana v kitajskem pogorju. Planinska zveza je reševalno akcijo zaključila.

Jesenice / sreda, 30. julij 2014 / 11:28

Za izbris do devet tisoč evrov

Na Upravni enoti Jesenice so doslej prejeli 163 zahtevkov izbrisanih za odškodnino. Odškodnina v povprečju znaša nekaj manj kot pet tisoč evrov.

Tržič / sreda, 30. julij 2014 / 11:27

Denar za veteranske organizacije

Občina Tržič bo veteranskim organizacijam namenila tri tisoč evrov za organizacijo prireditev občinskega pomena, družabnih in drugih oblik društvenih dejavnosti ter skrbi za člane.

Zanimivosti / sreda, 30. julij 2014 / 11:27

Primorca presenečena nad gorenjsko breskvijo

Mlaka pri Kranju – »Ko je mož Jože lani praznoval sedemdesetletnico, sta bila med povabljenimi na praznovanju tudi Primorca, ki nista mogla verjeti, da breskev na Gorenjskem tako dobro uspeva,« je...

Kamnik / sreda, 30. julij 2014 / 11:26

Spomin na prva ustreljena partizana v Kamniku

Kamnik – Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik je v soboto ob spomeniku pri Titanovi brvi pripravilo slovesnost v spomin na dogodke, ki so se na tem koncu Kamnika odvijali 27. julija 1941. Na ta...