Prvič Grumova nagrajenka
Nagrado Slavka Gruma je prejela igralka in dramatičarka Dragica Potočnjak, najboljša predstava po izboru občinstva in žirije je komorna opera Mnemosyne v produkciji Gledališča Glej.
Kranj – »V svojih dramah se ukvarjam s pravico in resnico, z ljudmi, ki živijo na robu,« je ob podelitvi spregovorila letošnja dobitnica nagrade Slavka Gruma za najboljše izvirno slovensko dramsko besedilo Dragica Potočnjak in nadaljevala: »Tudi sama se danes počutim na robu. Zagotovo me ima bog rad, da sem bila izbrana za nagrado, a sem se vseeno odločila, da je ne bom sprejela. Ne morem še povedati natančno zakaj…« V dvorani je zavladala groba tišina, ki jo je njena povzročiteljica prekinila s pojasnilom, da upa, da je bila dovolj prepričljiva na ta prvi aprilski dan. Dragica Potočnjak je prva ženska dobitnica nagrade Slavka Gruma, odkar so jo doslej podelili že tridesetkrat, prvič pa leta 1979 Danetu Zajcu. Petčlanska žirija v sestavi dr. Blaž Lukan, Maja Haderlap, dr. Krištof Jacek Kozak, Amelia Kraiger in Marinka Poštrak, je med 55 besedili izpostavila peterico: Pejd mal vn Zorana Hočevarja, Lep dan za umret Matjaža Kalana, Žrelo Žanine Mirčevkse, Zatočišče Saše Rakef in nagrajeno besedilo Dragice Potočnjak Za naše Mlade dame. Kot je v obrazložitvi zapisala žirija, se avtoričina občutljivost za socialno nepravičnost oziroma družinsko nasilje navadno osredotoča na ženske protagonistke, kar velja tudi za omenjeno dramo, ki pa ne izstopa samo zaradi sporočila in občutljive osredotočenosti na besedo, temveč tudi po zavezanosti odrski situaciji. Kratke odrske uprizoritve izsečkov iz nominiranih besedil, ki smo jih videli v okviru zaključne slovesnosti 37. tedna slovenske drame, zagotovo obetajo nekaj zanimivih predstav, zagotovo pa izziv za režiserje in gledališča v prihodnjih sezonah.
Sicer pa se je podeljevanje nagrad začelo z zmagoslavjem komorne opere Mnemosyne, avtorjev Iztoka Lovriča (libreto) in Gregorja Strniše (glasba) v produkciji Gledališča Glej. Prava redkost je, da si glede najboljše predstave festivala enotna tako strokovna žirija kot občinstvo. Stroka je predstavi prisodila Šeligovo nagrado za najboljšo predstavo tekmovalnega programa, predstava pa je bila med vsemi 12 uprizoritvami tedna slovenske drame, všečna tudi občinstvu, o čemer priča visoka povprečna ocena 4,64. Nagrado sta letos drugič prispevala naša časopisna hiša Gorenjski glas in Mestna Občina Kranj. Grün – Filipičevo priznanje za dosežke v slovenski dramatugiji, ki se podeljuje bienalno, je letos prejel Nebojša Pop Tasić.