Dva različna pristopa k spomeniku kontroverznega pisatelja in dramatika Mihaila Bulgakova, ki se nahaja pred njegovim muzejem na "kijevskem Montmartru". (Foto: Igor Kavčič in Darja Stare)

Kijevčan svetovnega formata

Še en svetovno znan "Rus" je bil rojen v Ukrajini, namreč pisatelj in dramatik Mihail Bulgakov (1891 - 1940). Ne, Stalin ga ni preveč maral.

Če sem zadnjič že omenjal Mihailovo katedralo, naj se za trenutek zaustavim še pri enem Mihailu. Prav v ulici, imenovani kijevski Montmartre, je nekaj otroških let preživel znameniti ruski pisatelj in dramatik Mihail Bulgakov. Mojster satire je napisal kup odrskih štiklcev, med romani pa je njegov najbolj znani seveda Mojster in Margareta. Literarna kritika ima roman za enega od ključnih romanov dvajsetega stoletja. Gre za neke vrste satiro ruske družbe v času Stalina, pravzaprav pa skozi roman avtor na neki način ironizira krščanske vrednote in evangelij. Bulgakov je roman začel pisati že leta 1928, a nikoli ni dočakal njegove izdaje. Šestindvajset let po njegovi smrti ga je izdala njegova vdova (sicer tretja žena), izšel pa je v cenzurirani verziji v reviji leta 1966. Prvo verzijo rokopisa je zažgal in potem roman napisal na novo po spominu. To je počel skoraj deset let, vse do svoje smrti. Da roman tako dolgo ni izšel, je kriva tudi močna ruska cenzura. Sicer pa tisti, ki se spomnite skrivnostnega čarovnika, satana v preobleki Volanda, pa mačka Behemota, boste že vedeli, za kaj v romanu gre. Menda je bil znamenitemu Micku Jaggerju iz The Rolling Stones roman Mojster in Margareta inspiracija za eno njihovih največjih uspešnic pesem Sympathy for the Devil.

No, pred leti je bil v Kijevu v hiši, kjer je nekoč živel s svojo družino, odprt literarni muzej, posvečen njegovemu življenju in delu. Obiskovalcem je očitno inspiracija že sam kip Bulgakova pred hišo, saj se ljudje ob ali na njem slikajo v zelo raznolikih »pozah.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 30. junij 2020 / 06:00

Gorenjski glas, št. 52

Gorenjski glas, 30. junij 2020, št. 52

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Iščejo najemnike iz Bohinja

Podjetji Alpinum in Dunis naj bi v Bohinjskih novicah objavili razpis, s katerim želijo najti najemnike iz lokalnega okolja za tri hotele in kamp ob obali jezera.

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Dragoceni kranjski rokopisi

Župnijska cerkev sv. Kancijana in tovarišev v Kranju, ki stoji na mestu starejših predhodnic, je eden osrednjih spomenikov poznogotske arhitekture na Slovenskem. Prezbiterij oziroma t....

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Avstrija, priložnost in vzgled za Slovenijo

»Slovenija - danes in jutri« je bil naslov pogovora, ki ga je v torek v Celovcu organizirala Slovenska gospodarska zveza in na katerem je želela iz prve roke predstaviti sedanji g...

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vse naše družine!

Naši otroci ne gredo na referendum o družinskem zakoniku, čeprav jih ta še najbolj zadeva.