Pokal Vitranc: konec dober, vse dobro
Kljub mili zimi je organizatorjem uspelo izpeljati dve vrhunski tekmi. Bogat tudi spremljevalni program s Tekmo legend in Eksplozijo zabave.
Zametki Pokala Vitranc segajo daleč v preteklost. Najprej so v Zgornjesavski dolini organizirali t. i. Bukovniški smuk. Ta je bil zelo atraktiven, zahteven in nevaren. Najbolj zahtevna dela sta se imenovala ROR (ker je imel obliko žleba) in ES (zaradi oblike zavoja v črki S). Ta smuk pri FIS-i ni dobil homologacije, zato so se prireditelji odločili, da bodo organizirali le slalom in veleslalom. In kmalu so se začele tekme za »Pokal Vitranc«. 3. in 4. marca je bil na sporedu že 46. Pokal Vitranc.
Igra z živci
Letošnja mila zima organizatorjem 46. Pokala Vitranc prav gotovo ni šla na roko. Teden dni pred tekmo so se soočali s previsokimi temperaturami in taljenjem snega. Pogoji za izdelavo umetnega so bili namreč še zdaleč od idealnega. Poligon v Podkorenu so za turistično smuko zato zaprli pet dni pred tekmo, zavihali rokave in znova dokazali, da zmorejo stopiti skupaj ter z izjemno voljo in predanostjo pripraviti progo, ki je v soboto zdržala nastop vseh veleslalomistov, v nedeljo pa še slalomistov. Vodja priprave proge je bil tudi letos Janko Pirc, vodja tekmovanja pa Janez Šmitek. OK Pokala Vitranc zelo dobro sodeluje tudi z RTC Žičnicami Kranjska Gora. Njihova ekipa pod vodstvom Romana Slivnika namreč skrbi za kompaktno zasneževanje in strojno pripravo proge na Poligonu.
Veleslalomska sobota
Jutro, 3. marca 2007, je bilo oblačno, proga na Poligonu nared. Tekmovalci so nestrpno čakali enega najzahtevnejših veleslalomov v svetovnem pokalu. Spopadli so se s kar 442 metri višinske razlike. Med 30 najboljših so se uvrstili tudi trije Slovenci. Aleš Gorza je zasedel 20. mesto, Mitja Valenčič 26., Bernard Vajdič pa 28. mesto. Najbolje se je na veleslalomski progi znašel Avstrijec Benjamin Raich, ki v Podkorenu zelo rad tekmuje, saj mu je, kot pravi, »hrib pod Vitrancem pisan na kožo.« Za red je skrbelo 75 rediteljev in 15 varnostnikov, ki jih že leta vodi Marjan Jakše. Največ navijačev je seveda prišlo iz Slovenije, sledili so Avstrijci in Italijani, niso pa manjkali niti hrvaški in finski ljubitelji smučanja. Zastave so vihrale, transparente so postavili v ciljni iztek ter vsi skupaj športno navijali.
Zabava do jutra
V soboto popoldne se je v Kranjski Gori začela še tekma legend, ki jo je tudi letos pripravil nekdanji smučar Jure Košir. Na njej se je najbolje odrezal Hans Enn, drugi je bil Jean Pierre Vidal, tretja pa Mateja Svet. Tekmovali so tudi Alberto Tomba, Sabine Egger, Lasse Kjus, Sebastien Amiez, Finn Christian Jagge, Guenther Mader, Thomas Sykora, Paul Frommelt in tudi številne slovenske zvezde Boris Strel, Gregor Benedik, Bojan Križaj, Matjaž Vrhovnik, Špela Pretnar, Urška Hrovat, Tomaž Čižman, Nina Jerančič, Miran Stanovnik, Janez Hočevar Rifle, Milan Pečovnik Pidži … Tudi predtekmovalci so bili na belih strminah zelo domači, saj so znana imena smučarskega sveta: smukač Andrej Jerman, deskar Dejan Košir in udeleženec paraolimpijskih iger v Torinu Gal Jakič. Zbrani denar od dobrodelne tekme legend so namenili za nakup aparata, s katerim se določa molekularno genetske spremembe levkemičnih celic pri otrocih. Da je bila mera zabave dodobra polna, pa so poskrbeli glasbeniki. V večernih urah je na snežni plaži množico najprej zabavala skupina Siddharta, nato pa še Neisha in Valentino Kanzyani. Za najbolj željne zabave je v Dvorani Vitranc sledila še zabava z britansko skupino Kosheen.
Slalomska nedelja
Nedelja, 4. marec 2007. Prava zimska pravljica. Že zjutraj je posijalo sonce in strmina se je bleščala v vsem svojem sijaju. 75 slalomistov z vsega sveta se je pogumno pognalo po progi. Nekaterim je uspelo bolje, drugim slabše. Najbolje je bil razpoložen Avstrijec Mario Matt, ki si je prismučal zlato medaljo. Mitja Dragšič je bil 19., Mitja Valenčič pa 17. Kranjskogorec Andrej Šporn, član ASK Kranjska Gora, v Podkorenu letos ni tekmoval. Tako se je odločil po posvetovanju z vodstvom ekipe, saj bi bilo nesmiselno štartati z visoko štartno številko in se ne uvrstiti v finale. Žal mu je bilo edino zaradi domačih navijačev, za katere verjame, da bi ga glasno bodrili. Andrej pa je bil predtekmovalec in organizatorje je iskreno pohvalil, da so progo res odlično pripravili.
Konec dober, vse dobro
Potem ko so organizatorji uspešno izpeljali dve tekmi, je bil vidno zadovoljen tudi generalni sekretar OK Pokala Vitranc Srečko Medven. Vesel je bil pohval tekmovalcev in njihovih trenerjev o odlično pripravljeni progi, pa tudi velikega števila obiskovalcev, saj so jih vsak dan našteli nekaj tisoč. Veseli ga tudi, da se na Poligonu vsako leto postori kaj novega. Lani so skupaj z Občino Kranjska Gora postavili dva nova snežna topova in upa, da bodo tudi v prihodnje tako dobro sodelovali.