Slikovita cerkev sv. Petra nad Begunjami je z začetka 16. stoletja. Da bi jo ohranili, jo morajo zavarovati pred vlago, zato so jo že prekrili z novo streho in začeli postopke izsuševanja.

Cerkev ima zdaj novo streho

Znameniti cerkvi sv. Petra nad Begunjami v teh dneh menjajo streho. Gre za prvi korak v nujni sanaciji slikovite stavbe, katere notranjost krasijo pesto let stare freske, ki jih že nekaj časa močno ogroža vlaga.

Freske v cerkvi sv. Petra so stare skoraj petsto let. Predstavljajo enega večjih ohranjenih opusov freskarskega mojstra Jerneja iz Loke.

Begunje – Prav v teh dneh se zaključuje menjava strehe na cerkvi sv. Petra nad Begunjami. Skoraj trideset let staro lesno kritino nadomeščajo z ravno prirezanim bobrovcem antracitne barve, ki je skorajda enaka dosedanji. Jeseni, je povedal župnik iz Begunj dr. Matjaž Ambrožič, bodo uredili še drenažo ter obvode za meteorne vode in s tem začeli postopek izsuševanja cerkvenega poslopja in ga tako rešili pred uničujočo vlago. Lesena streha je namreč že pred časom začela puščati, voda pa je prodrla tudi pod objekt.

»Gre za zares nujne posege, da cerkev izsušimo ter pripravimo na morebitno restavracijo fresk in gotskih reber,« je povedal.

Freske v cerkvi sv. Petra so stare skoraj pet sto let. Kot je povedal Ambrožič, so eden od večjih ohranjenih opusov freskarskega mojstra Jerneja iz Loke.

Obnova strehe bo stala okoli petdeset tisoč evrov; župnija jo financira z lastnimi sredstvi in darovi vernikov. Tako je prejšnji petek domačinka flavtistka Mateja Bajt v cerkvi organizirala dobrodelni koncert Tria kljunastih flavt Le Phénix, v katerem poleg nje igrata še Una Košir in Kristina Martinc. Zbrani prispevki so bili namenjeni prav obnovi strehe in fresk.

Ker je cerkev spomeniško zavarovana, pri obnovi dobro in tesno sodelujejo z zavodom za varstvo kulturne dediščine, dovoljenje zanjo pa so morali dobiti tudi od pristojnega ministrstva. Da se bo notranjost cerkve dokončno poslovila od vlage, bo trajalo nekaj let. »Potem pa upamo na posluh države pri restavriranju pol stoletja starih fresk, saj bi bil za nas to prevelik zalogaj,« je še povedal župnik Matjaž Ambrožič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 18. julij 2007 / 07:00

Srečanje z Dušanom Kumrom

Škofja Loka - Prejšnji teden je bila na območni organizaciji Socialnih demokratov Škofja Loka razširjena seja predsedstva, na katero je predsednica SD Mirjam Jan-Blažić po...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / sreda, 26. julij 2017 / 16:38

Razklana gora

Dolkova špica (2592 m) – Drznila si bom reči, da je gora žal zapostavljena, ker je v neposredni bližini kraljice julijskih Alp. Pot nanjo je speljana pretkano in premišljeno. Razpotegnjena špica.

Jezersko / sreda, 26. julij 2017 / 16:35

Napotki, kako graditi na Jezerskem

V minulem študijskem letu je skupina študentov arhitekture na Jezerskem skupaj z občani na arhitekturno-urbanistični delavnici spoznavala značilnosti in tradicijo tukajšnjega prostora in opozarjala na...

Naklo / sreda, 26. julij 2017 / 16:33

V spomin bistriškim žrtvam

Pri obeležju na Bistriškem klancu je v soboto potekala spominska slovesnost ob 75-letnici bistriških žrtev.

Zanimivosti / sreda, 26. julij 2017 / 16:30

Motokrosistom pri Brniku zavre kri

Uroš Nastran je skupaj s Tomažem Kotarjem ustanovitelj My team motocrossa, ki na poligonu pri Brniku ponuja najem in izposojo motorjev za motokros, hkrati pa izvaja treninge tako za začetnike kot za i...

Nasveti / sreda, 26. julij 2017 / 16:25

Medgeneracijski prenosi na ravni družbe

Čeprav je družba, država, skupnost sestavljena iz posameznikov, živi svoje življenje in ima svoje značilnosti. Npr. združuje ljudi in jih povezuje, kar je posamezniku lahko v veliko pomoč. Kadar pa...