Razklana gora
Dolkova špica (2592 m) – Drznila si bom reči, da je gora žal zapostavljena, ker je v neposredni bližini kraljice julijskih Alp. Pot nanjo je speljana pretkano in premišljeno. Razpotegnjena špica.
Razklana gora v neposredni soseščini Škrlatice je verjetno rahlo zapostavljena, ravno zaradi svoje lege. Dolkova špica navduši z lepim razgledom v samo osrčje najvišjih pri nas. Nanjo vodita dve markirani poti, ena z vzhodne, druga z zahodne strani. Mi se bomo danes povzpeli po zahodni poti in po njej tudi sestopili.
Zapeljemo se v Mojstrano in nadaljujemo v dolino Vrata, kjer na parkirišču pred zapornico parkiramo. Čaka nas 1592 metrov višinske razlike. S parkirišča se odpravimo proti Aljaževemu domu, tik pred domom pa nas smerokaz usmeri proti Škrlatici, Stenarju, Dolkovi špici. Lagoden začetni vzpon se kmalu spremeni v strm kolovoz, ki ob hudourniku pridobiva višino, nato pa zavije desno in se v okljukih dviguje skozi gozd. Ob skalah pot zavije izrazito levo, sledi strm vzpon skozi rušje. Smo tik pod Stenarjem. Pot se zmerno vzpenja po krnici, nato pa zavije desno. Skozi tipičen gorski kraški svet pridemo do razpotja. Na naši levi je Bivak IV Na Rušju. Zavijemo levo, mimo bivaka, proti Križu, Pogačnikovemu domu in Dolkovi špici. Desna pot gre proti Škrlatici.
Pot bivak obide po desni strani, nato se strmo povzpne. Ko strmina popusti, smo v kraškem svetu, kjer je treba biti pozoren na markacije, saj se lahko hitro znajdemo v zahtevnem svetu, polnem brezen, razpok in škrapelj. Pot poteka zelo v levo, daleč stran od Dolkove špice, ki se bohoti nad Bivakom IV. Ampak, pot je prava, speljana premišljeno. In udobno. Na naslednjem označenem razpotju nadaljujemo desno v smeri Škrlatice, Dolkove špice in Rdeče škrbine. Pot poteka nekaj časa skoraj vodoravno, saj preči pobočja pod Gubnim in Dovškim Gamsovcem. Vmes so deli poti, ki so rahlo izpostavljeni in potrebna pazljivost. Ko pridemo pred zagruščeno pobočje, se nam na levi strani odpre pogled na Prisank, Mangart, Bavški Grintavec in Jalovec. Sledi strm vzpon po gruščnatem svetu proti Rdeči škrbini, znameniti zelo zahtevni škrbini med Dolkovo špico in Rogljico. Potrebna je previdnost, da ne pride do zdrsa.
Ko dosežemo podrto Rdečo škrbino, se usmerimo desno. Do vrha Dolkove špice potrebujemo še 15 minut. Od škrbine do vrha markacij ni, so pa možici, ki nas usmerjajo. Pogledujmo za njimi, saj nas gamsje stezice lahko tudi zavedejo. Pot poteka skoraj po grebenu, ponekod po njegovi levi ali desni strani. Ko mislimo, da smo že na vrhu, pa ga zagledamo še malce naprej.
Vrh, kjer je tudi žig, navduši z razgledom v samo nedrje najvišjih v Sloveniji: Rjavina, Vrbanove špice, Cmir, Triglav, Stenar, Dovški Gamsovec, Prisank, Mangart, Jalovec, Bavški Grintovec, v daljavi zahodni Julijci, v neposredni bližini pa kraljica Škrlatica.
Z vrha sestopimo po poti vzpona.
Lahko sestopimo tudi čez Rdečo škrbino, ki pa je videti vse prej kot prijazna. Če kljub vsemu sestopimo po njej, nadaljujemo skozi Zadnji in Spodnji Dolek do Bivaka IV in od tam nazaj v Vrata. Iz Zadnjega Doleka nas do vrha Škrlatice čaka še približno eno uro in 30 minut vzpona. Če je volje in moči še dovolj, bomo naredili kraljevsko etapo, ki pa se bo časovno podaljšala za tri ure.
Nadmorska višina: 2592 m
Višinska razlika: 1576 m
Trajanje: 8 ur
Zahtevnost: 4 / 5