Poslanka SMC Mateja Udovč / Foto: Tina Dokl

Sem človek, ki sprejme izziv

Mateja Udovč, v prvi volilni enoti izvoljena poslanka SMC v novem sklicu državnega zbora, je na politični sceni povsem nov obraz.

V politiki ste novi, kaj ste delali doslej?

»Do izvolitve sem delala na Ministrstvu za notranje zadeve, kjer je bila moja naloga organizacija dela na področju celotnega materialnega knjigovodstva.«

Kako ste prišli v politiko?

»Kot simpatizerka sem v zadnjih letih pomagala stranki SMC, predvsem na terenu, v domačem okolju. Letos so me povabili h kandidaturi. Zame kot za mater dveh otrok, ki ji čas z družino veliko pomeni, je bila to težka odločitev. Družina (v prvi vrsti mož in mama) pa me je pri tem podprla, prav tako prijatelji, ki so mi dali vedeti, da me vidijo v tej vlogi in da mi je pisana na kožo. Drži, da sem se ob najrazličnejših priložnostih brez težav izpostavila, nisem imela zadreg povedati svojega mnenja, se zavzemati za pravico, opozoriti na nepravilnosti. Zanimivo je tudi, da mi je več žensk ob moji kandidaturi dejalo, da so bile tudi same povabljene v politiko, a so odklonile, ne zaradi neznanja, pač pa zato, ker si niso upale. Ko so imele priložnost, je niso izkoristile in iz tega razloga menijo, da ne smejo reči ničesar zoper politiko. Tudi taki pogovori so me ohrabrili, da sem se odločila. Ko imaš priložnost, imaš dve možnosti: sprejeti jo ali zavrniti. Jaz sem človek, ki se odloči za izziv, če vidim, da lahko nekaj prispevam v dobro družbe in da se nekaj spremeni na bolje. Še vedno verjamem v to, in ker verjamem, se to tudi spremeni. Vem, da se vsega ne da, ne živim v iluzijah, marsikaj pa vendarle lahko obrnemo na bolje.«

Zakaj ravno stranka SMC?

»Ker so vrednote te socialno-liberalne stranke tudi moje vrednote. Prav je, da tudi v današnji družbi ostanemo socialni, povezovalni, strpni, odprti za vse. Med svojo kampanjo sem spoznala tudi drugačne stvari, zato sem še tem bolj prepričana, da moramo biti ljudje dobri, pozitivni; če bomo imeli radi okolico, se povezovali, se ne izključevali glede na različna stališča, nam bo uspelo.«

Ste presenečeni, da ste bili v konkurenci bolj prepoznavnih političnih obrazov izvoljeni? Poleg tega ste tudi edina ženska, izvoljena v prvi volilni enoti.

»Verjela sem vase, moji prijatelji so verjeli vame, vsi so me spodbujali in skušala sem dati vse od sebe. Ko sem se odločila za kandidaturo, sem vodstvu stranke zagotovila, da bom vložila svoj maksimum, da bom izvoljena, in da verjamem, da mi bo uspelo. Če se v nekaj zelo verjame in se naredi vse za ta cilj, sem prepričana, da sledi tudi uspeh. V svojem okolju sem razmeroma prepoznavna (v preteklosti sem sodelovala v svetu staršev v šoli, sem v nogometnem klubu, pri prireditvah v Bitnjah, sem tudi planinska vodnica, sem gasilka, članica PGD Prebačevo - Hrastje). Vesela in ponosna sem, da sem izvoljena. Tudi zato, ker nisem bila kandidatka v najbolj izvoljivem okraju (prvi po statistiki izvoljivosti za SMC je okraj Kranj 1), poleg tega smo v premeru enega kilometra kandidirali štirje kandidati, trije močnejši od mene, med njimi tudi zelo prepoznavna Alenka Bratušek. V času volilne kampanje sem bila veliko v stiku z ljudmi, moj način nagovarjanja pa je bil v smislu: pojdite na volišče, izrazite svoje želje, povejte svoja pričakovanja. Narobe je, da ljudje kritiziramo ravnanje politike, ko pa imamo na volitvah moč vplivati nanjo, te možnosti ne izkoristimo. Vsak od teh elementov je botroval moji izvolitvi. Bila sem veliko na terenu, sama nosila plakate, se pogovarjala z ljudmi tudi v drugih krajih in z ljudmi drugačnih prepričanj.«

Naloge v državnem zboru še niso razdeljene, pa vendar povejte, na katerih področjih bi predvsem radi delali.

»Dogovora še ni, glede na svoje dosedanje delo pa sem predlagala, da bi sodelovala v odboru za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Ker imam kompetence iz financ, mi je blizu tudi odbor za finance in monetarno politiko, prav tako odbor za gospodarstvo. Sodelovala bi tudi v odboru za kulturo: pri svojem planinskem delu zelo rada s pohodniki izkoristim minuto za kulturo, pa tudi sicer mi je kultura blizu in jo zelo cenim, saj menim, da smo prav zaradi kulture danes še vedno tukaj in smo, kar smo. Kakršen koli bo že dogovor o razdelitvi nalog, sem prepričana, da bo dela veliko in nam glede na prihajajoče izzive ne bo lahko.«

Kakšna so vaša pričakovanja glede oblikovanja koalicije? Menite, da bo sestavljena levosredinska koalicija?

»Verjamem, da bo. Vse sile so uperjene v to.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / četrtek, 4. julij 2013 / 11:25

Peš in s kolesom v alpske doline

V Mojstrani so v soboto že četrto leto zapored s športno–kulturno prireditvijo zaznamovali Dan alpske konvencije.

Objavljeno na isti dan


Jezersko / torek, 13. november 2007 / 07:00

Plaz zasul cesto na Jezerskem

Prejšnji torek se je na cesto v dolini Komatevre, tik pred kamnolom lehnjaka, vsul plaz. Zasul je cesto in brežino Kokre.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Policisti o nasilju v družini

Na Brdu pri Kranju je potekal mednarodni seminar o nasilju v družini. Slovenska policija je lani podala 5.500 kazenskih ovadb za dejanja, ki jih prišteva k nasilju v družini.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Na obisku pri policistih

Kranjska Gora - Na kranjskogorski policijski postaji so prejšnji petek pripravili dan odprtih vrat, v okviru katerega so policisti prikazali svoje delo. Kot je povedal komandir

Kranj / torek, 13. november 2007 / 07:00

Popravilo mostu v Letenicah

Kranj - V septembrskem neurju se je podrl most, ki povezuje Letenice s Kamnjekom. Mestna občina (MO) Kranj je za popravilo mostu sklenila pogodbo z Zidarstvom Prestor. Delati so...

Kranjska Gora / torek, 13. november 2007 / 07:00

Klorirana voda v raju pod Vršičem

Po julijski množični zastrupitvi vodo v turistični Kranjski Gori še vedno klorirajo.