Policisti o nasilju v družini
Na Brdu pri Kranju je potekal mednarodni seminar o nasilju v družini. Slovenska policija je lani podala 5.500 kazenskih ovadb za dejanja, ki jih prišteva k nasilju v družini.
Brdo pri Kranju – V okviru Evropske policijske akademije (CEPOL) in v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije ter policijskih strokovnjakov iz več držav EU je Policijska akademija organizirala tridnevni seminar o nasilju v družini. Seminarja se je udeležilo 29 visokih policijskih uradnikov oz. kriminalističnih inšpektorjev iz držav članic EU. Po besedah Tatjane Mušič iz Uprave kriminalistične policije, ki v projektu sodeluje od leta 2004, ko je bil v okviru CEPOL-a organiziran prvi seminar na temo nasilja v družini, so na seminarju organizirali delavnice, kjer so obravnavali konkretne primere in primerjali ter izmenjevali izkušnje policije iz različnih držav. Pri preprečevanju nasilja v družini je namreč pomembno tudi zavedanje policistov, da problem nasilja v družini obstaja, in znanje, da prepoznajo nasilna dejanja.
Odnos do nasilja v družini se je od prvega seminarja leta 2004 spremenil tako v Sloveniji kot v številnih državah EU. Države, ki v preteklosti niso posvečale pozornosti nasilju v družinah, sedaj pospešeno lovijo korake za npr. skandinavskimi državami, kjer se s problemom nasilja v družinah ukvarjajo že vsaj štirideset let. Mušičeva je izpostavila primer Portugalske, kjer leta 2004 še niso imeli niti zakona o nasilju v družini, od letos pa imajo posebno policijsko enoto za preprečevanje nasilja v družinah, kazenski zakonik pa so razširili tako, da so vanj vključili tudi nasilje nad starejšimi v družini.
Še nekaj statistike: lani je slovenska policija podala približno 5.500 kazenskih ovadb zaradi suma storitve kazenskih dejanj, ki jih prištevamo k nasilju v družini. Največ prijav je bilo za kazniva dejanja nasilništva, grdega ravnanja in ogrožanja varnosti, sledijo različne stopnje telesnih dejanj. Število teh dejanj zadnja leta narašča, policija predvideva, da je razlog v večjem številu prijav. Lani je bilo 569 otrok do 18. leta starosti, ki so bili žrtve kaznivih dejanj, storjenih v družini. Ta številka obsega dejanja z elementi nasilništva in ostala kazniva dejanja, kot je neplačevanje preživnine. Opozoriti je treba, da policija lahko obravnava primere nasilja v družini, ki jih žrtve prijavijo. Brez prijave nasilja policija ne more ukrepati. Lani je policija zabeležila 276 primerov kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletnih oseb in surovega ravnanja; 173 je bilo kaznivih dejanj spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let. Okoli 80 odstotkov teh kaznivih dejanj storijo otrokom – žrtvam znani ljudje, kot so starši, nadomestni starši, sorodniki, prijatelji. Je pa Mušičeva opozorila še na dve vrsti nasilja, o katerih se ne govori veliko, to je nasilje nad starejšimi in nasilje nad moškimi.