Črna, bela in trikotniki
Matic Benet je študent arhitekture iz Kranjske Gore, ki ustvarja pod blagovno znamko Organized. Poseben uspeh je bilo oblikovanje unikatnih planerjev za urad predsednika države.
Matic izdeluje blokce in planerje, nekaj posebnega je blokec s seznamom za pakiranje prtljage, s pomočjo katerega lahko odkljukaš potrebne stvari za potovanje. Izdeluje tudi nalepke, drobne papirnate izdelke, majice, peresnice iz filca, lesene hišice s spodbudnim tekstom ... Njegovi izdelki so na voljo na spletni strani Slovenske ustvarjalke, v nekaterih trgovinah, tudi v Kranjski Gori, z njimi se predstavlja na sejmih, kot sta Artish in Art Market v Ljubljani. Izdelke si je mogoče ogledati na Instagramu in Facebooku.
»Starša sta se ločila in še nekaj prelomnih dogodkov se je zgodilo v mojem življenju, skratka, svet se mi je podrl. Potem sem si na zapestje vtetoviral trikotnik, ki mi daje moč vsakič, ko je težko. Ima globok pomen, ki ga poznam samo jaz ...« pripoveduje Matic Benet iz Kranjske Gore, 23-letni študent na magistrskem študiju arhitekture, ljubitelj potovanj, preprostih stvari, ravnih linij in črne in bele barve. In predvsem zelo ustvarjalen fant, ki je pred tremi leti izdelal svoj prvi blokec – planer, z njim najprej navdušil prijatelje in sorodnike, zatem ljubitelje lepo oblikovanih papirnatih izdelkov po vsej Sloveniji, konec lanskega leta pa celo urad predsednika republike. Urad je namreč pri Maticu, ki ustvarja pod blagovno znamko Organized, naročil serijo unikatnih planerjev, za kar je bodoči arhitekt – izjemoma – stopil iz svojih črno-belih okvirjev in uporabil tudi zlato barvo ... Ta je kasneje navdušila tudi nekaj ljubiteljic bolj bleščečih stvari in tako je Matic oblikoval tudi posebno izdajo blokcev v zlati barvi. A sicer je večina Matičevih izdelkov v črno-beli kombinaciji. In vanje so vključeni trikotniki. Tako kot v njegovo osebno zgodbo. Najprej si je enega vtetoviral na levo zapestje, zatem še enega na desno podlaket. Prvi ima skrivni pomen, drugega si je dal narediti po vrnitvi iz Nemčije, kjer je leto dni študiral in tam zaključil četrti letnik arhitekture. »Ta simbolizira dom. V Nemčiji ni bilo vedno lahko, novo okolje, novi ljudje, zato mi dom še toliko več pomeni,« pripoveduje Matic, ki se že vrsto let preživlja sam, dela kot natakar v eni od kranjskogorskih igralnic. »Včasih je kar problem, ker me zanima preveč stvari. Arhitektura, notranje oblikovanje, dizajn, fotografija ...« pravi. Na področju arhitekture se lahko pohvali z dvema večjima uspehoma; tako je prejel prvo nagrado na projektu za prenovo gasilskega doma na Lavrici, v Nemčiji pa drugo nagrado na natečaju za preureditev železniške postaje v hotel. »To je bila največja potrditev,« skromno pravi Matic, ki ga v začetku prihodnjega leta čaka še en izziv: skupaj s še nekaj študenti arhitekture se podajajo v afriško Gambijo, kjer bodo pod okriljem humanitarne organizacije študentov in mentorjev fakultet za arhitekturo in gradbeništvo Streha za vse načrtovali in zgradili šolo in vrtec za tamkajšnje otroke. S tem želijo pripomoči k izboljšanju življenja prebivalcev v manj razvitih delih sveta. Ta čas še zbirajo sredstva in iščejo sponzorje, v sklopu kampanje pa so na voljo tudi majice, ki jih je oblikoval prav Matic. Upodobil je povodnega konja, in to iz le ene neprekinjene črte ...