
Nov čezmejni projekt
Gorenjski glas je vodilni partner čezmejnega projekta Smart Tourist v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Avstrija za obdobje 2014–2020. To je že njegov drugi čezmejni projekt.
Vitanje – Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) je slovesni podpis pogodb o sofinanciranju novih projektov pred prazniki pripravila v Centru vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. V tretjem roku je bilo odobrenih 18 projektov v skupni vrednosti 18,5 milijona evrov, v Vitanju je bilo podpisanih 15 pogodb. Med njimi je tudi projekt Smart Tourist, vodilni partner je Gorenjski glas iz Kranja, partnerja sta Mohorjeva družba iz Celovca in Xamoom GmbH. Projekt se bo začel 1. julija letos, trajal bo tri leta, celotna vrednost znaša 980 tisoč evrov. Projekt Smart Tourist ima kulturno-turistično vsebino, s klasičnimi in sodobnimi tehnologijami bomo predstavljali kulturno in naravno bogastvo Karavank. Krajinsko raznolika gorska veriga med Slovenijo in Avstrijo je na obeh straneh navdihnila številne literarne ustvarjalce – Prešerna, Finžgarja, Handkeja, Lipuša, Haderlapovo in še mnoge druge. Literarna dediščina bogati in zaznamuje ta prostor, tradicijo bomo povezali s sodobnostjo in ubrali nove poti pri razvoju in umestitvi kulturno-literarno-turistične regije; literatura bo postala predmet pohodov in turističnih paketov, s pomočjo sodobnih, mobilnih aplikacij bodo turisti lahko hodili po literarnih poteh in sami doživljali čare, skrivnosti in moč karavanške regije.
Tako je vsebino projekta predstavila Marija Volčjak, direktorica Gorenjskega glasa, in poudarila, da je to za Gorenjski glas že drugi čezmejni projekt. Pred šestimi leti je uspešno sklenil projekt Sosed/Nachbar, pri katerem je bil prav tako vodilni partner. »Tudi z vsebino obeh projektov je moč pojasniti, kako pomembne rezultate daje čezmejno sodelovanje. Če smo pred desetimi leti pripravili projekt medsebojnega spoznavanja in empatije, smo sedaj zasnovali projekt literarnih poti, prepričana sem, da bomo na njih našli marsikaj skupnega. Zato sem zelo vesela, da je bil projekt potrjen in da bomo sodelovali s partnerjema, ki ju odlikuje kulturno poslanstvo,« je še povedala Marija Volčjak.
Gorenjski glas izkušen in zanesljiv partner
»Mohorjeva Celovec je ponosna in vesela, da je čezmejni program Smart Tourist odobren,« je ob podpisu pogodbe v Vitanju povedal direktor Mohorjeve iz Celovca dr. Karl Hren. »Projekt na enkraten način povezuje literarno-kulturno dediščino Karavank z novimi tehnologijami in bo lahko okrepil turistični nastop obmejne regije. Še posebno sem vesel, da imamo z Gorenjskim glasom izkušenega in v sami regiji močno zasidranega partnerja. Oboje je za uspešno izvajanje evropskih čezmejnih projektov zelo potrebno. Med osnovnimi cilji Mohorjeve Celovec kot najstarejše obstoječe založbe, ki izdaja knjige v slovenskem jeziku, je seveda promoviranje domačih avtorjev in literature. Vse to povezovati z novimi tehnologijami je izziv tudi za Mohorjevo. Hkrati ponuja digitalizacija popolnoma nove možnosti pri izdajanju knjig oziroma pri predstavljanju tekstov. Te možnosti želimo uporabiti in ustvariti edinstvene produkte, ki bodo tudi mednarodno prepoznavni in dostopni. Literarna kulturna dediščina Karavank, ki je še posebno pomembna za slovensko manjšino na Koroškem, naj bi postala široko dostopna in sama regija prav zaradi tega bogastva navzven bolj prepoznavna.«