Sumiko Kiyohara in Jože Stražar Kiyohara, ki živita in ustvarjata v Stockholmu in v Kranju, se tokrat v Kranju prvič predstavljata na skupni razstavi.

Dve zgodbi, en svet

V Mali galeriji je na ogled razstava članov Likovnega društva Kranj, življenjskih sopotnikov Sumiko Kiyohara in Jožeta Stražarja Kiyohare.

Kranj – Tokratna razstava v Mali galeriji Likovnega društva Kranj je zanimiva z dveh vidikov – prvič: predstavljata se umetnika, ki sicer živita in ustvarjata v Stockholmu na Švedskem, zadnjih deset let pa nekajkrat letno prihajata tudi v Kranj, kjer sta si v starem mestnem jedru ustvarila drugi dom; in drugič: če se Jože Stražar Kiyohara sicer predvsem ukvarja s kiparstvom in Sumiko Kiyohara s slikanjem, sta tokrat zamenjala vlogi, saj se on predstavlja z grafikami, ona pa je s svojimi deli posegla v galerijski prostor.

»V Kranj se kot lastovki vračava nekajkrat vsako leto in Kranjčani so naju lepo sprejeli, prav tako kolegi iz umetniških vrst v likovnem društvu, katerega člana sva kakih šest let. Tu sva že večkrat razstavljala na skupinskih razstavah, jaz sem v preteklem letu predstavil z medaljami, plaketami in malo plastiko, tokrat sva bila povabljena, da se predstaviva skupaj s Sumiko,« pove Jože. Sumiko pa dodaja: »Tudi na Švedskem in Japonskem sva že skupaj razstavljala in znava vsak svoja likovna dela med seboj kombinirati. Tokrat naju je spodbudil Klavdij Tutta iz društva in z veseljem sem iz Švedske poslala svoja dela za razstavo.«

Jože Stražar Kiyohara tokrat razstavlja grafične liste, ki jih je strnil pod naslov Pripoved linije v figuri. »Avtor del se ne ukvarja samo s poenostavitvijo in omejitvijo, temveč tudi s kontrastno igro, nastopajočo med črno in belo barvo. Belina papirja je kot temeljni nosilec zgodbe s črno podobo. V motiviki so vidni zametki figure ali krajine, a vendar ne gre za jasno izražanje in definiranje teh, temveč za posredovanje med samo podobo in simbolično pripovedjo,« je h grafikam povedala umetnostna zgodovinarka Melita Ažman. Gre za Stražarjeva novejša dela, s katerimi avtor dokazuje svojo risarsko moč, v simbolnem smislu pa nakazuje na različna čustva, ki nas prevevajo, od materinstva do predanosti glasbi in podobno.

Papir je osrednji likovni medij in akvarel prva tehnika, ki jo pri svojem ustvarjanju uporablja Sumiko Kiyohara. Pri izdelovanju skulptur uporablja različne vrste papirja, ki ga poleg oblikovanja osmišlja z akvarelnimi barvami, pri čemer izhaja zgolj iz treh osnovnih barv, ki jih med seboj meša. Zgodba se začne na steni z majhnimi zvitki, ki predstavljajo spomin na gozdno pokrajino na Japonskem, od koder Sumiko prihaja. Povečane dežne kapljice v obliki čolničkov se stekajo v prostor. »V njih so kroglice, to so naša življenja. Potem nas različne življenjske poti ponesejo v svet in čolnički, naša varna zavetja ostajajo prazna. Postavitev se imenuje Korak na dolgo potovanje. Vsak od nas ima svojo pot, posejano z lepimi in včasih tudi slabimi stvarmi,« pripoveduje Sumiko.

»Sumiko Kiyohara ne ustvarja instalacij, ki bi prenašale občutek hladnega ali odtujenega modernega koncepta. Čeprav človeka v njenih delih ni, je ta vedno prisoten, a ne v fizični obliki, temveč v duhovni in kot nosilec idejne zasnove, s tradicionalnim zgodovinskim pridihom,« je k delom umetnice še povedala Ažmanova. Razstava bo na ogled do 5. maja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 4. maj 2009 / 07:00

Konec maja četrti festival slovenskega šansona

Na razpis za Festival slovenskega šansona 2009 je prispelo 34 del, izmed katerih je strokovna komisija izbrala devet najboljših skladb, ki se bodo potegovale za naslov zmagovalnega...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 1. december 2014 / 15:40

December, mesec za domače mojstre

V Rokodelskem centru domače in umetnostne obrti v Škofji Loki bo decembra svoje izdelke razstavljalo dvajset domačih rokodelcev. Ob prodajni razstavi tudi srečelov.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 1. december 2014 / 15:31

Skupaj zapeli Jenkovo »Lipo«

V torek, natanko sto let od smrti Davorina Jenka, so učenci in učitelji osnovne šole iz Cerkelj, ki nosi skladateljevo ime, in podružnične šole iz Zaloga pripravili skupno prireditev znanemu rojaku v...

Kranjska Gora / ponedeljek, 1. december 2014 / 15:26

Mednarodni priznanji za Kranjsko Goro

Kranjski Gori v Kitzbühlu priznanje za najboljše slovensko smučišče, tamkajšnjemu hotelu Ramada Resort pa za najboljši slovenski smučarski hotel.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 1. december 2014 / 15:25

Usad poškodoval prekrivne plasti

Zaradi obilnih oktobrskih padavin je prišlo do poškodb na enem od odlagališč ostankov iz rudnika urana Žirovski vrh, to je na odlagališču Jazbec. Na površini odlagališča Boršt ni bilo sprememb.

Kultura / ponedeljek, 1. december 2014 / 14:58

Tihomir in Andrej

V Groharjevi galeriji je na ogled razstava z naslovom Prijatelja dva … Tihomir Pinter/Andrej Jemec.