V Mengšu si želijo mestnega jedra

Arhitekt Tomaž Schlegl je na pobudo občinske uprave začrtal idejno zasnovo razvoja mengeškega mestnega jedra, saj takšnega prostora Mengeš trenutno nima.

Glavna spodbuda za projekt je dejstvo, da Mengeš nima prostora, ki bi bil prepoznaven kot mestno jedro.

Mengeš – Ima Mengeš dovolj mestotvornih elementov, da mu lahko rečemo mesto, se spraševal kamniški arhitekt Tomaž Schlegl, ki mu je občinska uprava zaupala idejno zasnovo mestnega središča. Kot je povedal župan Franc Jerič, je bila glavna spodbuda za projekt dejstvo, da Mengeš nima prostora, ki bi bil prepoznaven kot mestno jedro, zato je čas, da se takšen prostor vzpostavi.

Glavni potencial za razvoj mestnega središča Schlegl vidi na področju Kulturnega doma Mengeš, ki z občinsko stavbo in knjižnico predstavlja jedro kulturnega, družabnega in javnega življenja v občini, hkrati pa je neposredno navezano na rekreativne in parkovne površine ob Pšati.

Med pomembnejšimi elementi, ki jih je v svoji idejni zasnovi predvidel Schlegl, je vzpostavitev trga na severni strani doma kulture in tržnice kot enega glavnih gradnikov mestnega središča pa tudi gradnja dvonivojskega parkirišča za kulturnim domom, kar bi verjetno rešilo sedanje težave s pomanjkanjem parkirnih prostorov. Na območju sedanje glavne ceste je namesto križišča ob gasilnem domu predvidel krožni promet.

Čeprav je urbanistična zasnova, ki jo je izdelal Shlegl, nezavezujoča idejna zasnova, pa je po mnenju občinske uprave dobra osnova, na kateri se lahko gradi nadaljnji razvoj mestnega središča, še zlasti ob dejstvu, da bo prihodnje leto vendarle dokončan še preostanek obvoznice, ki bo Mengeš očistila tranzitnega prometa in sprostila prostor za njegov nadaljnji razvoj. »Z obvoznico, ki bo končno narejena, je Mengeš na prelomnici. Lahko gre spontano naprej ob glavni cesti, ki bo postala lokalnega značaja, lahko pa smo priča rojstvu mesta kot kraja, s katerim se lahko vsak Mengšan poistoveti,« je povedal Shlegl, ki je svojo idejo razvoja predstavil v kratkem filmu, dostopnem tudi na spletu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / torek, 19. april 2011 / 07:00

Novi prostori za občino in pošto

V nov večnamenski objekt se selita občinska uprava in pošta, v starih prostorih bo knjižnica.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:41

Eksplodiralo po menjavi jeklenke

Po ugotovitvah gorenjskih kriminalistov je do januarske eksplozije na Mlaki pri Kranju najverjetneje prišlo zaradi nepravilne menjave plinske jeklenke.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:41

Kaj pa je družinska kmetija?!

V Sindikatu kmetov Slovenije ugotavljajo, da v Sloveniji nimamo jasne opredelitve, kaj je družinska kmetija, in da iz statusne neurejenosti izvira tudi več težav.

GG Plus / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:40

Monografija, kot je še ni bilo

Pri Slovenski matici je izšla monografija Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem. Avtorica je zdravnica in zgodovinarka medicine prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec iz Kranja, urednica pa Senta Jau...

GG Plus / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:40

Avstralci so zelo odprti

Škofjeločan Uroš Derlink se je leta 2012, pri svojih 29 letih, preselil v Avstralijo. Začel je kot čistilec hiš, od zaključka študija pa dela kot manualni terapevt. Kot pravi, so Avstralci zelo odprti...

Razvedrilo / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:39

Začelo se je z glasbenim popotovanjem, ki še traja

Ljudje, ki so v Sloveniji urejali koncerte in skrbeli za skupine, so vedno obstajali, a mlajša generacija je vse skupaj spremenila v poklic. S tem je postala vidnejša, tovrstno veselje pa je preraslo...