Pravice oseb z demenco

Zgodnja diagnoza je ena od pomembnih pravic oseb z demenco, ne le zaradi zdravljenja, temveč tudi zato, da imajo osebe z demenco v primeru napredujoče bolezni še možnost izraziti želje glede zdravljenja, pravnih in finančnih zadev ...

»Spodbujati je treba vzpostavitev demenci prijaznega okolja, ki to bolezen pozna ter je do nje strpno in razumevajoče, kar je mogoče med drugim doseči tudi z različnimi oblikami ozaveščanja in izobraževanja za tiste, ki se z osebami z demenco pogosto srečujejo predvsem v okviru javnih služb.«

Pravice oseb z demenco določa Glasgowska deklaracija, ki je bila sprejeta na kongresu leta 2014 v Glasgowu. Pripravila jo je mednarodna organizacija Alzheimer Europe, katere članica je tudi slovenska nevladna organizacija Spominčica. Ministrica dr. Anja Kopač Mrak je Glasgowsko deklaracijo podpisala avgusta 2015 na pobudo predsednice Spominčice Štefanije Zlobec. Ob tem se je zavzela za pravice, dostojanstvo in avtonomijo posameznikov z demenco.

»Vsaka oseba z demenco mora po Glasgowski deklaraciji imeti pravico do pravočasne diagnoze, pravico do kakovostne obravnave po postavljeni diagnozi, pravico do individualne, koordinirane in kakovostne obravnave ves čas bolezni, pravico do enakopravnega dostopa do zdravljenja in terapevtskih ukrepov ter pravico do spoštovanja v skupnosti,« je poudarila Renata Dobnikar iz Ljudske univerze Kranj, kjer deluje Demenci prijazna točka.

Zgodnja diagnoza je pravica oseb z demenco, ne le zaradi zdravljenja, temveč tudi zato, da imajo osebe z demenco v primeru napredujoče bolezni še možnost in priložnost izraziti svoje želje glede zdravljenja, pravnih in finančnih zadev ter oskrbe v primeru napredovanja bolezni. Dobnikarjeva k temu dodaja: »Po diagnozi osebe z demenco in svojci od vsega najbolj potrebujejo postdiagnostično podporo, zato mora biti ta vedno na voljo in dobro organizirana. Vključuje strokovnjake z različnih področij: zdravstveno osebje, psihologe, socialne delavce in strokovnjake s področja družinskega prava. Ustrezna pomoč po diagnozi pomaga osebi z demenco in njenim svojcem, da lažje sprejmejo diagnozo in skupaj načrtujejo prihodnost ter tako omogoča čim daljše in kakovostno življenje oseb z demenco v skupnosti.« Bolnike v bolnišnicah in drugih ustanovah je treba vedno obravnavati z vsem potrebnim spoštovanjem in dostojanstvom.

»Spodbujati je treba vzpostavitev demenci prijaznega okolja, ki bolezen pozna ter je do nje strpno in razumevajoče, kar je mogoče med drugim doseči tudi z oblikami ozaveščanja in izobraževanja za tiste, ki se z osebami z demenco pogosto srečujejo predvsem v okviru javnih služb (policisti, gasilci, šoferji javnih avtobusov, bankirji, poštni delavci),« je sklenila Dobnikarjeva. Ljudska univerza Kranj je v ta namen razvila program, ki spodbuja solidarnost, medsebojno pomoč, prepoznavanje znakov demence in ustrezno ravnanje ob stiku z demenco. Udeleženci programa pridobijo informacije o tem, kaj je demenca in kateri so prvi znaki, kakšna je lahko preventiva, kakšne so pravice oseb z demenco in kakšna komunikacija je najprimernejša za osebo z demenco.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / ponedeljek, 18. maj 2020 / 10:15

Darilo malteškega reda Brezjam

Frančiškanski samostan in malteški viteški red v Sloveniji že nekaj let uspešno sodelujeta, še posebej v skrbi za romarje.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 11. marec 2007 / 06:00

Karel Luzar postal tritisoči novi naročnik

V Gorenjskem glasu smo konec preteklega meseca dočakali tritisočega novega naročnika, za katerega smo pripravili bogato nagrado turistične agencije Kažipot v vrednosti 2 x 104,32 evra (2...

Zanimivosti / nedelja, 11. marec 2007 / 06:00

Sonce, blato in terenci

Na tradicionalnem tekmovanju terenskih vozil Boltez BF Goodrich Challenge se je zbralo več tisoč gledalcev, ki so uživali v vragolijah štirikolesnikov v blatu.

Kronika / nedelja, 11. marec 2007 / 06:00

S terencem v smrt

Na cesti med Staro Fužino in planino Voje je v nedeljo pod razbitinami terenskega avtomobila umrl 41-letni domačin.

Šport / nedelja, 11. marec 2007 / 06:00

Blejci najboljši v pokalu Top Teams

Odbojkarjem Autocommercea je minuli konec tedna uspel največji podvig slovenske odbojke doslej, saj so slavili v evropskem pokalu Top Teams.

Medvode / nedelja, 11. marec 2007 / 06:00

Na Jeprci bo zbirni center odpadkov

Občinski svet je sprejel osnutek odloka o občinskem lokacijskem načrtu za obrtno cono na Jeprci, se seznanil s predlogom načrta razvojnih programov občine, medtem ko je usoda podjetnika iz Žlebov pres...