Centralizacija Suzane Brborović bo v Kinu Šiška na ogled mesec dni. / Foto: Jan Trstenjak

O idealnih mestih

V torek so v gornjem preddverju Kina Šiška odprli razstavo akademske slikarke Suzane Brborović, Kranjčanke, ki zadnja leta živi in ustvarja v nemškem Leipzigu. Svoje slikarstvo spaja z urbanimi krajinami in arhitekturo. Tudi na tokratni razstavi z naslovom Centralizacija?

»Ni treba siliti v figuraliko in upodabljati figur, da bi izrazila zaskrbljenost nad nekaterimi stvarmi današnjega časa. Arhitektura je vedno povezana s političnim sistemom in ga kot takega tudi odraža. Raziskovanje arhitekture je, kot bi raziskovala ljudi.«

Ljubljana – Kaj centralizirate, Suzana Brborović? »Projekt, ki ga v manjšem obsegu tokrat predstavljam, sem zasnovala leta 2015 in je povezan s centralizacijo neke arhitekture, v tem primeru tudi glavnega objekta na razstavi. Gre za idejo idealnega mesta, ki je zasnovano po principu nekega centra – trga ali najpomembnejše stavbe, iz katere se mesto širi naprej. O tem govori že Platon, do izraza so taka mesta prišla v renesansi. Obstaja veliko načrtov o tem, kako so taka idealna mesta zgrajena in čemu so namenjena. To me je fasciniralo,« pojasnjuje slikarka, ki v svojem umetniškem delu išče primerjave s tovrstno centralizacijo in urbanističnimi zasnovami današnjega časa. »Primerjala sem tlorise starih idealnih mest in tako imenovanih modernističnih blokovskih naselij, ki so nastajala v prejšnjem stoletju. Zelo so si podobni. Pri tem sem se osredotočila na Leipzig, kjer je več takih naselij, med njimi tudi stanovanjska soseska Grünau, ki je bila ena izmed največjih v nekdanji Vzhodni Nemčiji. Kot vidimo danes, se je ideja o idealnem mestu, v katerem bi imeli popolno družbo, izkazala za utopično. Če je modernizem predvideval tak model urbanizma za elitne soseske, se je izkazalo, da so take gradnje v socializmu, običajno slabe kvalitete, postale priročne v soseskah za socialno ogrožene ljudi.«

Socialistični blokovski princip je Brborovićeva še pobliže spoznala med potovanjem v Moskvo, kjer je pod drobnogled vzela naselje, imenovano Bublik. Desetnadstropno stavbo v obliki kroga zasledimo tudi na osrednjem platnu z naslovom Idea of the Ideal (Ideja ideala). Osnovno črtovje je s slike prenesla na tla, kjer je zgradila krožni objekt, ki je simbolično sestavljen iz opek zapuščenih leipziških tovarn. Na opeke je naslikala motive s fasad iz prej omenjene soseske Grünau. Ob dveh platnih in objektu pa so na razstavi na ogled še štiri črno-bele fotografije, ki so nedvomno najbolj objektiven prikaz stanja v naselju Bublik.

Arhitektura kot odraz časa

Likovna umetnost in arhitektura se v umetniških delih Suzane Brborović nenehno povezujeta. »Arhitektura je odraz človeštva v nekem času. Menim, da ni treba siliti v figuraliko in upodabljati figur, da bi izrazila zaskrbljenost nad nekaterimi stvarmi današnjega časa. Arhitektura je vedno povezana s političnim sistemom in ga kot takega tudi odraža. Raziskovanje arhitekture je, kot bi raziskovala ljudi. Zanimajo me stavbe, pri čemer gre na neki način tudi za povezavo z očetom in njegovim gradbeništvom.«

Brborovićeva v Leipzigu živi in dela že polna štiri leta. Tja se je podala po diplomi na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, s študentsko Prešernovo nagrado in uvrstitvijo njenih del v znano dunajsko zbirko Essl. Na Akademiji za vizualno umetnost v Leipzigu je študirala slikarstvo na podiplomskem mojstrskem tečaju. »Ko sem s prijateljico potovala po Nemčiji, je bil Leipzig prva večja postaja in takoj sem se zaljubila v mesto. Ko sem našla možnost nadaljnjega izobraževanja, sem vedela, da se bom za nekaj časa zagotovo ustalila v tem nemškem mestu.

Odločitev najbrž ni bila ... težka, me prehiti Suzana, ko sem nameraval vprašati ravno nasprotno. »V Leipzigu sem začela živeti od svojega dela. Uspem prodati slike, s kolegom imam najet sto kvadratnih metrov velik atelje v znanem centru Spinnerei. Gre za kompleks nekdanje predilnice, v katerem deluje več kot sto umetnikov, na voljo je okrog 15 galerij, ne manjka trgovin s slikarskimi pripomočki … Ateljeji so po dostopnih cenah, le srečo je treba imeti, da lahko prideš zraven,« še pove Kranjčanka v Leipzigu. Da seveda ima domotožje, a bo kljub temu še nekaj časa ostala v tujini, saj ji ta trenutno ponuja več. »Ta čas nimam galerista, ki bi tržil moja dela, a se mi zdi, da to niti ni tako slabo. Dokler sem samostojna, kar dobro upravljam s tem, kar delam. Je pa res, da je dobro ob pravem času spoznati prave ljudi na pravem mestu.«

Pogosteje razstavlja v tujini, zadnje čase tudi v Sloveniji, a se odloča le za pomembnejše razstavne projekte oziroma tiste, ki se finančno pokrijejo. Transport del, ki seveda nastajajo v Leipzigu, je drag in zahteven. V začetku poletja bo razstavila v Mestni galeriji v Ljubljani, kmalu zatem v juliju pa skupaj z Urošem Weinbergerjem v galeriji Zveze društev likovnih umetnikov. Seveda ima interes razstaviti tudi v Kranju. »Da se le sestavi tisto, o čemer sem pravkar govorila.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 17. maj 2012 / 07:00

Luksuzni hotel na morju

Na povabilo Kompasa smo prejšnji teden v koprskem pristanišču obiskali le nekaj dni staro prestižno ladjo z imenom Costa Fascinosa, izdelano v Benetkah, v katero je evropski ladjar Costa Crociere vlož...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.