Vrgli so luč v vodo
Sveti Gregor goduje 12. marca, na predvečer praznika po tradiciji tudi po gorenjskih krajih sveti Gregor »vuč v vodo vrže«, saj je dan že daljši in se lahko dela pri dnevni svetlobi. Priljubljene gregorčke, večinoma so to barčice ali hiške, so spustili v vodo v Tržiču, Kamni Gorici, Kropi, Železnikih ...
Tržič, Kropa, Železniki – Na predvečer sv. Gregorja je v Tržiču znana šega, v okviru katere so po Tržiški Bistrici spustili goreče predmete, med njimi peharje in cambohe, v katere so dali oblance, tudi lično izdelane hišice, v katerih so bile prižgane sveče. Šego ohranjajo, še posebej jo imajo radi otroci. V nedeljo se je v sprevodu do nabrežja Tržiške Bistrice, kjer so ob gorečem kresu gregorčki splavali po vodi, zbrala množica obiskovalcev z lepo izdelanimi gregorčki v najrazličnejših oblikah. Družina Šivic je izdelala hiško iz stiropora in kartona, ker pa je deževalo, so ji, preden so jo spustili v vodo, nadeli protidežno zaščito. Sedemletna Ajda, učenka Osnovne šole (OŠ) Križe, je prinesla košarico, ki je spominjala na stare čase in jo je naredila v šoli, vanjo pa položila oblance in svečko. Družina Mihelič je svoji hiški dala osebno noto, nanjo so se podpisali vsi družinski člani: Ela, Jaka, Lea in Nejc. Na gregorjevo, 12. marca, se po ljudskem izročilu tudi ptički ženijo in v programu, ki so ga pripravili učenci OŠ Križe, je bilo slišati tudi pesmi zaljubljencev. Prireditev Vuč v vodo je pripravila Občina Tržič v sodelovanju z OŠ Križe in Tržiškim muzejem, bogat in prepreden z dediščino na sodoben način je bil tudi spremljevalni program, ki se je začel že v soboto.
Tudi bajerje nekdanje spodnje fužine v Kropi in umetne kanale v Kamni Gorici so na predvečer sv. Gregorja preplavile makete iz papirja, lesa in stiropora, v katerih je plamenela svečka. Barčice so izdelali otroci v šoli, vrtcu in doma s starši. V teh krajih se na začetku novembra za štiri mesece sonce poslovi in v različne predele se vrača od 17. januarja do 15. marca. Njegov prihod oznanijo tako, da vržejo v vodo luč. Luč je bila nekdaj stara cokla, pehar ali sito, v katere so dali žaganje in oblance, prelili s smrekovo smolo ter zažgali. Ko luč ugasne, simbolično svetloba premaga temo oziroma pomlad premaga zimo.
Na tradicionalni prireditvi Luč v vodo v Železnikih je tokrat lilo kot iz škafa, kar je botrovalo tudi malo manjšemu obisku kot v minulih letih, a je v nedeljo zvečer po bajerju pri Plnadi kljub temu zaplavalo okoli 150 gregorčkov. »To nam daje spodbudo za naprej,« je bil zadovoljen predsednik Turističnega društva Železniki Tomaž Weiffenbach. V kulturnem programu so tokrat sodelovali otroci iz Vrtca Železniki. Otroci so za svoje gregorčke prejeli sladko presenečenje. Po bajerju so jih spustili ob pomoči članov Ribiške družine Železniki, nato pa so jih taborniki sežgali v kresu.