Prešeren pri Slovencih v Zagrebu
Gorenjski muzej z razstavo Prešeren v popularni glasbi gostuje v dvorani Slovenskega doma v Zagrebu.
Zagreb – Ob slovenskem kulturnem prazniku so v dvorani Slovenskega doma na Masarykovi ulici v samem središču Zagreba odprli razstavo Prešeren v popularni glasbi. V sodelovanju z Gorenjskim muzejem jo je organiziralo Kulturno-prosvetno društvo Slovenski dom, ki velja za osrednje združenje Slovencev na Hrvaškem. Umetnostni zgodovinar Gašper Peternel je razstavo lani decembra ob obletnici pesnikovega rojstva pripravil v Galeriji Prešernove hiše, navdih zanjo pa je iskal v uglasbitvah Prešerna v popularni glasbi zadnjih tridesetih let. V izziv mu je bilo dejstvo, da so se v teh letih glasbene zvrsti, v katerih je mogoče prepevati Prešerna, precej namnožile, srečamo ga tako v popu, akustični glasbi kot v rocku in heavy metalu. Očitno pa je med glasbeniki ostal tudi neki intimen, osebno angažiran odnos do Prešernovih besed. Njegove pesmi so oziroma še prepevajo glasbeniki in skupine, kot so Tomaž Pengov, Jerca Mrzel, Andrej Šifrer, Aleksander Mežek, Vlado Kreslin, Gojmir Lešnjak - Gojc, Ljoba Jenče, Ditka Haberl, Oto Pestner, Helena Blagne, Laibach, Pankrti, Lačni Franz ...
Glede na to, da je razstava interaktivna, je večino izmed omenjenih uglasbitev namreč mogoče tudi poslušati prek slušalk v MP3 formatu. Avtor razstave Gašper Peternel je razstavo oplemenitil tudi z likovnimi deli (grafikami, slikami, kipi), povezanimi s Prešernom, ki so jih v preteklosti ustvarili priznani slovenski likovni ustvarjalci, med njimi Miha Maleš, Peter Jovanovič, Maksim Gaspari, Tomaž Kržišnik, Milan Batista, Elko Justin … »Dogodek je bil zares poseben. Izjemno gostoljubje in energija, ki jo v svoji sicer kratki karieri razstavljanja še nikjer drugod nisem začutil,« je po odprtju zadovoljen dejal Gašper Peternel in dodal, da si je dogodka udeležilo okrog šestdeset ljudi, čez dan pa si je razstavo ogledalo vsaj še dvakrat toliko obiskovalcev. »Slovensko društvo šteje skoraj osemsto članov, od tega naj bi jih bilo aktivnih okrog tristo. Odprtje razstave se je začelo s predvajanjem Zdravljice. Tako je moč začutiti prava domovinska čustva. Nič ni samoumevno. Slovenci smo, četudi na tuji zemlji. In to je pričaralo prav posebno, svečano vzdušje,« je povedal Peternel; da so bili obiskovalci še zlasti veseli, da jih je poleg slovenske besede družila tudi slovenska glasba – in to na Prešernove besede.
Kaj bi torej bilo bolj primerno kot to, da jim Prešernovo poezijo zaigra in zapoje skupina, ki je Prešerna tako doživeto uglasbila? Skupina Tantadruj je tako odigrala kar sedem Prešernovih, kar je publiko popolnoma začaralo in navdušilo. »Člani društva radi rečejo, da je Slovenski dom v Zagrebu njihov drugi dom. Ob osmem februarju je bil prav gotovo tudi moj,« je dejal Gašper Peternel. Razstava bo v Zagrebu na ogled do sedmega marca.