Odgovorni za svoje podjetje
Sedemdeset let Gorenjskega glasa (28)
Pred vami je zadnje nadaljevanje zgodbe o sedemdesetletni zgodovini našega časopisa in mejnikih v njegovem razvoju. Bilo jih je kar nekaj, zadnji, ki sega v leti 2012 in 2013, pa je bil nekaj posebnega. Po slutnji, ki je postala realnost, da bo Gorenjska banka svoj večinski delež v podjetju Gorenjski glas prodala, je, kot je tisti čas označila direktorica in odgovorna urednica Marija Volčjak, napočil »trenutek streznitve«. Najbolj realna rešitev je bila: odkup večinskega deleža in s tem lastniška osamosvojitev. Marijino vprašanje zaposlenim je bilo enostavno: Ali ste za odkup in koliko denarja lahko kdo prispeva? Odločitev seveda ni bila enostavna, vendar je bila sprejeta. Zaposleni so prispevali po svojih možnostih, za manjkajoči del kupnine pa je vstopil Domel iz Železnikov, ki je tudi sam napisal podobno lastniško zgodbo in ni pozabil, da je bil takrat Gorenjski glas na njegovi strani. Odločitev velike večine zaposlenih v Gorenjskem glasu za nakup podjetja je bila zelo odmevna. Nekateri mediji v Sloveniji so ji skušali slediti, vendar jim ni uspelo.
Gorenjskemu glasu je predvsem zaradi zaupanja med vodstvom in zaposlenimi ter med zaposlenimi samimi ter zavedanja odgovornosti za »svoje« podjetje uspelo zagotoviti zanesljivejšo prihodnost. Kot je povedal urednik Cveto Zaplotnik, se ta odgovornost do podjetja kaže pri navidezno banalnih rečeh, ko na primer moškemu delu kolektiva ni odveč prijeti za lopato in odstraniti sneg s parkirišča …
In pogled naprej. Tudi v prihodnje bo časopis Gorenjski glas postavljal v ospredje lokalne vsebine, kar najbolje ponazori vsebinski moto Lokalna novica je kraljica. Ker ima časopis razvejano, strokovno zrelo in odgovorno novinarsko mrežo, bo poskušal ostati tudi v prihodnje najbolj priljubljen časopis na Gorenjskem, prva izbira oglaševalcev in nepogrešljiv pri bralcih. »Želimo ostati odprti, zato so vaši predlogi, mnenja in pripombe vedno dobrodošli. Le tako bo Gorenjski glas še naprej naš skupni časopis,« so besede o poslanstvu Gorenjskega glasa. Novinarji smo srce časopisa. Tu bi rad spomnil na besede direktorice in odgovorne urednice Marije Volčjak, ki jih je povedala na lanski oktobrski proslavi ob sedemdesetletnici izhajanja Gorenjskega glasa pri Avseniku v Begunjah. »Novinarsko delo je na prvi pogled preprosto, pravila je moč napisati na eno stran papirja. Zato je razumljivo, da marsikdo misli, da je lahko biti novinar. Toda za resnim novinarstvom je veliko dela, znanja, izkušenj, dobre presoje, natančnosti, preverjanja podatkov, predvsem pa je treba obvladovati svoj ego, ki ga moraš pustiti ob strani, da le opazuje, kaj si napisal, ne pa da ti narekuje članke.«
Moje pisanje o zgodovini časnika, s katerim živim že skoraj pol stoletja, je tudi izraz spoštovanja in hvaležnosti do prav vseh, ki so v preteklosti na različnih delovnih mestih gradili in razvijali Gorenjski glas, in do mojih sedanjih sodelavcev in prijateljev, ki so odgovorni zanj. Hvala!