Pred Zgodovinskim arhivom Ljubljana; ob fordu A, ki je letnik 1930, in njegovem lastniku Martinu Smrtniku scenaristka kratkega filma o zgodovini avtomobilizma Marjana Kos in direktor arhiva Mitja Sadek / Foto: Tina Arh (arhiv ZAL)

Sto dvajset arhivskih let

Zgodovinski arhiv Ljubljana, v katerega sodita tudi enoti v Kranju in Škofji Loki, letos praznuje sto dvajset let obstoja. V jubilejnem letu pripravljajo številne dogodke, namenjene javnosti.

Ljubljana – V Zgodovinskem arhivu Ljubljana (ZAL) so na novinarski konferenci predstavili različne aktivnosti na temo praznovanja, ki se bodo odvijale vse leto. Tako v Ljubljani kot v štirih enotah, ki sodijo pod okrilje arhiva, v Novem mestu, Idriji, Kranju in Škofji Loki.

Kot je uvodoma povedal direktor arhiva Mitja Sadek, na začetku zgodbe ne stoji arhivist, ampak ljubljanski župan Ivan Hribar, ki je vodenje mesta prevzel po potresu leta 1895, in že takrat ugotovil, da je bil ta zelo zanemarjen in neurejen. Zato je uvedel delovno mesto mestnega arhivarja in nanj sprejel pesnika in duhovnika Antona Aškerca, ki tako velja za prvega poklicnega arhivarja na Slovenskem. Čeprav so tedaj z mnogih strani prihajale opazke, češ da je njegova arhivarska služba le nekakšna sinekura, se je Aškerc v resnici lotil urejanja arhivskih dokumentov z vso resnostjo. Aškerc je začel z delom 15. julija 1898, zato arhiv ta dan praznuje kot svoj rojstni dan.

Zgodovinski arhiv Ljubljana je nastal iz Mestnega arhiva ljubljanskega in je ta čas največji slovenski regionalni arhiv, ki pokriva osrednjo Slovenijo in dvajset upravnih enot. »Arhiv ima pet organizacijskih enot s sedeži v Ljubljani, Kranju, Novem mestu, Škofji Loki in Idriji in skupaj hrani več kot 15 tekočih kilometrov arhivskega gradiva. Gre za gradivo z vseh področij človekovega ustvarjanja od 14. stoletja pa vse do danes. V depojih varno hranimo različno gradivo, od zgodovinsko pomembnih listin, različnega spisovnega gradiva, razglednic, fotografij do načrtov, avdiovizualnega in elektronskega gradiva …« je povedal Sadek; da je najstarejša ohranjena listina, ki se vsebinsko nanaša na Ljubljano, iz leta 1320.

Praznovanje so začeli že v torek v Slovenski kinoteki s projekcijo treh kratkih izobraževalnih filmov. Scenaristka vseh treh filmov je arhivistka Marjana Kos, zadnja dva o kulinariki in o zgodovini avtomobilizma na Slovenskem pa je v sodelovanju s Studiom Virc pripravila lani. »V arhiv prihajajo različne skupine ljudi in pogosto opažamo, da obiskovalci zelo malo vedo o našem pomenu in delu. Ocenila sem, da je filmski mediji tisti, ki ima največji učinek v javnosti, primeren je za splet, lahko si ga večkrat ogledamo,« je o motivu za pripravo kratkih filmov povedala Kosova.

V marcu bodo na spletni strani ZAL objavljeni digitalizirani zapisniki sej ljubljanskega mestnega sveta od leta 1520 pa vse do 1786. Zapisniki omogočajo vpogled v zgodovino mesta Ljubljane, kakršnega nima nobeno mesto daleč naokoli. Na začetku aprila bo ZAL kot vsako leto predstavil svojo dejavnost na kulturnem bazarju v Cankarjevem domu, maja pa bodo predstavili tretjo slikanico o miški Mici z naslovom Miška Mica in njeni egipčanski predniki z gradu Fužine. Z dnevom odprtih vrat v vseh petih enotah bodo 9. junija obeležili mednarodni arhivski dan. Svoj 120. rojstni dan bo arhiv praznoval 15. julija, ko bo v razstavišču enote v Ljubljani odprta priložnostna razstava o zgodovini arhiva, glavni dogodek v letu praznovanja se bo sredi oktobra odvil v Zgodovinskem atriju Mestne hiše v Ljubljani, ko bo odprta arhivska razstava o prelomnem letu 1918. Razstava je timsko delo arhivistk iz vseh petih enot ZAL pod vodstvom Judite Šega, vodje škofjeloške enote. Že od leta 2014 arhiv na svoji spletni strani enkrat mesečno objavlja svoje najzanimivejše arhivske dokumente v seriji z naslovom Arhivalija meseca. Letos bodo tako posebej poudarili najbolj reprezentativno arhivsko gradivo, ki se bo vsakokrat navezalo na eno dekado iz bogate zgodovine delovanja arhiva, torej dvanajstkrat po deset let.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 11. januar 2021 / 16:13

Prijeli tatova dragih koles

Osumljena Ljubljančana naj bi ukradla šest koles višjega cenovnega razreda in jih prodala naprej močno pod ceno.

Objavljeno na isti dan


Žiri / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:38

V Žireh številni novi obrazi

V 15-članskem Občinskem svetu občine Žiri se je zamenjalo kar devet svetnikov. Nekoliko se je zapletlo le pri potrditvi mandata Aleša Dolenca.

GG Plus / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:29

Ne nujno sodoben, bodi samosvoj

V Groharjevi galeriji je do sredine novembra na ogled odlična razstava akademske slikarke Tine Dobrajc z naslovom She(ep). Ob tej priložnosti je prejela tudi Groharjevo štipendijo, ki jo podeljuje Zdr...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:28

Haflinger je konj, ki »paše« pred kulise gora

»Na Gorenjskem se v zadnjem času spet povečuje zanimanje za rejo konj pasme haflinger,« pravi Stane Bergant iz Kokre, predsednik Slovenskega združenja rejcev konj pasme haflinger, in poudarja: »Haflin...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:26

Delodajalce zanimajo izkušnje

Tudi letos je bil objavljen javni razpis za izobraževanje brezposelnih v Medpodjetniških centrih po Sloveniji. V Biotehniškem centru Naklo so prijavili dva programa usposabljanja, slaščičarstvo in pek...

Kronika / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:22

Hartman tokrat obsojen na zapor

Po oprostitvi na prvem sojenju je bil na ponovljenem sojenju Kranjčan Andrej Hartman zaradi samovoljnosti pri izterjavi dolga obsojen na osem mesecev zapora.