Legalizacija bo kmalu lažja
Od junija letos bo zgradbe možno enostavneje legalizirati po novi gradbeni zakonodaji.
Kranj – Nova gradbena zakonodaja, ki je v veljavo stopila sredi novembra lani, se bo začela uporabljati začetek junija letos. Predvsem črnograditeljem in vsem, ki niso gradili v skladu z gradbenim dovoljenjem, pa prinaša kar nekaj poenostavitev in možnosti legalizacije zgradb.
Že prejšnji zakon o graditvi objektov je omogočal poenostavljeno legalizacijo objektov, zgrajenih pred letom 1968, nova zakonodaja pa možnost legalizacije širi še na zgradbe, ki so bile brez gradbenega dovoljenja zgrajene pred 1. januarjem 1998. V tem primeru gre za amnestijo, saj se skladnost s predpisi (prostorskimi akti, gradbenimi in drugimi predpisi ter predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj) v tem primeru ne bo ugotavljala.
Med pogoji za izdajo dovoljenja za objekt daljšega obstoja so poleg tega, da je zgrajen pred omenjenim datumom in od takrat obstaja v enakem obsegu in z enako namembnostjo, tudi ta, da je evidentiran v katastru stavb ter je izkazana pravica graditi na zemljišču. Vlagatelj mora predložiti tudi posnetek obstoječega stanja (tlorise, prereze in dimenzije objekta), plačati mora tudi komunalni prispevek. V postopku izdaje dovoljenja se odmeri tudi nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora, ki ga mora lastnik poravnati pred izdajo. Ob tem pa velja opozoriti, da ta možnost ne velja za nevarne objekte, za katere je že bil izrečen inšpekcijski ukrep.
Poleg poenostavitev pri objektih daljšega obstoja nova zakonodaja prinaša tudi nekaj novosti pri legalizaciji za gradnje, ki niso dovolj stare, da bi jih legalizirali na omenjene načine. Pogoj za takšno legalizacijo pa je, da je zgradba zgrajena vsaj do faze grobih gradbenih del, torej temelji, konstrukcija ter ostrešje s streho. Za razliko od prejšnjih načinov legalizacije pa mora investitor v tem primeru zahtevek za legalizacijo vložiti najkasneje do 17. novembra 2022. Sam postopek legalizacije pa je precej podoben kot v rednem postopku.
Prav tako je mogoča tudi legalizacija manjših odstopanj s pridobitvijo uporabnega dovoljenja. Na ta način se lahko urejajo legalizacije objektov, ki sicer imajo gradbeno dovoljenje, vendar so zgrajeni v neskladju z njim. Če ste hišo zgradili v nekoliko večjih dimenzijah, kot je bilo predvideno, a ne več kot za 0,3 metra, ali na strehi zgradili frčado, ki je gradbeno dovoljenje ni predvidevalo, boste neskladja enostavneje uredili.
Tudi redni postopek legalizacije pa prinaša nekaj poenostavitev. Uzakonja dopustna odstopanja od prostorskega akta z uporabo instituta lokacijske preveritve, dopušča pa prenove objektov in nadomestne gradnje v okviru določb o racionalni rabi prostora, manjša odstopanja med samo gradnjo objektov in druge poenostavitve, ki naj bi prispevale k skrajšanju postopkov za pridobitev gradbenega dovoljenja.