Lov na moške čarovnice
V zadnjih mesecih smo priče pravi vojni med različnimi pogledi na vprašanja morale v spolnosti. Nekatere ženske moške napadajo, druge jih branijo, ene in druge sodijo med medijske zvezde. To bo še zanimivo …
Oprah proti Weinsteinu
Vse skupaj se je začelo oktobra 2017, ko je igralka Rose McGowan javno obtožila mogočnega filmskega producenta Harveyja Weinsteina, da jo je spolno nadlegoval. Nato se ju je usul cel plaz podobnih razkritij in obtožb. Začel se je pravi lov na čarovnice, tokrat na moške. Svojevrstni finale je to dogajanje doseglo 7. januarja, na podelitvi zlatih globusov 2018, v sklepnem govoru legendarne televizijske voditeljice in človekoljubke Oprah Winfrey, ki je zanj požela stoječe ovacije. »V čast in privilegij mi je, da delim ta večer z vsemi neverjetnimi moškimi in ženskami, ki so me navdihnili in mi bili v izziv. Hkrati pa bi rada opozorila tudi na nenasitno zavzetost, s katero društvo hollywoodskega tujega tiska odkriva resnico, ki nas opozarja, da nismo slepi za korupcijo in nepravičnost, tirane, žrtve, skrivnosti in laži. Tisk zdaj cenim bolj kot kdaj koli prej. Zagotovo vem, da če govorite resnico, je to najmočnejše orožje, ki ga imate. Ponosna sem na vse ženske, ki so bile dovolj močne, da so se oglasile in z nami delile svoje osebne zgodbe … Rada bi izrazila hvaležnost vsem ženskam, ki so prenašale leta zlorab in napadov, ki so, tako kot moja mama, morale hraniti otroke, plačevati račune in slediti svojim sanjam … /aplavz/ Predolgo ženske niso bile slišane ali se jim ni verjelo, če so si drznile govoriti resnico v brk moči tistih moških. A njihov čas je minil. Njihov čas je minil! Vsa dekleta, ki to gledate, vedite, da je na obzorju nov dan! Ko bo končno prišel, bo to zaradi veliko izrednih žensk, veliko vas je tudi nocoj v tem prostoru, in nekaj fenomenalnih moških, ki se trdo borijo, da bodo postali voditelji in nas bodo ponesli v čas, ko nihče več ne bo nikoli dejal 'tudi jaz' /Me too/ …« Sledile so stoječe ovacije. In odzivi na družbenih omrežjih. Oglasila se je tudi slovita Meryl Streep, ki ni Oprah razglasila za nič več in nič manj kot za kandidatko za naslednjo ameriško predsednico. »Oprah je z govorom izstrelila v nebo raketo. Želim si, da bi kandidirala za predsednico. Menim, da tega ni želela napovedati s tem govorom, a zdaj nima druge možnosti.« Streepova pretirava, a bilo bi res noro, če bi ZDA po Trumpu dobile še prvo črno predsednico. To bi bil žur!
Francozinje v bran moških
Mnogi smo se čudili tej ameriški ženski evforiji, ki se je zdela vse bolj pretirana. Po novem letu smo končno dočakali tudi evropski odziv na primerno visoki ravni. Skoraj sto francoskih igralk, pisateljic in akademikinj na čelu s slovito zvezdnico Catherine Deneuve je v pariškem časniku Le Monde, ki velja za enega najbolj uglednih na svetu, objavilo odprto pismo, v katerem obsojajo plaz obtožb, ki se je na moške usul po Harveyju Weinsteinu. Podpisnice pravijo, da so obtožbe spolnega nadlegovanja in posilstev zoper Weinsteina ustvarile »totalitaristično« vzdušje, naperjeno proti vsem moškim, in sprožile »lov na čarovnice«, ki preti spolni svobodi nasploh. Preberimo nekaj značilnih odlomkov. »Posilstvo je zločin, a skušati zapeljati nekoga, tudi vztrajno ali pa nerodno, še ni zločin – kot ni mačistični napad, če se moški obnaša gentlemansko. Moški so kaznovani po hitrem postopku, izgubljajo službe, pa je vse, kar so zagrešili, da so se dotaknili kolena neke ženske, skušali ukrasti poljub, govorili o intimnih zadevah med službeno večerjo ali pa pošiljali spolno nabita sporočila nezainteresiranim ženskam.« Podpisane Francozinje v pismu kritizirajo gibanje #MeToo, ki se je razmahnilo predvsem v Hollywoodu, v Franciji pa pod oznako #BalanceTonPorc (»Izdajte svojega prasca«), češ da je sprožilo »puritanski val«. »Kar se je začelo z emancipacijo žensk, z osvoboditvijo njihovih spon, da lahko spregovorijo, se je danes sprevrglo v popolno nasprotje – ustrahujemo ljudi s 'korektno' govorico, sesuvamo tiste, ki ne ustrezajo našim merilom, tiste ženske, ki se ne želijo podrediti novi realnosti, pa so obravnavane kot sokrive in izdajalke. Namesto da bi pomagala ženskam, ta blaznost pošiljanja (moških šovinističnih) 'prašičev' v klavnico dejansko pomaga sovražnikom spolne svobode – verskim skrajnežem, nazadnjakom najslabše vrste in tistim, ki se jim v imenu koncepta dobrote in viktorijanske morale zdi, da so ženske otroci z odraslimi obrazi, ki si želijo biti zaščiteni.« Afera, spočeta ob razkrivanju spolnega nadlegovanja, torej dobiva nove sociološke razsežnosti.
Moški pa molčijo
»Drage dame in tisti gospodje, kar vas je še ostalo.« S temi besedami je komik Seth Meyers začel letošnjo podelitev zlatih globusov. Res čudno, da se v tej ženski debati ne oglasi noben korajžen moški …