V svetu likovnih dialogov
V Galeriji Bala v Kranju so v četrtek odprli razstavo likovnih del Lojzeta Kalinška. Naslov Sožitja gledalcu le namiguje, videno pa ga vodi v čudoviti svet slikarjevega intimnega sveta.
Kranj – Slikar in likovni pedagog Lojze Kalinšek se je v Kranju v preteklih letih že predstavil, tako samostojno kot na skupinskih razstavah, ki jih pripravljajo v Likovnem društvu Kranj, katerega dolgoletni član je. Tokrat je s svojimi deli oplemenitil Galerijo Bala. Na ogled je okrog dvajset platen in tri male plastike, poslikave na marmorju.
Kalinšek je izrazit figuralik, ki občasno posega tudi po abstrakciji, a kot pravi, v zadnjih desetih letih tudi v abstraktne krajine postavlja figuro. »Imam občutek, da brez figure ni slike,« poudari, ko pojasnjuje izbor razstavljenih del. »Kot pove naslov razstave, sem izbral tista dela, v katerih gre vselej za sožitje dveh različnih polov. V slikah se tako osredotočam na dialoge med moškim in žensko, med starim in novim, svetlim in temnim, živahnim in umirjenim. Iščem nekakšne povezave med različnimi kontrasti.« Kot je k razstavi zapisala slikarka Irena Gayatri Horvat, se Kalinšek kot intimist v svoji ustvarjalnosti giblje od motiva k doživetju, osvaja in preživlja tisto, kar vidi, in preoblikuje v svojstveno notranjo vizijo. Spoznanje se pojavlja kot vzrok in posledica, pri čemer nastaja virtuozna risba. Lirizem na krilih notranje napetosti raste in spaja moč ekspresionistične geste z emocionalno mehkobo, prepriča nas, da imajo liki tako podobo, kakršno jim daje duša.
V skoraj štiridesetletnem likovnem opusu se v Kalinškovih slikarskih zgodbah prepletata klasičen antični ciklus in nekoliko modernejši, bolj ekspresiven motivni svet. »Slednji je mogoče tudi moj hommage Haitiju, kamor odhajam slikat. Doslej sem ga obiskal že štirikrat in lahko rečem, da se kot slikar v tej deželi dobro počutim,« pove Lojze Kalinšek, ki je dela za razstavo izbral iz različnih svojih ustvarjalnih obdobij. Gayatri Horvatova dodaja: »Globoko ukoreninjen v tradicijo podnebja, v katerem odrašča, slikar spaja osebna izkustva, občutke minevanja, ohranja začarani svet spominov na vaško idilo, mirno odvijanje vsakdanjega življenja v scenografiji podalpskega sveta. Vidimo vpliv slikarjevih številnih potovanj, kjer vedno znova preizprašuje in išče tiste vrednote, ki jih današnja materialistična družba postavlja na obrobje. Slika svetlobo in toplino, življenjsko strast in navzočnost v njej. Na mesto intelektualne namere stopajo nedolžnost, blaga čuječnost, intuicija. Raziskuje ''tisto drugo'' v motivu.«
Lojze Kalinšek, ki se sicer ukvarja s slikarstvom, ilustracijo in fotografijo ter oblikovanjem na grafičnem in tehničnem področju, svojo likovno dejavnost združuje s pedagoškim delom z mladino na mengeški osnovni šoli in je mentor Likovnega društva Mengeš. »Drži, da veliko slikam. Zato mi ni bilo težko izbrati slik za razstavo. Iz šole sem vajen urnika, v poletnem času pa se udeležujem likovnih kolonij in potovanj. V šoli polnim akumulatorje za en, na potovanjih za drug namen. Rezultat je tudi v likovni raznolikosti, ki jo predstavljam v Bali.« Do 13. februarja vsak dan med tednom od 16. do 18. ure.