Poskus uboja, šest ropov ...
Gorenjski policisti so lani obravnavali manj kaznivih dejanj kot v letu 2016. Med hujšimi kaznivimi dejanji so obravnavali poskus uboja, šest ropov in več primerov izsiljevanja.
Kranj – Varnostne razmere na Gorenjskem so bile v letu 2017 primerljive s preteklim obdobjem, ocenjuje Boštjan Glavič, ki Policijsko upravo Kranj vodi od decembra 2016. Ob tem meni, da bo leto 2018 za policiste naporno, na kar bosta vplivali tudi vprašanji arbitraže in nadaljnjih migrantskih tokov. »Slovenija je majhna država, zato se tudi ti dogodki, ki se neposredno sicer ne dotikajo Gorenjske, čutijo v delovanju Policijske uprave Kranj, predvsem zaradi kadrovske podpore drugim policijskim upravam,« pravi. Kmalu bodo morda znova stavkali tudi policisti, kar bo predstavljalo še dodaten izziv, dodaja. Prioriteto policijskega dela na Gorenjskem bo sicer letos predstavljalo predvsem preiskovanje gospodarskih in korupcijskih kaznivih dejanj ter premoženjske kriminalitete, več pozornosti in energije pa bodo namenili tudi povečevanju ugleda policistov, v skupnost usmerjenemu policijskemu delu, preventivni dejavnosti ter ozaveščanju prebivalstva za večjo splošno in osebno varnost, napoveduje Glavič.
Gorenjski policisti in kriminalisti so sicer lani obravnavali manj kaznivih dejanj kot leto poprej, njihova raziskanost pa je bila okoli 45-odstotna, kar je primerljivo s preteklim obdobjem. Med hujšimi kaznivimi dejanji so obravnavali poskus uboja v Kranju, kjer so storilca izsledili, šest ropov (štiri so raziskali) in tudi nekaj izsiljevanj, ki so bila tudi večinoma preiskana.
Za dobrih osem odstotkov se je povečalo število ugotovljenih kršitev na področju splošnih policijskih nalog, več je bilo tudi kršitev javnega reda, od katerih je bila kar tretjina povezana z nasiljem. Obravnavanih je bilo več oseb, več je bilo intervencij na javnih krajih in dogodkov, kot so delovne nesreče, dogodki na železnici, iskalne akcije, naravne nesreče, smrti, onesnaženja itd.
Na cestah so policisti obravnavali manj prometnih nesreč, v katerih se je poškodovalo manj udeležencev kot predlani, žal pa so zabeležili devet smrtnih žetev, eno več kot v letu 2016. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč so še vedno hitrost, ki je zahtevala kar sedem življenj, nepravilni premiki z vozilom ter nepravilna stran in smer vožnje. Vsak deseti povzročitelj nesreče je bil vinjen, povprečna stopnja njihove alkoholiziranosti pa je bila kar 1,4 promila. Lani so sicer gorenjski policisti odredili občutno več preizkusov alkoholiziranosti; v primerjavi z 2015 jih je bilo za sedem tisoč več. Povečalo se je tudi število represivnih ukrepov in zasegov vozil, vseh ukrepov na področju prometa pa je bilo okoli 22 tisoč. Za primerjavo: v letu 2016, ko je potekala stavka policistov, so izvedli 12.758 represivnih ukrepov, v bolj primerljivem letu 2015 pa dobrih 19 tisoč. Največ kazni so sicer napisali zaradi hitrosti, neuporabe varnostnega pasu, telefoniranjem med vožnjo in vožnjo pod vplivom alkohola.
Glavič med pomembnejšimi dogodki v leti 2017 omenja še izboljšanje pogojev za delo policistov, saj je PU Kranj prejela bistveno več novih službenih vozil kot v preteklih letih, iztrošeno opremo zamenjujejo z novo, enako velja tudi za zaščitno opremo policistov. Z delom je začelo tudi dvajset novih policistov, ki so zaključili šolanje na policijski akademiji, glede na problematiko in velikost območja pa si lahko na Gorenjskem tudi v prihodnje obetamo krepitev policijskih vrst. V lanskem letu se je povečal tudi obseg investicij na področju vzdrževanja objektov, pozitiven trend glede investicij in nove opreme policistov pa predvidevajo tudi letos.