Dišalo z ameriških žarov
Na prvem tekmovanju v peki in dimljenju na žaru, ki je minuli konec tedna potekalo ob Zbiljskem jezeru, se je pomerilo šest slovenskih in 22 tujih ekip. V eni od njih je pekel nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli, v najboljši slovenski ekipi pa je bila tudi Gorenjka Nataša Šal.
Ob Zbiljskem jezeru je minuli konec tedna dišalo z ameriških žarov, saj je tam potekalo tekmovanje v peki na žarih »smokerjih«, torej na tradicionalen ameriški način s procesom dimljenja. Gre za prvo slovensko tekmovanje pod okriljem KCBS – Kansas City Barbeque Society. V Zbiljah se je zbralo kar 28 ekip, od tega šest slovenskih in ostale iz tujih držav, večinoma evropskih, ena pa tudi iz ZDA. »Gre za tekmovanje v počasni pripravi hrane na nizkih temperaturah, ki se gibajo od 90 do 110 stopinj. Meso ni na direktnem ognju, ampak se peče preko dimljenja. Najkrajši čas priprave je štiri ali pet ur, traja pa lahko tudi do 18 ali 19 ur. To je povsem drugače od peke na žaru, kakršne smo vajeni pri nas,« je pojasnil Aleš Omejc, predsednik spomladi ustanovljenega slovenskega društva za peko in dimljenje na žaru, ki ima sedež v Studenčicah pri Medvodah.
Potem ko so na prizorišču postavile vso potrebno infrastrukturo, so se ekipe v soboto zvečer lotile priprave mesa; najprej govejih prsi, ki se pečejo okoli 18 ur. Tudi ponoči so mojstri peke na žaru budni; okoli dveh zjutraj so začeli peči svinjsko pleče, ob štirih zjutraj rebra, nazadnje pa piščanca, ki potrebuje približno štiri ure dimljenja. Organizatorji so jim dodatno naložili še peko in dimljenje kranjske klobase, s čimer tekmovalci prej niso bili seznanjeni, a so pokazali kar nekaj izvirnosti. Med drugim so pripravili testenine s klobaso in slan zavitek s klobaso, ki je tudi dosegel vse možne točke.
Štajerska senzacija
Jedi so pred tridesetčlansko mednarodno žirijo začeti prinašati v nedeljo ob 12. uri, se pravi v času kosila. Skupni zmagovalec je postala italijanska ekipa BrigBoys BBQ Team, od slovenskih ekip pa se je najbolje odrezala ekipa Špena na šestnajstem mestu. Sestavljala sta jo Iztok Drobnič iz Krškega in njegova partnerka Nataša Šal, ki izvira z Visokega v Kranju. Jedi sta pripravljala v prvih slovenskih žarih »smokerjih«, ki so jih začeli izdelovati v Drobničevem podjetju. »Odlično nama gre,« sta bila optimistična kljub utrujenosti, saj sta spala le po pol ure. Najbolje sta se nato odrezala pri pripravi piščanca in svinjskih reber, kjer so jima sodniki dodelili šesto mesto. Kot najboljša Slovenca na tekmovanju sta dobila tudi povabilo na svetovno prvenstvo v Ameriki, kjer se zbere tisoč ekip s celega sveta.
Za posebno senzacijo je sicer poskrbela štajerska ekipa Jailhouse BBQ, ki je pripravila druga najboljša rebra. Tekmovanja se je udeležila tudi povsem ženska ekipa The Rebel BBQ Sisters, v kateri sta bili tudi Žana Mertelj z Jesenic in njena sestrična Ana Pestar iz Domžal. »Pripravljale smo se približno pol leta, pomagale smo si tudi z gradivom in recepturami na ameriških spletnih straneh. Udeležila sem se tudi dvodnevnega tečaja, ki so ga organizatorji tekmovanja pripravili na Igu,« je povedala Mertljeva. Poseben izziv jim je sicer predstavljalo dimljenje kranjske klobase, ki so jo skuhale v pivu in jo na koncu še malo popekle.
Meso se je topilo v ustih
»Mesa, ki je klasično pečeno na žaru, sploh ne maram, tale se pa kar topi v ustih,« je bila nad mesom, ki so ga pripravile The Rebel BBQ Sisters, navdušena obiskovalka iz Idrije. Dobrote žara je bilo namreč možno tudi poskusiti. »Pri dolgotrajni peki pri temperaturi okoli 100 stopinj se začnejo maščobe in trde kite oz. mišice topiti in tako meso postane izredno sočno, to sočnost pa zadrži v sebi, saj se v prvih urah na površini zaradi procesa karamelizacije ustvari temna skorjica,« je razložil Aleš Omejc.
V ameriško-slovenski ekipi je bil tudi Joseph Mussomeli, nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji. Doma pogosto uporablja klasični žar, medtem ko mu dimljenje ni blizu. »Smoker je za tiste, ki se na to spoznajo, in jaz nisem med njimi,« je priznal v smehu. Kljub temu se je povabilu za sodelovanje na tekmovanju z veseljem odzval. Tokrat je Slovenijo obiskal drugič, odkar je končal delo veleposlanika, a mu je pri nas tako všeč, da je tokratni obisk izkoristil tudi za iskanje stanovanje v Ljubljani, da se bo lahko pogosteje vračal k nam.
Organizatorji so bili sicer z odzivom ekip na prvo tovrstno tekmovanje v Sloveniji zelo zadovoljni, še zlasti ob dejstvu, da je minuli konec tedna eno potekalo tudi na Nizozemskem. Prihodnje leto se nadejajo še večjega števila tekmovalcev pa tudi boljšega vremena. Tokrat jim ni bilo naklonjeno, kar je vplivalo tudi na manjši obisk prireditve, a kot pravi Omejc, je najpomembneje, da so bile ekipe zadovoljne s tekmovanjem in pogoji ob Zbiljskem jezeru.