Beseda leta
Zadnja leta se je po svetu razširilo izbiranje besede, ki ga je najbolj zaznamovala. Po svetu so seveda odmevale tiste v angleškem jeziku. V založbi slovarja Collins so izbrali besedno zvezo lažna novica (fake news), ki si predvsem po spletu vse bolj utira pot v medijski prostor. Tudi Slovenci smo se pridružili izbiranju. Ravno danes se je zaključilo glasovanje na spletni strani ZRC SAZU, jutri bodo razglasili zmagovalko. Med desetimi finalistkami je poleg arbitraže povsem upravičeno tudi beseda, ki jo še nedavno tega v slovenskem (ali katerem koli drugem) jeziku nismo poznali – kriptovaluta.
Če je septembra Slovenijo zajela košarkarska evforija (mimogrede, tudi besedna zveza evropski prvaki je med deseterico finalistov), potem lahko minulo leto označimo za leto, ko je svet in z njim tudi mnoge Slovence prevzela prava kriptonorija. Ničkolikokrat sem po naključju ali v sredi prijateljev in znancev naletel na pogovor o naložbah v kriptovalute in na trenutke se mi je celo zazdelo, da sem morda edini, ki ga še niso premamile vrtoglave rasti tečajev bitcoina in drugih kriptovalut. Vrednosti so šle v minulem letu res v nebo in marsikdo je gotovo lepo oplemenitil vložene prihranke, nekateri, kot denimo gorenjska ustanovitelja menjalnice Bitstamp, so (z dobro poslovno idejo) zaslužili bogastvo.
A kot opozarjajo strokovnjaki, je s kriptovalutami tako kot z vsemi ostalimi (tveganimi) finančnimi naložbami: investiraj le toliko, kolikor si lahko privoščiš izgubiti. Nedavno sem slišal zgodbo, ko je nekdo kljub kreditu za stanovanje in nasprotovanju partnerice v kriptosvet vložil nekajkratni znesek mesečne anuitete. Dokler zneski rastejo, se ni kaj bati, ko pa tečaji strmoglavijo, je glavobol lahko precej hujši od novoletnega mačka, realnost dneva pa precej temnejša od evforije pretekle noči.
Ne glede na to, kdaj se bo končala veselica, se je v letu 2017 dokončno potrdilo, da so kriptovalute nova realnost, čeprav denarja, kakršnega poznamo, še nekaj časa ne bodo nadomestile in se je tehnologija večkrat izkazala za ranljivo. »Klasične banke, kot jo poznamo danes, verjetno čez deset let ne bo več,« je jeseni ob postavitvi prvega bankomata na svetu, ki ponuja možnost nakupa kriptovalut, povedal direktor Lona Jaka Vadnjal. Banke se tehnološkim spremembam torej počasi prilagajajo, tako kot se jim bomo slej ko prej morali tudi vsi drugi – in to ne glede na to, ali bo jutri slovenska beseda leta postala kriptovaluta, arbitraža ali kaj tretjega.