Praznično leto

Kar priznajmo si, da smo v koledarju za leto 2018 najprej preverili, na katere dni v tednu »padejo« državni prazniki, predvsem pa dela prosti dnevi. In si, tako kot vsako leto, poskusili izračunati čim daljše prvomajske praznike ali vsaj kak podaljšan konec tedna. Verjamem, da so se vam zasvetile oči, saj bodo letos prav vsi dela prosti dnevi med tednom. Pa poglejmo. Start je bil več kot odličen, z nekaj zaloge od božiča in nekaj dnevi dopusta ste si nekateri z novoletnima 1. in 2. januarjem v ponedeljek in torek že privoščili solidne desetdnevne počitnice. Prešernov dan, 8. februar, bo letos v četrtek, 2. aprila bo sledil velikonočni ponedeljek, dan upora proti okupatorju, 27. april, bo na petek, s praznikom dela 1. in 2. maja v torek in sredo pa tudi prva priložnost za »dopustniški most«. Dan državnosti, 25. junij, bo na ponedeljek, Marijino vnebovzetje, 15. avgust, pa v sredo. Tudi dan reformacije, ki je 31. oktobra, in dan spomina na mrtve, ki je 1. novembra, bosta v sredo in četrtek. Božič, 25. december, bo na torek, dan samostojnosti in enotnosti pa naslednji dan, v sredo, 26. decembra. Letos bomo tako imeli na voljo kar 13 dela prostih dni, večina še 52 sobot in nedelj, kar je skupaj z vsaj tremi tedni letnega dopusta skoraj štirideset odstotkov dni v letu.

Gornja tematika najbrž manj zanima upokojence in okrog sedemdeset tisoč brezposelnih, mnogo bolj pa zanima šolajočo se mladino in predvsem okrog 850 tisoč delovno aktivnih prebivalcev Slovenije. Seveda razmišljanje o dela prostih dnevih in njih načrtovanje nista posledica delomrzništva, ampak nasprotno na delavca delujeta blagodejno. Psihološki učinek pričakovanja praznikov in prostih dni vpliva na pripravljenost za delo. Sicer se logika koriščenja dela prostih dni v različnih gospodarskih panogah med seboj tudi močno razlikuje. Marsikdo je prav ob prostih dnevih v največjem delovnem pogonu, večina pa vendarle poskrbi za hišna opravila, za katera med letom vedno manjka časa, kdo načrtuje potovanje, spet tretji pa si želijo predvsem počitka in odklopa od siceršnjega vsakdanjika.

Vsakoletna šala v časopisni hiši Gorenjski glas je, kako to, da velikonočni ponedeljek vedno pade ravno na ponedeljek – in ne na kak drug dan. Ob ponedeljkih namreč vedno zaključujemo torkovo izdajo časopisa – ne glede na praznik. Ker vemo, da bo tudi ta prišel, še posebno v prazničnem letu, kakršnemu bomo priča letos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 30. junij 2017 / 16:46

Zaradi neurij predvsem poplavljalo

Zadnja neurja, ki so se po državi začela širiti v sredo popoldne in so vztrajala še vso noč, so na Gorenjskem povzročila precej več težav kot konec prejšnjega tedna.

Objavljeno na isti dan


Jezersko / torek, 13. november 2007 / 07:00

Plaz zasul cesto na Jezerskem

Prejšnji torek se je na cesto v dolini Komatevre, tik pred kamnolom lehnjaka, vsul plaz. Zasul je cesto in brežino Kokre.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Policisti o nasilju v družini

Na Brdu pri Kranju je potekal mednarodni seminar o nasilju v družini. Slovenska policija je lani podala 5.500 kazenskih ovadb za dejanja, ki jih prišteva k nasilju v družini.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Na obisku pri policistih

Kranjska Gora - Na kranjskogorski policijski postaji so prejšnji petek pripravili dan odprtih vrat, v okviru katerega so policisti prikazali svoje delo. Kot je povedal komandir

Kranj / torek, 13. november 2007 / 07:00

Popravilo mostu v Letenicah

Kranj - V septembrskem neurju se je podrl most, ki povezuje Letenice s Kamnjekom. Mestna občina (MO) Kranj je za popravilo mostu sklenila pogodbo z Zidarstvom Prestor. Delati so...

Kranjska Gora / torek, 13. november 2007 / 07:00

Klorirana voda v raju pod Vršičem

Po julijski množični zastrupitvi vodo v turistični Kranjski Gori še vedno klorirajo.