Sadje, zelenjava in mleko za šolarje
Z novim šolskim letom so v osnovnih šolah in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami spet začeli izvajati šolsko shemo sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov.
Kranj – Šolska shema je ukrep Skupne kmetijske politike Evropske unije, s katerim želijo pri otrocih in mladostnikih povečati porabo sadja, zelenjave, mleka in mlečnih izdelkov, jih spodbuditi k zdravemu prehranjevanju, jih seznaniti s kratkimi prehranskimi verigami in ekološkim kmetovanjem ter jih navajati k temu, da čim manj hrane zavržejo. Letos je za ta ukrep na razpolago 1,5 milijona evrov, od tega bo približno milijon evrov zagotovila Evropska unija, preostalo pa Slovenija iz državnega proračuna.
V šolski shemi vsako leto sodeluje skoraj devetdeset odstotkov osnovnih šol in zavodov za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, letos jih sodeluje 419. V šolah razdeljujejo sadje in zelenjavo, v polovici pa tudi šolsko mleko. V okviru tega ukrepa lahko otrokom kot dodatni obrok razdeljujejo več vrst svežega sadja in zelenjave, letno približno 460 ton sadja in 21 ton zelenjave, od sadja največ jabolk, hrušk, mandarin, jagod, kakija, češenj, orehov in lešnikov, od zelenjave pa največ korenja, paradižnika, paprike, redkvice, kumare in zelja. Poleg svežega sadja razdeljujejo tudi suho sadje ter kislo zelje in repo. Na leto razdelijo med otroke tudi približno 164 tisoč litrov mleka ter tudi veliko mlečnih izdelkov (navadnega jogurta, kislega mleka, kefirja, pinjenca in skute), ki pa morajo biti brez dodatkov – brez sladkorja, arome, sadja, oreškov, kakava ... Med šolo v naravi, ki poteka v centrih šolskih in obšolskih dejavnosti, učenci poleg sadja in zelenjave pokušajo tudi oljčno in bučno olje ter med in sir.
Šole se pri nabavi pridelkov in živil za šolsko shemo poslužujejo kratkih prehranskih verig, saj skoraj tretjino sadja in zelenjave ter skoraj polovico mleka nabavijo na kmetijah in v zadrugah. Približno osem odstotkov sadja in zelenjave je ekološkega, mleka pa kar četrtina.