Previdno s pirotehniko
Pri uporabi pirotehničnih izdelkov ni prostora za alkohol, nepremišljenost in objestnost.
Kranj – Pred bližnjimi novoletnimi prazniki naj opozorimo, da je v Sloveniji uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, dovoljena le od 26. decembra do vključno 1. januarja, pri čemer sta njihova predelava in lastna izdelava prepovedani, povsem pa je prepovedana tudi uporaba kakršnihkoli petard. Policija tudi poudarja, da je pirotehnične izdelke prepovedano uporabljati v strnjenih naseljih, v stanovanjskih zgradbah in zaprtih prostorih, v prevoznih sredstvih potniškega prometa ter na površinah, kjer potekajo javni shodi in javne prireditve. »Vse, ki kupujete in uporabljate pirotehnične izdelke, pozivamo, da z zgledom pripomorete k preprečevanju neželenih posledic uporabe pirotehnike. Kupujte jo pri pooblaščenih trgovcih, pri tem pa bodite pozorni na oznako CE. Uporabljajte jih v skladu z navodili proizvajalca in tako, da s tem ne ogrožate zdravja in premoženja ljudi. Pri uporabi pirotehničnih izdelkov ni prostora za alkohol, nepremišljenost in objestnost,« poudarja Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi.
Pirotehnične izdelke uporabljajte previdno in premišljeno, kar zlasti velja za mlade (mlajšim od 14 let je njihova uporaba v celoti prepovedana), ki so najpogostejše žrtve nevarne rabe pirotehnike. Po podatkih ljubljanskega kliničnega centra je bilo lani od 15 obravnavanih poškodovancev kar enajst (73 odstotkov) starih do dvajset let. »Večinoma so poškodovane roke in obraz, dva do trije poškodovanci pa bodo posledice uporabe pirotehnike žal čutili vse življenje,« pravi kirurg Simon Herman z oddelka za travmatologijo kirurške klinike. Vsak drugi se je poškodoval, ko je sam rokoval s pirotehničnimi izdelki, druga polovica pa se je poškodovala zaradi drugih objestnežev.
Uporaba glasne pirotehnike je lahko zelo stresna in celo nevarna tudi za živali, pa opozarja Maša Cerjak Kastelic iz ljubljanskega društva za zaščito živali: »Pokanje in svetlobni efekti lahko povzročajo tako strah kot tudi fizične procese v telesu, ki so posledica tovrstnega stresa – prebavne težave, neješčost, pretirano uriniranje itd. Pomisliti je treba ne le na tiste živali, ki jih imamo doma, temveč tudi na divje živali, ki živijo v naravi.«