Ženske zaupajo Zori
Presejalni program Zora rešuje življenja slovenskih žensk že dvajset let.
V začetku 60. let prejšnjega stoletja je bil v Sloveniji rak materničnega vratu drugi najpogostejši rak pri ženskah, v zadnjih letih pa se ne umešča več med deset najpogostejših rakov, kar je izjemen rezultat. Zaradi zmanjšanja bremena raka materničnega vratu po uvedbi programa Zora se Slovenija že približuje meji za odpravo tega raka. Za to pa je treba še naprej izvajati preventivne ginekološke preglede in povečati precepljenost proti HPV.
Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora je prvi organizirani populacijski presejalni program za raka v Sloveniji, ki je bil vzpostavljen leta 2003. V dvajsetih letih delovanja se je v Sloveniji po podatkih Registra Zora presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740 tisoč žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2.664 rakov materničnega vratu.
Pomembnost zgodnjega odkritja
V programu Zora poudarjajo tudi pomembnost tega, da odkrijejo raka v zgodnjem stadiju, saj je takrat zdravljenje manj intenzivno, prognoza in kakovost življenja pa veliko boljši. »V programu Zora odkrivamo rake v povprečju devet let prej kot pri ženskah, ki se preventivnih pregledov pri izbranem osebnem ginekologu ne udeležujejo. Zato je kar 82 odstotkov vseh rakov, odkritih v programu Zora, v omejenem stadiju, kjer je preživetje 95-odstotno. Pri ženskah, ki se programa ne udeležujejo, je žal kar 65 odstotkov rakov odkritih v napredovalem stadiju, kjer je preživetje 50-odstotno. Program Zora rešuje življenja na dva načina – z odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb materničnega vratu, s čimer preprečuje raka, ter z odkrivanjem in zdravljenjem rakov v zgodnjem stadiju, ko je preživetje izredno visoko,« poudarja doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., vodja Državnega programa Zora.
Bo Slovenija prva
Za to, da je program tako uspešen, je zagotovo zaslužno tudi zaupanje slovenskih žensk, saj presejalni pregled pri izbranem ginekologu enkrat na tri leta opravi več kot sedemdeset odstotkov žensk v starosti od 20 do 64 let.
Nekoč drugi najpogostejši rak pri ženskah danes v Sloveniji zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v programu Zora postaja redek rak. Kot še dodaja Ivanuševa: »V zadnjih letih v Sloveniji letno odkrijemo in zdravimo okrog 1.500 predrakavih sprememb, za rakom materničnega vratu zboli le še med 100 in 120 slovenskih žensk, štirideset jih zaradi tega raka umre. V kombinaciji s cepljenjem proti HPV bomo raka materničnega vratu v prihodnjih desetletjih lahko celo odpravili in seveda si želimo, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki ji bo to uspelo.«