Skupaj za Dom reševalcev
Skupna so večletna prizadevanja PDG Mojstrana in Društva GRS Mojstrana za rekonstrukcijo in dozidavo gasilskega doma v Mojstrani, ki naj bi postal njihov skupni Dom reševalcev. Čas ni več njihov zaveznik, saj bi morali začeti graditi še letos, sicer ne dosežejo pogoja finančnega investiranja v ciklu treh let.
Mojstrana – Prvi pogovori o prizidku h gasilskemu domu v Mojstrani so stekli pred desetimi leti. Kot je pojasnil namestnik poveljnika Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Mojstrana Franci Zima, bi gasilci potrebovali garažo, ker bo tudi nakup avta na štirikolesni pogon zaradi narave intervencij prej ali slej nujen. Leta 2018 so se z Društvom Gorska reševalna služba (GRS) Mojstrana začeli dogovarjati, da bi bil v prizidku prostor tudi zanje. GRS Mojstrana se srečuje z veliko prostorsko stisko, skladišče za vso opremo imajo le na 17 kvadratnih metrih v stavbi Agrarne skupnosti na Dovjem. »V kleti so nam odstopili prostor, za kar smo jim hvaležni, da imamo opremo sploh lahko na suhem. Kombi imamo pod nadstreškom, izvoz je v strm klanec in samo dobrim odnosom s Komunalo Kranjska Gora se lahko zahvalimo, da pozimi čistijo ta del ceste, da lahko izvozimo,« sta povedala predsednika GRS Mojstrana Iztok Arnol in član gradbenega odbora za projekt prizidka Janez Dovžan. V GRS Mojstrana so samo lani imeli 45 zahtevnih reševalnih intervencij v okoliških gorah, opravljajo še drugo pomembno delo, kot so usposabljanja, preventivne dejavnosti …, in si želijo, da bi se tudi z rešitvijo prostorske stiske pokazalo, da je njihovo delo cenjeno.
Jeseni začetek gradnje?
Medtem ko ima PGD Mojstrana zagotovljene finance za prizidek, ki so prek Gasilske zveze Kranjska Gora v ciklu treh let (2023–2025) v načrtu proračuna Občine Kranjska Gora, kot so povedali sogovorniki, pa pravkar rešujejo pravnoformalno ureditev pristopa Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) k investiranju in solastništvu prizidka. Vse pristojne službe tako na Občini Kranjska Gora s sedanjo županjo Henriko Zupan kot na Upravi RS za zaščito in reševanje (URSZR) in GRZS se trudijo, da bi našle najprimernejšo rešitev. Čas namreč ni njihov zaveznik, gradnja bi se morala zaradi postopnega doliva finančnih sredstev občine začeti letos. Dovžan je še pojasnil: »Projektant zagotavlja, da je dokumentacija za gradbeno dovoljenje v devetdesetih odstotkih izdelana. Do konca aprila moramo vložiti vlogo za gradbeno dovoljenje in ga pridobiti do konca julija, zatem izvesti javni razpis za določitev izvajalca del, najkasneje konec septembra pa začeti graditi.«
GRS Mojstrana je prioriteta
Skupne površine prizidka je 415 kvadratnih metrov, od tega 53 odstotkov za PGD Mojstrana in 47 odstotkov za GRS Mojstrana, del te kvadrature je skupnih prostorov. Investicija je po sedanjih izračunih in porazdeljena na tri leta ocenjena na slabih 400 tisoč evrov (PGD Mojstrana) in nekaj čez 350 tisoč evrov (GRS Mojstrana). Večina zemljišča za prizidek je v lasti PGD Mojstrana, del, ki je še občinski, naj bi nanje s sklepom prenesel občinski svet.
»Številna društva GRS žal še nimajo ustreznih prostorov za svoje delovanje in GRZS je v sodelovanju z URSZR proaktivno pristopila k reševanju te problematike. Trenutno prioritetno rešujemo prostorsko problematiko Društva GRS Mojstrana, pri čemer imamo že zagotovljena sredstva, ki jih v letošnjem letu potrebujemo za začetek gradnje,« je zagotovil predsednik GRZS Gregor Dolinar.
Kraj ve, da potrebujejo to investicijo
»Oboji smo reševalci, zato bi bil to skupni Dom reševalcev,« je še poudaril Janez Dovžan, Franci Zima pa dodal, da imajo tudi gasilci vse več dela, za kar je potrebne več opreme, prostor pa se tudi njim zmanjšuje. »Načrt za obstoječi gasilski dom je bil narejen leta 1950, gradili so ga od 1957 do 1963 in je tak ostal. Včasih je bilo notri 10, 15 oblek, zdaj ima vsak član po tri. Okrog 110 nas je vseh skupaj, od tega operativnih gasilcev od 25 do 35.« Potrebna bo tudi sanacija obstoječe stavbe z izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva.