Okrasna drevesca z vijolično nalepko
Okrasna drevesca morajo biti med prevozom in prodajo označena z nalepko vijolične barve.
Zavod za gozdove spodbuja nakup naravnih, v Sloveniji vzgojenih in posekanih okrasnih drevesc, vendar pri tem ugotavlja, da se uporaba tovrstnih drevesc za okraševanje še vedno zmanjšuje. Letos naj bi lastnikom gozdov in nasadov izdali približno 27 tisoč nalepk, še pred petimi leti pa so jih tretjino več.
Kranj – V božično-novoletnem času številni za okraševanje hiš, stanovanj, poslovnih prostorov in javnih površin uporabljajo tudi okrasna gozdna drevesca, najpogosteje drevesca smreke, bolj poredko pa jelke in bora. Za lastnike gozdov je to tudi poslovna priložnost, vendar morajo pri tem spoštovati pravila, ki jih določa Zavod za gozdove Slovenije. Vsa drevesca morajo biti med prevozom in prodajo označena z nalepko, letos je ta vijolične barve, na njej pa je zapisana tudi letnica 2017. Manjše število nalepk (do 25) lahko lastniki pridobijo brezplačno, za vsako nadaljnjo pa morajo odšteti 27 centov. Brez tovrstne nalepke so lahko na tržišču le okrasna drevesca iz uvoza, okrasna drevesca v lončkih in drevesca drevesnih vrst, ki ne sodijo med domače vrste (omorike, srebrne smreke, kavkaške jelke itd.), vendar morajo prodajalci izvor teh drevesc dokazovati z ustreznim dokumentom.
Zavod za gozdove izda lastnikom gozdov ob izročitvi nalepk tudi odločbo, s katero določi usmeritve in pogoje za posek okrasnih drevesc. Lastniki gozdov jih večinoma sekajo na kmetijskih površinah, ki se zaraščajo, na površinah pod daljnovodi, na cestnih brežinah in v namenskih nasadih na kmetijskih površinah, lahko pa jih pridobijo tudi pri redčenju pregostega mladega gozda.
Omejitve veljajo tudi pri nabiranju maha, brez katerega si je težko zamisliti postavitev jaslic. Dovoljeno ga je nabrati največ dva kilograma, pri tem pa je dopustno odvzeti na eni površini največ petino vsega mahu.