Občini skrb za Mauthausen
Spominski park Mauthausen in vojno grobišče Ljubelj bo po novem vzdrževala Občina Tržič.
Ljubelj – »Gre za prostor v lasti Sklada kmetijskih zemljišč in pod kontrolo ministrstva za kulturo, danes pa ga zaraščajo trava, plevel in grmovje,« je tržiški župan Borut Sajovic na junijski slovesnosti ob obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča opisal stanje spominskega parka Mauthausen pod Ljubeljem in potarnal, da z državo že 15 let ne najdejo skupnega jezika za dogovor o upravljanju, vzdrževanju in financiranju parka. No, očitno se mu obetajo boljši časi, saj so se pristojni na državni ravni vendarle zganili. Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, so se kulturni minister Uroš Grilc, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak in direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije Irena Šinko glede vprašanja vzdrževanja in upravljanja spominskega parka in vojnega grobišča Ljubelj dogovorili, da bodo upoštevali pobudo Občine Tržič in ji prepustili vzdrževanje, pri čemer bosta pristojni ministrstvi zagotovili del sredstev za letno vzdrževanje.
»Vesel sem, da so končno pristopili k rešitvi tega problema in da je ministrica za delo, ki je bila govornica na junijski slovesnosti, držala besedo. Pred njo je bilo takih že veliko, a so na obljubo pozabili,« je župan komentiral novico in dodal, da se »v Sloveniji premalo zavedamo pomena edinega taborišča na slovenskih tleh in da tujci tem zgodbam dajejo večji pomen«. Kot pravi, so tik pred podpisom dogovora za letošnje leto, ko naj bi jim država za vzdrževanje prispevala tri tisoč evrov. »Razumem, da sredstev v teh časih vsem manjka, za dokončno in lepšo ureditev parka bi jih potrebovali več, ampak tudi za to smo hvaležni, napredek je dosežen,« je dejal in dodal, da je občina letos v vzdrževanje parka vložila že 2800 evrov: »Potrebna je bila intervencijskaa košnja, s pomočjo muzeja in restavratorja Boštjana Megliča smo obnovili črke na spomenkih in usmerjevalnih tablah v parku, opravili smo tudi manjša vzdrževalna dela v spominski sobi.« Stroške letnega vzdrževanja sicer ocenjuje na 12 tisoč evrov.
S pristojnih ministrstev so sporočili še, da podpirajo namero za prenos lastninske pravice oz. upravljanja zemljišč na občino. V tem primeru bodo, pravi župan, zelo previdni in bodo zahtevali, da država dolgoročno zagotovi vsaj minimalno sodelovanje pri vzdrževanju.