Na sedežnici prezebali tri ure
V nedeljo popoldne so na krvavškem smučišču z okvarjene dvosedežnice Zvoh približno tri ure reševali enainpetdeset smučarjev. Poškodovanih ni bilo, zato pa so bili mnogi že pošteno premraženi.
Krvavec – Nedeljska smuka na s soncem obsijanem Krvavcu se je za pol stotnije smučarjev predvčerajšnjim končala povsem drugače od pričakovanj. Zaradi odpovedi ležaja na obračalnem kolesu so namreč morali nujno ustaviti dvosedežnico Zvoh, na kateri je ostalo ujetih 51 smučarjev. Nekateri izmed njih so morali na sedežnici tudi petnajst metrov visoko prezebati kar tri ure, preden so jih reševalci spravili na varna tla in so jim v toplem zavetju hotela Krvavec postregli toplo juho in čaj ter priskrbeli odejo. K sreči poškodovanih ni bilo, je pa po naših informacijah vsaj ena smučarka potrebovala psihološko pomoč.
»Napake ni bilo mogoče predvideti in s tem preprečiti, gre za mehansko okvaro,« je povedal Luka Vrančič iz RTC Krvavec.
»Smučarjem, udeleženim v neljubo tehnično okvaro sedežnice, se iskreno opravičujemo. Nas pa zelo veseli, da je reševanje potekalo hitro in da pri tem nobeden od udeležencev ni bil poškodovan. Še danes bomo poslali zahvalo ob reševalni akciji vsem sodelujočim reševalnim institucijam, vsem potnikom, ki so bili za čas okvare na liniji dvosedežnice Zvoh, pa še uradno opravičilo. Vsakega udeleženca bomo k nam povabili na brezplačno smuko,« je včeraj dejal Vrančič.
Prve reševalce iz Gorske reševalne službe Kranj so preko Regijskega centra za obveščanje v Kranju aktivirali ob 14.54, dvosedežnica pa se je ustavila že nekaj minut prej. Po Vrančičevih besedah je bila javljena napaka na obračalnem kolesu. »Preverili smo obračalno kolo in vozili še približno dvajset sedežev s hitrostjo meter na sekundo. To je trajalo nekaj minut. Reševalno akcijo smo sprožili ob 14.45, takrat smo takoj obvestili tudi regijski center za obveščanje,« je razložil.
Na delu štirideset reševalcev
Reševanja so se najprej z dvema teptalnima strojema s košarama lotili zaposleni na smučišču in dežurna reševalca, kasneje se jim je pridružilo še dvajset kranjskih gorskih reševalcev, deset kranjskih poklicnih gasilcev in osem jamarskih reševalcev iz kranjskega centra. Andrej Kecman, načelnik GRS Kranj, je razložil, da sta dva njihova člana v nedeljo dežurala na Krvavcu, zato sta bila pri okvarjeni žičnici že ob 15. uri in takoj začela reševati. »Skupaj je bilo rešenih 51 smučarjev. Prvi smučar je bil s sedeža rešen ob 15.15, zadnji pa ob 17.20. Vsi ujeti smučarji so bili tako ob 17.30 na toplem v hotelu,« je povedal Kecman. »Velika večina smučarjev, ki so obtičali na žičnici, nam je bila reševalcem zelo hvaležna, upoštevala je navodila reševalcev in je z nami lepo sodelovala, zato je tudi reševanje razmeroma gladko potekalo. Le redki so pokazali slabo voljo, ki pa je v takih situacijah razumljiva. Za tistega, ki sedi na žičnici pri minus 10 stopinjah Celzija, poleg tega pa še piha in se mrači, namreč čas zelo počasi poteka,« je še dodal Kecman in poudaril, da so vse reševalne službe v nedeljo vzorno sodelovale, v veliko pomoč so jim bili tudi zaposleni na smučišču.
Tudi vodja gasilske operative v Gasilsko reševalni službi Kranj Andraž Šifrer je pohvalil usklajeno delo vseh reševalnih ekip. »Od 51 ujetih smučarjev so jih s teptalcema rešili približno dvajset, preostalih trideset pa smo reševalci v več mešanih ekipah na tla spravili s pomočjo vrvne tehnike. Nekateri so bili po dolgem sedenju v zraku že močno premraženi,« je povedal.
Vodja Jamarske reševalne službe Slovenije Walter Zakrajšek je razložil, da je na poti proti Zvohu kazalo, da reševanje ne bo težko, saj je še sijalo sonce. »Ko pa smo okoli 16. ure prispeli do okvarjene žičnice, je bila tam že senca, kmalu je začelo še pihati in se mračiti. Za ujete smučarje torej najslabša možna situacija.« Jamarska vrvna tehnika je drugačna od tehnike, ki jo uporabljajo gorski reševalci in gasilci, za takšna reševanja tudi hitrejša, kar se je v nedeljo tudi pokazalo, je še povedal Zakrajšek. »Na sedežnici so bili v glavnem hrvaški smučarji, zato komunikacija z njimi ni bila težka, z njimi smo se šalili, enako tudi z otroki. Večjih težav ni bilo, velikega strahu med smučarji ni bilo čutiti, ena oseba pa je potrebovala psihološko pomoč našega zaupnika,« je še dejal.
Vzdrževalci so si včeraj ogledali okvaro in stanje sedežnice Zvoh, v prihodnjih dneh pa bodo znane vse dimenzije okvare in ocena, kdaj bo naprava spet lahko varno in nemoteno obratovala, je še povedal Vrančič.