Miha Kramli pravi, da je nekemične odvisnosti, tudi od interneta in računalniških igric, težje zdraviti kot kemične odvisnosti.

Možgani se adaptirajo na nasilje

Ob igranju nasilnih računalniških igric se otrokovi možgani adaptirajo na nasilje in kasneje v življenju lahko ob določenih okoliščinah tak mladostnik tudi zares 'eksplodira' v nasilnem vedenju, opozarja Miha Kramli. Starši morajo otroku omejiti uporabo tablic, računalnikov, mobilnih telefonov.

Jesenice – Miha Kramli, psihoterapevt in vodja Centra za bolezni odvisnosti v Novi Gorici, sicer pa po rodu Gorenjec iz Gorice pri Radovljici, je na Jesenicah pripravil predavanje z naslovom Radosti in pasti sodobne tehnologije. Na povabilo Lokalne akcijske skupine za preprečevanje odvisnosti občine Jesenice je staršem spregovoril o nevarnostih, ki jih prinaša prevelika uporaba sodobne tehnologije. Če že enoletni ali dvoletni otrok uporablja tablico ali računalnik, se njegovi možgani adaptirajo na intenzivne barve in zvoke, zato mu kasneje naravni zvoki in barve ne zadoščajo več. Po Kramlijevem mnenju so še deset, petnajst let nazaj otroci ob večernem branju pravljic, petju in tudi molitvi dobili zametke za razvoj abstraktnega razmišljanja in avtonomne vesti. Danes pa so prek računalniških igric izpostavljeni intenzivnim impulzom in dražljajem, proizvajalci igric pa ustvarjajo sprogramiranega človeka in v igrice vključujejo podtalna sporočila, s katerimi umetno ustvarjajo določene potrebe. Zato je zelo pomembno, da starši poznajo računalniške igrice, ki jih otrok igra, predvsem pa je pomembno, da otroku prostorsko in časovno omejijo uporabo tablic, računalnikov oziroma mobilnih telefonov. Po Kramlijevem mnenju osnovnošolec nikakor ne sme biti lastnik pametnega telefona, tablice ali računalnika, lahko pa to tehnologijo uporablja, in še to ob prostorski in časovni omejitvi. »To ne pomeni, da otroku ne bomo dovolili uporabljati novih tehnologij; lahko, vendar v kuhinji, dnevni sobi, kjer smo vsi skupaj, in časovno omejeno,« je poudaril. V terapiji ima ogromno mladih, ki so »prazne škatle«, brez avtonomne vesti, obenem pa z izjemno močnimi umetno ustvarjenimi potrebami, je dejal. Starši morajo prepoznati, kdaj je otrok prepogosto visoko aktiven na računalniških igricah, in mu to morajo tudi onemogočiti. Ob igranju nasilnih računalniških igric se otrokovi možgani adaptirajo na nasilje in kasneje v življenju lahko ob določenih okoliščinah tak mladostnik tudi zares »eksplodira« v nasilnem vedenju, je opozoril.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Edicije / torek, 8. julij 2008 / 07:00

Kranjčanka

Kranjčanka, 8. julij 2008, št. 7

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 2. avgust 2009 / 07:00

Za petino manj dela za študente

Gospodarska kriza klesti tudi ponudbo del za dijake in študente, ki delajo preko mladinskih in študentskih servisov.

Gospodarstvo / nedelja, 2. avgust 2009 / 07:00

Jeseni protest iz obupa

V Sindikatu kmetov Slovenije so zaradi kritičnih razmer v kmetijstvu začeli priprave na jesenski "protest iz obupa", v kratkem pa bo začela delovati tudi skupina za izhod iz krize.

Kronika / nedelja, 2. avgust 2009 / 07:00

Komentar: Izzivanje nesreče

Gore so lahko tudi poleti nevarne. Tega dejstva se nekateri obiskovalci premalo zavedajo. Če bi upoštevali opozorila gorskih reševalcev, slednji ne bi imeli toliko dela z iskanjem pogrešanih oseb...

Prosti čas / nedelja, 2. avgust 2009 / 07:00

Odšel je s trdim (69)

»Lahko pridem, ženska? Me boš crkljala, božala in razvajala?« Klasičen stavek, ki ga je Aleš ponavljal že pol leta. Včasih je le obrnil situacijo in namesto 'pridem' vstavil 'prideš'....

Kranj / nedelja, 2. avgust 2009 / 07:00

Samotni iskalec resnice

Radovan Rakovec - Ma (raddcharta) iz Zg. Bitenj, avtor knjige Od prebujanja vesolja do prebujanja človeka, kjer gre po njegovih besedah za zapise mističnih doživetij.