Zelje je na Gorenjskem druga najbolj množična vrtnina.

Zelenjava letos nekoliko zamuja

Število gorenjskih kmetij, ki se ukvarjajo s pridelovanjem zelenjave, se je v petih letih zmanjšalo za polovico.

Kranj – Po podatkih zbirnih vlog za lansko leto na Gorenjskem vrtnine zasedajo 223 hektarov obdelovalnih površin, medtem ko je rastlinjakov in drugih pokritih površin le približno dva hektara. Po podatkih Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj na gorenjskih njivah še vedno prevladuje zgodnji krompir, ki raste na približno sto hektarih, zelje zaseda od 50 do 60 hektarov, solata 30 do 35, čebula 25 do 30, cvetača 10 do 15 in por približno pet hektarov. Vse druge vrtnine so na manjših površinah, njihova prodaja pa je pretežno omejena na kmetije.

»Število kmetij, ki se ukvarjajo z vrtninami, se je v zadnjih letih precej zmanjšalo. V statističnem popisu iz leta 2006 je bilo na Gorenjskem popisanih več kot sto kmetij, po podatkih iz lanskega leta pa se je njihovo število zmanjšalo za polovico. Vrtnine so opustili predvsem manjši pridelovalci, ki se niso mogli vključiti v večje prodajne verige. Je pa med kmetijami, ki še vztrajajo, štirideset vključenih v sistem integrirane pridelave, tri pa so tudi ekološke,« pravi Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo na kranjskem kmetijsko gozdarskem zavodu.

Tudi letos je pridelovalce spremljalo kar nekaj z vremenom povezanih težav. Kot pravi Kalanova, je največjo zakasnitev povzročila pozna vegetacija zaradi dolgega obdobja hladnega in vlažnega vremena, suho vreme v aprilu pa je ustavilo rast. Kjer kmetje niso imeli možnosti namakanja, so prvi pridelki kasnili za teden do deset dni, kar pa vpliva tudi na cene, ki so zaradi večje ponudbe nižje. V največji meri cene domačih vrtnin zbija poceni uvožena zelenjava nižje kakovosti. Najbolj so padle cene krompirja in solate, nekateri kmetje so jo zaradi težav s prodajo morali tudi porezati, ker je začela cveteti.

V zvezi z državno pomočjo za škodo, ki jo je povzročila v Nemčiji odkrita bakterija E.coli, je nekaj prijav tudi iz Gorenjske. Vladna uredba, s katero bo država zagotovila sredstva, je trenutno v obdelavi na Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja, uničenje vrtnin pa bo treba tudi dokazovati, dodaja Marija Kalan, ki je tudi prepričana, da se bodo morali pridelovalci bolje povezati, da bodo lahko kljubovali monopolom in pripravili rezervne scenarije za nepredvidene dogodke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sreda, 2. februar 2011 / 07:00

Ob avtocesti gradijo dva bencinska servisa

Radovljica - Če bo gradbenikom naklonjeno vreme, bosta bencinska servisa, ki jih na obeh straneh avtoceste pri Radovljici gradi družba OMV, zgrajena že do konca aprila. Na obeh s...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 4. julij 2013 / 15:49

Prostovoljstvo doživlja razmah

Ob prazniku občine Škofja Loka je župan Miha Ješe podelil občinske grbe trem zaslužnim posameznikom in dvema skupinama prostovoljcev, ob čemer je dejal, da aktivno prostovoljstvo na Škofjeloškem doživ...

Rekreacija / četrtek, 4. julij 2013 / 14:50

V boj za Zlato čipko

Bliža se kolesarski vzpon, ki vsako leto privabi več tekmovalcev.

Kronika / četrtek, 4. julij 2013 / 14:43

Tatovi na preži tudi na avtocestah

Skupno vsem avtocestnim tatovom je, da skušajo na različne načine preusmeriti pozornost oškodovancev bodisi nase bodisi na navidezno napako na vozilu.

Razvedrilo / četrtek, 4. julij 2013 / 14:34

Pojoča gibona

Ogled živalskega vrta v Zagrebu je bil najbolj zanimiv za Glasove najmlajše popotnike. Pa vožnja z vlakom … Ta pa je bila tudi nekaj posebnega.

Nasveti / četrtek, 4. julij 2013 / 14:09

Maline so jagode fine

V času, ko zori raznovrstno jagodičevje, tudi maline, ne napravimo napake, ki se primeri številnim izkušenim gospodinjam – slastne darove narave na veliko konzervirajo in vkuhavajo, ob tem pa jih poza...