
Reševalci dobro usposobljeni
Ob visoki usposobljenosti, ki jo prikazujejo slovenski gorski reševalci, pogosto pozabljamo, da gre za prostovoljce, ki za reševanje življenj zaplezanih v gorah ali ponesrečenih na smučiščih tvegajo lastna življenja ob izpadu dohodka.
Vogel – Na slovenskih smučiščih so v minuli sezoni zabeležili okoli devetsto nesreč, od tega osemdeset hujših. Ker pa ne gre le za poškodbe, ampak tudi tehnične okvare na smučiščih, kjer ravno s svojim znanjem na pomoč priskočijo gorski reševalci, so minulo soboto svojo usposobljenost prikazali bohinjski reševalci.
Na smučišču Vogel so pokazali, kako poteka reševanje smučarjev, ujetih na onesposobljeni sedežnici, iskanje zasutega v plazu in postregli tudi z uporabnimi nasveti za smučarje in druge obiskovalce gora v zimskem času. Prikazali so tudi tehnike za preizkušanje stabilnosti snežne odeje in obvezno opremo, ki bi jo moral v zimskem času imeti vsak obiskovalec gora. »Pomembno je, da so obiskovali na gibanje v gorah ali varno smuko ustrezno in dobro pripravljeni. Za varno gibanje je nujen lavinski trojček, torej žolna, lopata in sonda, ki pa jih je treba tudi znati uporabljati, saj so v primeru zasutja v plazu najpomembnejše prve minute. Po 15 minutah se namreč verjetnost za preživetje pod snežnim plazom drastično zmanjša,« je poudaril Janez Rozman, predsednik GRS Bohinj. Dodal je tudi nekaj nasvetov za varno smučanje: »Čelada je obvezna za otroke do 14. leta, za druge pa zelo priporočljiva. Smučarji naj se držijo navodil in priporočil upravljavca, če pa jih zanese na sveže zasnežena pobočja zunaj urejenih smučišč, pa potrebujejo podobna znanja in opremo kot drugi obiskovalci zimskih gora, sicer se lahko konča tragično.«
Vaje reševanja s sedežnic in nihalke na Vogel so stalnica, saj se na največjem smučišču v Triglavskem narodnem parku zavedajo pomena varnosti in zahtevnosti reševanja na tako zahtevnem terenu, še posebej v primeru morebitne okvare nihalke na Vogel.
Za reševanje z ostalih žičniških naprav na Voglu ima center usposobljene tudi svoje zaposlene, ki lahko takoj pristopijo k reševanju ujetih na sedežnicah, saj zakon zahteva, da morajo ne glede na dolžino naprave in zahtevnost terena napravo izprazniti v treh urah in pol. To pa je pri daljših napravah z zahtevnim terenom po mnenju gorskih reševalcev praktično nemogoče, saj ne gre le za reševanje s sedežnic, temveč tudi zavarovanje rešenih na zahtevnem terenu, kjer jih lahko ogrožajo snežni plazovi.
Največ za varnost v gorah lahko obiskovalci visokogorja storijo sami s spremljanjem razmer in upoštevanjem pravil, predvsem pa naj se na zimske ture nikoli ne podajo sami, temveč v spremstvu izkušenih gornikov ali gorskih vodnikov.
Vaja na Voglu, ki so jo bohinjski reševalci pripravili ob 70-letnici društva GRS Bohinj, pa je bila tudi priložnost za Zavarovalnico Triglav, da je gorskim reševalcem izročila donacijo 4500 evrov za nakup novega terenskega vozila v sklopu projekta Za lepši jutri. V sklopu tega so v Kranjski izpostavi zavarovalnice po besedah direktorice Janke Planinc finančna sredstva namenili tudi Planinskemu društvu Radovljica za nakup defibrilatorja za Roblekov dom, sredstva pa so namenili tudi za sanacijo dimnika v Valvasorjevem domu pod Stolom.