Japonska

Ta teden se mi je Japonska približala kar sama od sebe. Pri bralnem krožku smo brali knjigo Isabell Allende Japonski ljubimec. Knjiga je zelo popularna, čakalna vrsta v knjižnicah je dolga. Ni težko branje in odpre veliko tem. Niti ni Japonska glavna tema knjige. Poljski Židinji uspe pred vojno pribežati v bogato aristokratsko družino v ZDA. Njeni starši izginejo v prahu taborišč, bogati ameriški sorodniki jo lepo sprejmejo. Za življenjskega sopotnika si izbere kar bratranca in tako ostaneta skupaj ves njihov blišč pa tudi vsa njihova beda. Za svojo pravo ljubezen si je izbrala prijatelja iz mladosti, hišnega vrtnarja, ki pa je bil Japonec. Knjiga se dotakne položaja Japoncev med drugo vojno v ZDA, tudi taborišč. Tam niso umirali, pač pa jim je bila odvzeta svoboda. Mladostna vez je ostala trdna in neizbežna. Občasni pobegi so ju popeljali tja, kamor si sicer nista upala, želela, pa vendar jima je to pomenilo odklop … Kdo ne občuduje japonske češnje, ki cveti le nekaj dni, potem pa ti celo leto ostane spomin na opojno cvetoče drevo.

Zagotovo ni naključno, da se je ravno ta konec tedna najavil na obisk stari znanec, ki je poročen z Japonko. V Sloveniji živita že nekaj let, imata dva otroka. Eden ima povsem azijske poteze, drugi čisto evropejske. Mati z otroki govori japonsko in oče slovensko. Gospa se uči slovenščine in seveda tudi moža na Japonskem ne bi prodali. Samo osebne stvari se pogovarjata v angleščini, tako ju vsaj nekaj časa otroka še ne razumeta.

V soboto pokliče drugi prijatelj in pravi, da ima sin (gimnazijec) na izmenjavi Japonko, ki nič kaj dosti ne govori angleško. Tiha in plaha je, kar ne veš, kaj bi se pogovarjal. Janez pravi, kaj takega, ravno zvečer pride k nam na obisk Japonka, pridite še vi. To je bila zgolj naša skrivnost. Družina z majhnimi otroki je prišla že prej, potem pridejo srednješolci. Ko so bili še pred vrati, Janez pravi doso, doso, kar naj bi pomenilo kar naprej. Ko se Japonki med seboj zagledata, sta bili naravnost osupli. Obe približno enako veliki, si gledata v oči, kot da bi preverjali, ali je prava ali je slučajno robot. Potem le začneta čebljati po svoje in se objemata. Ostali jih gledamo in se smejimo. Kaj takega, saj to ni res. Gostiteljske družine so jih peljale na Bled pa v Ljubljano in vse okrog. Vsaka druga beseda je bila »amazing« neverjetno, čudovito. Prav tako pravi Japonka, ki živi v Sloveniji. Čudovito je, kako lepe hiše imate. V pogovoru, kako je živeti na Japonskem, pravi, povsem normalno je, da oče, ki edini v družini dela, odhaja na delo okrog sedme ure zjutraj in se ob sedmih zvečer vrača domov. Če je v službi več dela, lahko prespi kar v pisarni, na tleh, na tapisomu, ali gre prespat v kapsulo (hotel, kjer je soba velika 1 m x 1 m x 2 m – kot bi spal pri nas nekje pod mizo). In naslednji dan gre zopet v službo. Saj si ne želimo takšnega življenja, kajne, da ne?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Calcit premagal prvake, zmagali tudi Eta, Triglav in Ljubeljčanke

Kegljanje: 8. krog

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Jeseničani niso hranili moči

Jesenice – Hokejisti Acroni Jesenic so pred okoli štiri tisoč navijači na predzadnji tekmi rednega dela lige EBEL v domači dvorani z do konca požrtvovalno igro premagali ekipo Liw...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Častni občan je Boris Bregant

"Velikokrat sem rekel: jaz sem poplačan, če se ljudje nasmehnejo in mi pomahajo čez cesto," ob prejemu naziva častni občan Jesenic pravi Boris Bregant.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Svetovljan, ki ne pozablja na svoje korenine

"Pravijo, da nihče ni prerok v domovini, jaz pa dobim kar nagrado rojstnega mesta! Skratka, najlepša hvala!" pravi prejemnik občinske plakete Miha Mazzini.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občin...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Zobozdravnik, športnik, zbiratelj

"Ko gremo iz službe domov in kakšen kolega reče, za danes sem pa zaključil, se zame delo šele začne," pravi dobitnik plakete občine Jesenice Željko Jakelič.