O ženskah vem presenetljivo malo
Rok Bohinc je improvizator, stand up komik, igralec, scenarist in voditelj. S tridesetletnikom iz Križev pri Tržiču smo se pogovarjali predvsem o improvizaciji, s katero se je srečal pred dvanajstimi leti v Šolski impro ligi na Gimnaziji Kranj pod mentorstvom Boštjana Gorenjca - Pižame. Sedaj je Rok že nekaj let sam mentor mladim kranjskim improvizatorjem. Kot opaža, ima improvizacijsko gledališče kljub tradiciji pri nas še vedno malo negativnega prizvoka. »Ne jemljejo nas dovolj resno, češ samo norca se delajo na odru. Ne vedo pa, kako zahtevna je improvizacija, kaj vse delamo in česa vse se učimo, preden stopimo na oder. Saj tudi za stand up slišimo, da samo pridemo na oder in govorimo vice, a je precej več od tega.« Rok je zelo dejaven v KUD-u Kiks, največ nastopov imajo prav proti koncu leta. Naslednji dogodek jih čaka že v soboto, 18. novembra, na odru Prešernovega gledališča v Kranju, kjer bodo pripravili improvizacijski pevski spektakel KIKS Faktor, nad katerim bdi Nejc Šmit. V satiričnem pevskem tekmovanju, ki si za vzor jemlje šov X Factor, bodo poleg Roka nastopili še Rahela Klopčič, Dino Kapetanović, Tim Kern, Petra Štibelj in Aljaž Ferencek. Predstavili bodo pesmi, za katere si bodo morali izmisliti besedilo na podlagi naslova, ki ga bo predlagalo občinstvo.
Rok, kakšne so vaše pevske sposobnosti?
»Menda zelo slabe. Jaz mislim, da znam peti, ampak mi moje dekle, ki poje pri zboru Carmen manet, večkrat pove, da ni tako. Sem pa zelo dober v improviziranem petju, zelo hitro si lahko izmislim besedila, kar je težko.«
Vam morda dekle, ki je torej članica evrovizijskega zbora leta, da kakšen nasvet?
»Ja, naj ne počnem tega. (smeh) Ne, vesela je, da sem se lotil tega. Sem jo pa nekoč že prosil za pomoč pri petju, a sva se potem skregala, zato tega ne počneva več.«
Kako se pripravljate na improvizirano petje?
»Celo letošnje leto je bilo za nas zelo glasbeno obarvano. Imeli smo delavnice z učiteljico solopetja Natašo Nahtigal, Jušem Milčinskim, ki uči impro petje, pomagal nam je tudi Finec Hannu Risku. Glasbo bomo imeli vnaprej pripravljeno in se bomo koncentrirali samo na besedilo. Vadimo že lahko, a so nekatere melodije precej zahtevne in jih je kar težko ujeti. Včasih je sicer bolje, da imaš na odru glasbenika, ki te 'lovi' s svojim igranjem in s tem pogosto prikrije slabo petje. (smeh) Do konca leta bomo pripravili še impro muzikal – impro predstavo s pevskimi vložki o Kranju in Kranjčanih.«
Koliko izkušenj imate s tovrstnim petjem?
»Kar precej, saj te povezovalec na impro predstavi lahko izzove k petju. Vem, da sem lahko pri improviziranem petju zelo samozavesten, kar je moja velika prednost. Največjo sramoto sem si pa naredil na predstavi Improvizija v Cankarjevem domu, šlo je za improvizirano tekmovanje v stilu Evrovizije, ki sva ga povezovala s Sašem Staretom. Na začetku sva odpela skladbo, vnaprej sva pripravila slovensko besedilo na neko skladbo Johnnyja Casha. Najin občutek je bil dober, odziv občinstva pa ni bil ravno takšen ...«
Kdo bo ocenjeval vaše nastope na KIKS Faktorju?
»Naše nastope bo komentirala tričlanska žirija, katere sestava se nam je res posrečila. V njej bo vodja projekta Nejc Šmit, se je pa na naše vabilo odzval še raper Boštjan Nipič - Nipke, drugi, še večji šok pa je bil, da nam je sodelovanje potrdila nekdanja profesorica glasbene vzgoje in legenda Gimnazije Kranj mag. Vida Kopač. Zelo se je veselim, a nas bo verjetno raztrgala, skoraj tako kot Simon Cowell (slavni žirant in idejni oče X Factorja, op. a.). Nje se najbolj bojimo. In razprodane dvorane. Saj bomo veseli, če jo bomo napolnili, a to pomeni, da moraš potem peti pred 260 ljudmi.«
Poznamo vas tudi kot stand up komika. V čem bolj uživate, improvizaciji ali stand upu?
»Težko rečem. Pri improvizaciji moraš igrati in je spontana, pri stand upu si pa pripraviš material, se ga naučiš in potem z njim nastopaš, kar ima spet druge prvine. Zagotovo me najbolj zanimata pisanje scenarijev in igranje v gledališču, v filmih, serijah, impro in stand up pa združujeta vse prvine, pomembne pri tem. Opažam pa, da si lahko zelo hitro zapomnim tekst in nimam težav pri scenariju, kar se je izkazalo tudi pri predstavi Za narodov blagor, ki jo pripravljamo v Kamniku. Četudi je treba povedati 'čreva', nimam težav.«
So impro nastopi težji kot stand up, ki je vnaprej pripravljen?
»Pri stand upu imaš lahko fenomenalen material, ki vedno deluje, potem pa pride nastop, ko se ti občinstvo ne smeji, in takrat moraš zdržati. Pri impru so pa smešni spontanost, napake, stvari, ki jih ne pričakuješ, na odru je več ljudi in te lahko kdo 'reši', če ti ne gre, zato mi je ta zvrst lažja. Mi je pa stand up ravno zaradi tega toliko večji izziv.«
In če vam ne gre pri stand upu? Se rešite s preverjenimi šalami o ženskah?
»Ne, o ženskah vem presenetljivo malo. (smeh) Tema, ki pri meni vedno deluje, je moja srednja šola in strah pred dvema profesoricama z gimnazije. Vsega pa ne bom povedal, pridite na moj nastop.«
Dejavni ste tudi na televiziji …
»Ja, občasne vloge imam pri Skečoholikih, na nacionalki pa igram v oddaji Osvežilna fronta. Pišem tudi šale za kviz Kdo bi vedel, kjer z Rokom Škrlepom skrbiva še za animacijo občinstva.«
Od nedavnega ste tudi diplomirani profesor sociologije in literarni komparativist. V razredu vas verjetno ne bomo srečali?
»Do nedavnega sem bil prepričan, da ne. Poučevanje me veseli, si pa ne predstavljam dolgih priprav na učne ure. Imam pa zanimivo idejo, da bi v stand up vpletel neko vsebino iz književnosti ali iz sociologije, saj se bodo ljudje več naučili o snovi, če se bodo zraven smejali. Tega bi se rad lotil, takoj ko bom imel kaj časa, kar bo verjetno marca 2019.«