V Kulturnem središču Stare Žiri so odprli razstavo o Jožetu Peternelju - Mausarju, ki bo na ogled do 11. februarja prihodnje leto. / Foto: Tanja Mlinar

Slavo Žirov ponesel v svet

Ob devetdesetletnici rojstva žirovskega slikarja, pisatelja in glasbenika Jožeta Peternelja - Mausarja so v Kulturnem središču Stare Žiri odprli razstavo njegovih del ter osebnih predmetov iz Loškega muzeja in Muzeja Žiri, ki jih je pred časom pridobil od umetnikovih dedinj.

»To je priložnost, da se poklonimo spominu na enega pomembnejših Žirovcev, ki je slavo Žirov že pred štiridesetimi leti ponesel v širni svet, saj je svoja dela razstavljal praktično na vseh celinah,« je ob odprtju razstave poudaril kustos Loškega muzeja Škofja Loka Boštjan Soklič, ki je pojasnil, da so na razstavi Jožeta Peternelja - Mausarja želeli predstaviti bolj celostno, ne zgolj kot slikarja. »Mausar je bil namreč kompleksna osebnost, dejaven na številnih področjih. Bil je glasbenik, literat, družbeni delavec in partizan, na kar je bil vedno zelo ponosen,« je razložil Soklič in dodal, da je imel obenem izjemen čut za sočloveka, česar danes najbolj primanjkuje.

Na razstavi so tako Peternelja predstavili kot svetovljana, ki je populariziral slovensko umetnost. Jože Peternelj - Mausar je po Sokličevih besedah skupaj z Janezom Sedejem, Konradom Peterneljem - Slovencem in Ivanom Gluhodedovom dvignil kakovost samorastniškega likovnega ustvarjanja na raven, ki je osupnila tako laično kot strokovno javnost. Po njihovi zaslugi so likovni teoretiki Žiri proglasili za tako imenovane rovtarske Atene. »Če so Žiri rovtarske Atene, potem je Mausar žirovski Apelles,« je sklenil Soklič.

Razstavo v Kulturnem središču Stare Žiri so zasnovali v dveh delih. V prvem prostoru so pripravili retrospektivo Peterneljevega slikarstva. »Mausar je vizualni kronist kolektivnega življenja na podeželju, ilustrator ljudskih običajev in lokalne tradicije. Pripoveduje zgodbe o trpljenju in radosti, bolečini in veselju ljudi na podeželju.« Drugi galerijski prostor pa omogoča vstop v zakladnico njegovih spominov in osebnih predmetov, med katerimi so številne knjige, priznanja, ki jih je prejel, pisalni stroj, harmonika in fotografije iz osebnega albuma. »Ponazarja umetnikovo kompleksno osebnost in predstavlja njegov intimni, z ustvarjalnostjo izpolnjen notranji svet, ki je zunanjemu svetu daroval neštete bisere – podobe, glasbo in pisano besedo,« je pojasnil Soklič in dodal, da so galerijski prostor poskušali pretvoriti v umetnikovo duhovno bivališče, kjer so nastajale podobe ter se rojevale misli in stavki.

Svoje osebne spomine na Mausarja je z zbranimi ob odprtju razstave delil njegov prijatelj in sosed Viktor Žakelj. »Rodil se je v Jarčji Dolini kot četrti otrok v času velike globalne krize, a njihova kmetija je bila tako velika, da tega praktično niso občutili,« je pojasnil Žakelj in dodal, da so bila vrata njihove kmetije odprta popotnikom. »Jože je vpijal njihove zgodbe in si prek njih ustvarjal podobo o slovenski in žirovski preteklosti.« Med vojno se je pridružil partizanom in skozi to svojo izkušnjo po Žakljevih besedah nazorsko, politično in človeško dozorel. Najprej se je posvečal literaturi, slikati je začel leta 1952. »Kot amater je v celoti osvojil barvne tehnike. Pri njem prevladujejo rdeči in rjavi toni, s katerimi je izražal svojo človeško toplino.« Žakelj je razkril še eno zanimivo podrobnost iz Mausarjevega življenja, in sicer da je vsem rekel sosed. »Vedel je namreč, da 'žlahto' srečuješ zgolj na pogrebih, sosede pa vsak dan.«

Razstavo je odprl župan Janez Žakelj, ki je ob tem poudaril, da Mausarjevo zgodbo lahko označimo za tipično ameriško zgodbo o uspehu, ko je prehodil pot od čevljarja do velikega umetnika. »Temu rečejo ameriške sanje, Mausar pa je dokazal, da so možne tudi žirovske sanje,« je končal Žakelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 20. november 2013 / 12:20

Glasba dolgih noči

V kranjskem Trainstation Squatu se že pričenjajo priprave na veliki koncert punk-rok skupine Hladno pivo, ki bo 6. decembra. Tako bo že to soboto, 23. novembra, potekal v znamenju punkovskih ritmov...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / ponedeljek, 20. november 2017 / 19:24

Za Maistra bo še več prostora

Rojstna hiša Rudolfa Maistra v Kamniku bo kmalu v še večji meri namenjena muzejski dejavnosti, saj se bo občina po odkupu preostanka pritličja te dni lotila še temeljite prenove.

Kultura / ponedeljek, 20. november 2017 / 19:23

Loški orkester zmagal v Ormožu

Mestni pihalni orkester Škofja Loka je na tekmovanju za pokal Vinka Štrucla dosegel najvišje število točk in s tem naslov absolutnega zmagovalca.

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. november 2017 / 19:21

Inovativni kmet in podjetnik

Dr. Borut Gosar s Sela pri Vodicah kmetuje na manjši kmetiji in hkrati kot podjetnik izdeluje okusne in uporabne izdelke za zdravje, med katerimi je najpomembnejši ameriški slamnik z medom, ki povečuj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. november 2017 / 19:19

Spremembe treh veterinarskih zakonov

Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je prejšnji teden dala v javno obravnavo spremembe in dopolnitve treh zakonov s področja veterinarstva – zakona o veterinarskih meril...

Kronika / ponedeljek, 20. november 2017 / 19:18

Otroci zelo vplivajo na odrasle

Območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje Kranj je v sodelovanju s policijo in osnovnimi šolami na Gorenjskem izvedla preventivno akcijo Otroci za varnost v prometu.