Otroci zelo vplivajo na odrasle
Območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje Kranj je v sodelovanju s policijo in osnovnimi šolami na Gorenjskem izvedla preventivno akcijo Otroci za varnost v prometu.
Mošnje – Območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje se je z akcijo Otroci za varnost v prometu, ki je potekala v zadnjem tednu, pridružila prizadevanjem za zmanjševanje škodljive in tvegane rabe alkohola v cestnem prometu. Kot poudarjajo, se zaradi alkohola zmanjšujejo voznikove sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zato je pomembno, da se v družbi jasno izoblikuje mnenje, da je alkohol splošni problem in je potrebna ničelna toleranca do alkohola tako pri voznikih kot tudi pešcih in kolesarjih.
V okviru akcije so septembra razpisali likovni natečaj za osnovne šole. Otroci so se z mentorji pogovarjali o problematiki alkohola v prometu in preprečevanju nesreč. Na to temo so učenci pripravili likovne izdelke z namenom, da s svojimi sporočili potrkajo na vest odraslih ter jih opozorijo na nezdružljivost pitja alkohola in vožnje. Letos je v natečaju sodelovalo deset gorenjskih osnovnih šol, pod mentorstvom 36 pedagoških delavcev pa je ustvarjalo okoli sedemsto otrok.
Zaključek akcije je pred dnevi potekal v več krajih po Gorenjskem, tudi v Mošnjah pri Radovljici, kjer so predstavniki Policijske postaje Radovljica izvajali kontrolo prometa in preverjali alkoholiziranost voznikov. Po končani kontroli so k voznikom pristopili učenci ter jim podelili risbico s sporočilom in knjižico o škodljivosti alkohola.
Vodja Podružnične šole Mošnje Tatjana Pretnar pravi, da je otroke smiselno izobraževati o prometni varnosti in vplivu alkohola, ker tudi sami že zelo zgodaj vstopijo v promet, poleg tega pa lahko starše opozarjajo na škodljivost in nevarnost vožnje pod vplivom alkohola. Aleš Papler, vodja policijskega okoliša, pa je poudaril, da lahko otroci zelo vplivajo na odrasle, saj se že dobro zavedajo, kako pomembna je varnost v prometu.