Yuval Noah Harari, Homo deus, prevedla Polona Mertelj, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2017, 432 strani

Homo deus

»Nihče ne ve, kakšni bodo trg dela, družina in ekologija leta 2050 ter katere religije, gospodarski sistemi in politični ustroji bodo obvladovali svet … Svet se še nikoli ni spreminjal tako hitro, kot se spreminja zdaj, in preplavljeni smo z nemogočimi količinami podatkov, idej, obljub in nevarnosti. Veljavo prepuščamo prostemu trgu, množični modrosti in zunanjim algoritmom tudi zato, ker se s takšno povodnjo podatkov ne moremo spoprijeti. V preteklosti je cenzura delovala tako, da je preprečevala tok informacij. V 21. stoletju deluje tako, da ljudi preplavlja z nepomembnimi informacijami. Ne vemo, na kaj naj bomo pozorni, in čas pogosto porabljamo za raziskovanje postranskih zadev in razprave o njih. V antiki je imel moč, kdor je imel dostop do podatkov. Danes jo ima, kdor ve, za kaj naj se ne zmeni. Čemu naj namenimo pozornost glede na vse, kar se dogaja v našem kaotičnem svetu? Če razmišljamo za obdobje nekaj mesecev, bi se morali verjetno posvetiti neposrednim problemom, na primer nemiru na Bližnjem vzhodu, begunski krizi v Evropi in upočasnjevanju kitajskega gospodarstva. Če razmišljamo za obdobje nekaj desetletij, so najbolj pereči problemi segrevanje ozračja, poglabljanje neenakopravnosti in motnje na trgu dela. Toda če na življenje pogledamo zares široko, vse težave in ves razvoj zasenčijo trije med sabo povezani procesi. 1. Znanost se čedalje bolj posveča vseobsegajoči dogmi, ki pravi, da so živa bitja algoritmi, življenje pa obdelava podatkov. 2. Inteligenca se ločuje od zavesti. 3. Nezavedajoči se, vendar zelo inteligentni algoritmi nas bodo kmalu poznali bolje, kot se poznamo sami. Ti trije procesi načenjajo tri ključna vprašanja, za katera upam, da boste o njih razmišljali še dolgo po tem, ko boste prebrali to knjigo: 1. So živa bitja res samo algoritmi in ali je življenje res samo obdelava podatkov? 2. Kaj je vredno več – inteligenca ali zavest? 3. Kaj bo z družbo, politiko in vsakodnevnim življenjem, ko nas bodo nezavedajoči se, vendar zelo inteligentni algoritmi poznali bolje, kot se poznamo sami?« (Str. 392–393)

Ta knjiga res da misliti. Podnaslov Kratka zgodovina prihodnosti ne pomeni prerokb, gre za premišljene možnosti. Eden Hararijevih ključnih pojmov je algoritem. Tu ne pomeni le »navodila za uporabo«, kakršen je vsak kuharski recept. Drzna je misel, da smo tudi mi živi, organski algoritmi. Strašljiva pa možnost, da kmalu ustvarimo umetne algoritme, ki bodo pametnejši od nas in bi lahko prevzeli oblast nad nami …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 28. julij 2022 / 09:27

Osvežijo se lahko tudi s sladoledom

Vplivu ekstremnih temperatur so izpostavljeni tudi delavci, še zlasti tisti, ki delajo na prostem. Na Inšpektoratu za delo ob tem ponovno poudarjajo, da so delodajalci ob povečanih temperaturnih obrem...

Objavljeno na isti dan


Tržič / četrtek, 13. februar 2020 / 21:28

Prazen koš, polna denarnica

Na nedavnem dobro obiskanem predavanju v Tržiču je Katja Sreš iz organizacije Ekologi brez meja govorila o tem, kako imeti manj navlake, prihraniti denar v gospodinjstvu in imeti več časa zase.

Razvedrilo / četrtek, 13. februar 2020 / 21:21

Vzela sta se Lučka in Ivko

Lucija in Janez Roblek s Suhe pri Predosljah sta pred kratkim praznovala petdeseto obletnico zakona. Zlatoporočenca večina pozna in ju tudi kliče po imenih Lučka in Ivko.

Razvedrilo / četrtek, 13. februar 2020 / 21:17

Mediteranski večeri

Manca Špik in člani skupine Eros se februarja odpravljalo na prvo skupno koncertno turnejo, ki so jo poimenovali Mediteranski večer. Ponekod se jim bo pridružil tudi hrvaški pevec Marko Škugor.

Škofja Loka / četrtek, 13. februar 2020 / 21:14

S prakso do kadrov

V škofjeloškem podjetju Optiweb študentom nudijo delovno prakso, v okviru katere lahko pridobijo konkretne izkušnje in kompetence, ki jih bodo potrebovali za določeno delovno mesto.

Slovenija / četrtek, 13. februar 2020 / 21:13

Vozovnice Slovenija

Registrirani športniki s statusom dijaka in študenta so od prvega februarja dalje upravičeni do brezplačne vozovnice za potovanja, ki so povezana s športom, tako imenovane vozovnice Slovenija, so p...