Kmetje vse bolj racionalni
»Ekonomika je prisilila kmete k temu, da ne kupujejo več strojev, ki jih bolj malo uporabljajo, ampak se raje odločajo za najem storitev,« ugotavlja Dušan Klemenčič, predsednik Strojnega krožka Pšata Bistrica.
Komenda – Stroje, ki jih kmetje na kmetijah bolj malo uporabljajo, so včasih kupovali v okviru strojnih skupnosti. Ker so bile izkušnje s tovrstnimi skupnostmi večinoma slabe, so jih po tujem vzoru že ob koncu prejšnjega stoletja začeli nadomeščati strojni krožki. Medtem ko so bili v strojnih skupnostih stroji skupna lastnina članov, so v krožkih člani tudi lastniki strojev, s katerimi za druge člane ali tudi nečlane opravljajo storitve. Eden takšnih krožkov je tudi Strojni krožek Pšata Bistrica. Kot je povedal predsednik krožka Dušan Klemenčič iz Suhadol pri Komendi, so ga kmetje ustanovili pred več več kot dvajsetimi leti, združuje pa 148 članov iz občin Mengeš, Kamnik, Komenda, Cerklje in Šenčur. Večina članov je kmetov, večina ima v lasti vsaj en kmetijski stroj, s katerim opravlja storitve. Storitve opravljajo po ceniku, ki ga določa Zveza strojnih krožkov Slovenije, in do skupne vrednosti, ki je odvisna od površine kmetijskih in gozdnih zemljišč.
»Kmetje se morajo sami odločiti, ali bodo za manj pogosta dela na kmetiji kupili svoje stroje ali bodo raje najemali storitev. Ekonomika jih je prisilila k temu, da so pri tem vse bolj racionalni in da se vse pogosteje odločajo za najem storitev. Največ povpraševanja je po storitvah setve, baliranja trave in siliranja,« ugotavlja Dušan Klemenčič in kot primer navaja setev. »Sodobna sejalnica stane trideset, štirideset tisoč evrov ali še več, setev enega hektarja koruze za siliranje pa v strojnem krožku stane 55 evrov. Če kmet poseje deset hektarjev koruze, ga storitev na leto stane 550 evrov; torej bo z denarjem za nakup nove sejalnice lahko plačeval storitev približno šestdeset let.«
V strojnem krožku je glavna dejavnost opravljanje storitev s kmetijsko mehanizacijo, velik poudarek pa dajejo tudi izobraževanju in seznanjanju z novostmi na področju tehnologije in kmetijske mehanizacije. Avgusta so organizirali predstavitev specialne mehanizacije za aplikacijo gnojevke v tla z nizkimi izpusti v zrak, drugo septembrsko soboto pa v Zalogu pri Cerkljah predstavitev strojev za apnenje, gnojenje in obdelavo tal ter prikaz delovanja še nekatere druge kmetijske mehanizacije.